TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Paradoksas: sausas akis gydantys lašai jas gali dar labiau išsausinti?

Akis
Fotolia nuotr. / Akis
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
1
A A

Sausų akių liga (SAL) kamuoja kas trečią žmogų ir net 70 proc. vyresnio amžiaus pacientų, bet dažnai, užuot kreipęsi į specialistus, žmonės patys gydosi įvairiais akių lašais. Kaip rašo portalas www.sveikaakis.lt, prasidėjus akių uždegimui, žmonės jį tikisi nuslopinti vartodami lašus, kurių sudėtyje – tik vanduo su ištirpusiomis druskomis ir konservantais. Deja, dauguma besiskundžiančių perštinčiomis, sausomis akimis nustebtų sužinoję, kad kai kurie jų vartojami preparatai ne gydo akis, bet... dar labiau jas sausina.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

„Akių lašai, kuriuose yra druskų bei konservantų, leidžiančių vaistų buteliuką naudoti ilgiau, kad ir kaip tai skambėtų paradoksaliai, prisideda prie akių sausinimo, – sako dr. Edita Puodžiuvienė, LSMU Kauno klinikų akių ligų klinikos gydytoja oftalmologė ir Kauno oftalmologų klubo pirmininkė. – Pavyzdžiui, akių lašuose, skirtuose gydyti SAL, išvis neturėtų būti tokių medžiagų, kaip benzalkonio chloridas, tetrizolino hidrochloridas hidroksidas, natrio chloridas, kurios pačios sukelia sausų akių ligą, jei lašus vartojame ilgą laiką. Taip pacientas patenka tarsi į užburtą ratą – gydydamas SAL netinkamais akių lašais, iš tikrųjų šią ligą skatina.“

Ką jau kalbėti apie situaciją, kai dėl informacijos stokos ar akcijų ir nuolaidų suvilioti žmonės, akių raudonumą ar pavargusias akis (t.y. uždegimą) „gydo“ akies paviršiaus kraujagysles sutraukiančiais (tetrizolino hidrochlorido) lašais. Jų indikacijose nurodomas „trumpalaikis“ vartojimas, o dėl sausų akių būklės bloginimo tokie lašai, esant sausų akių sindromui, iš viso nerekomenduojami. Pavyzdžiui, akių lašų, turinčių konservanto benzalkoniumo chlorido (BAK dažniausiai 0,02%), vartojimas sukelia sausų akių sindromą, kai jie vartojami dažnai. (1 pav: Abiem atvejais akys fonografuotos praėjus 4 val. po tirpalų sulašinimo. Tirpalo laikymo ant akies paviršiaus trukmė buvo 15 min).

 

Kas atsirinka jei akių lašus renkamės pagal kainą, o ne pagal sudėtį?

Sausų akių liga (dar vadinama  sausų akių sindromu) pasireiškia sausumo, deginimo ar niežėjimo pojūčiais, atrodo, kad akys pripiltos smėlio, jos būna paraudusios, jautrios šviesai, vėjui, dūmams. Nešiojantys kontaktinius lęšius gali susidurti su ypatingai padidėjusiu jautrumu, dėl kurio gali tekti visiškai atsisakyti lęšių teikiamo patogumo.

Ši liga prasideda nuo padidėjusio druskų kiekio ašaroje, kai druskos naikina viršutinio dengiamojo akies sluoksnio ląsteles, sukeldamos uždegimą – taip ašara, užuot saugojusi akį, ima ją žaloti.

Naujausi tyrimai rodo, kad kai kuriuose sausoms akims skirtuose preparatuose esančios medžiagos tik trumpam sudrėkina akis, bet neatstato ašarų plėvelės, o kai kurios savo sudėtimi dar labiau skatina sausų akių ligą. Kaip teigia dr. E. Puodžiuvienė, prieš įsigyjant akių lašus, reikia žinoti, dėl kokių priežasčių atsirado SAL bei kiek laiko preparatas bus vartojamas.

Akių lašai nėra ta prekė, kurią reikėtų rinktis vadovaujantis tik kainos akcija vaistinėse, nes sausų akių liga gali atsirasti ir dėl sutrikusios ašarų gamybos, ir dėl mūsų gyvenimo būdo (ilgalaikis žiūrėjimas į ekraną),  ir dėl aplinkos, kurioje gyvename bei dirbame, ir dėl tokių sisteminių ligų, kaip reumatinės, hormonų apykaitos sutrikimo ligos, diabetas, dėl vartojamų vaistų kardiologinėms bei neurologinėms ligoms gydyti,  po akių korekcijos lazeriu, dėl akies paviršiaus dirginimo kontaktiniais lęšiais, taip pat, kaip liekamasis reiškinys po gydymo antibiotikais. Negydomos ligos padariniai gali būti labai liūdni, nes užsitęsęs akies uždegimas kenkia ragenai: vystosi opos, didėja naujos infekcijos, sukeliančios akies randėjimus, rizika, o tai gali baigtis neišgydomu regos pablogėjimu.

2013 m. pabaigoje tarptautiniame moksliniame klinikinių tyrimų ir klinikinės praktikos leidinyje „Ocular Surface“ buvo pristatytas naujas, išsamesnis požiūris į SAL ir jos gydymą. Dabar rekomenduojama pirmiausia gydyti apsaugant akies ląsteles nuo pagrindinės uždegimą sukeliančios priežasties – padidėjusio druskų kiekio poveikio. Akių lašuose vertėtų ieškoti taurino, L-karnitino ir eritritolio – tai natūraliai žmogaus ašarose randami osmoprotektoriai, kuriuos žmogaus organizmas sintetina ir pasigamina pats.  Osmoprotektoriai - tai ląstelės medžiagų apykaitoje nedalyvaujančios mažos organinės dalelės, lengvai patenkančios į ląstelę ir sulaikančios jose vandenį, todėl ląstelės nepraranda savo tūrio, išlieka gyvos ir atlieka visas įprastas funkcijas net daug druskų turinčioje (hipertoninėje) aplinkoje. Nuolat papildant osmoprotektorių atsargas, slopinamas dėl padidėjusio druskų kiekio atsiradęs uždegimas, o nemalonūs sausų akių simptomai palaipsniui išnyksta patys. Taip organizmas skatinamas gintis jam natūraliu bei įprastu būdu, pačiam gamintis visas ašarų sudedamąsias dalis, saugančias akį nuo infekcijų, tad žmonėms nereikia baimintis galimo pripratimo prie lašų, turinčių osmoprotektorių bei, reikalui esant, jų naudojimo visą gyvenimą.

 

Kodėl reikia gydyti ligą, o ne slopinti simptomus

Nuo pat mažens mums skiepytas ne visai teisingas požiūris į ligos gydymą. Todėl mes linkę slopinti simptomus, o ne ieškoti ligos priežasčių. Jei skauda galvą – geriame vaistus nuo skausmo, jei pakilo temperatūra – ją numušame. Šiuolaikinė medicina skatina gydyti ligų priežastis, o ne trumpam slopinti simptomus.

Mokslininkai, norėdami gydyti sausų akių ligą iš esmės (t.y veikti jos priežastį), sukūrė veiksmingą preparatą, kuris ne tik malšina simptomus, bet ir gydo ligą iš esmės (veikia jos priežastį). Tai tapo įmanoma įdiegus naują technologiją OsmoMaxTM, kuri užtikrina akies paviršiaus osmoprotekciją  (vanduo

„ užrakinamas“ ląstelėse). Naujausios kartos preparatai „Optive™“, Optive PlusTM ir Optive FusionTM – vieninteliai veikiantys ląstelių lygmenyje minėtu osmoprotekcijos (vandenį ląstelėse užrakinančiu) principu, leidžiančiu ilgiau nei 24 val. užtikrinti komforto pojūtį akyse.

Taigi ne akcijos vaistinėse ar nuolaidos turi lemti, ką lašinsime į akis, o mūsų apsisprendimas: gydysime ir saugosime akis iš esmės ar tik slopinsime simptomus. O jei pasirinkote tik simptomus mažinantį sprendimą – darykite tai saugiausiu akims būdu, nes šiandien net 80% informacijos gauname akių dėka.

Taip pat skaitykite: Vanduo ir regėjimo funkcija. Koks ryšys?Koks ryšys tarp vandens ir regėjimo funkcijų?
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 3 Sveikata Rega Akys
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką