Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 12d. 06:40

Kaune bus minima Pasaulinė diabeto diena

Insulinas
„Scanpix“ nuotr. / Asociatyvi nuotrauka. Insulinas

Kasmet lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena, kuri vienija žmones daugiau kaip iš 160 šalių. Tai – Frederiko Bantingo, kuris kartu su Charlesu Bestu atrado insuliną, gimimo diena.

Diabetas yra lėtine liga, kuria susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas yra hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija. Tiek insulino stoka, tiek sutrikusi jo veikla gausina gliukozės kiekį kraujyje (hiperglikemija). Dėl to ilgainiui pažeidžiamos organizmo kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai. Pasaulyje šiuo metu diabetu serga apie 246 mln. gyventojų. Prognozuojama, kad 2025 m. diabetu sirgs per 380 mln. žmonių.

Šia liga sergančių žmonių skaičiui pradėjus itin didėti, buvo nuspręsta kurti diabeto profilaktikos, kontrolės ir gydymo programas. Kaip vieną iš būdų atkreipti dėmesį i gresiančią diabeto epidemiją, 1991metais Tarptautinė diabeto federacija (TDF) ir Pasaulio sveikatos organizacija (PS0) pasiūlė minėti Pasaulinę diabeto dieną, kurios tikslas buvo kontroliuoti cukrinio diabeto plitimą pasaulyje bei diegti prevencines programas.

Diabeto dienos simbolis yra mėlynas ratas. Šis simbolis žymi vienybę. Įvairiose kultūrose ratas simbolizuoja gyvybę ir sveikatą. Mėlyna spalva atspindi dangų, po kuriuo gyvena visos pasaulio tautos ir yra Jungtinių Tautų vėliavos spalva. Mėlynas ratas reiškia, kad pasaulinė diabeto bendruomenė privalo vienytis, jog įveiktų diabeto epidemiją.

2007 metais pasauline diabeto bendruomene nusprendė apšviesti mėlyna spalva svarbius vietinius paminklus bei pastatus ir taip pažymėti Pasaulinę diabeto dieną. 2007 metais buvo apšviesti 279 paminklai, kurie tapo vilties švyturiais diabeto varginamiems milijonams žmonių visame pasaulyje. Paminklų apšvietimas mėlyna spalva tapo viena iš Pasaulinės diabeto dienos tradicijų.

Lapkričio 13-14 dienomis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentai kartu su įvairiomis diabeto organizacijomis organizuoja Pasaulinės diabeto dienos minėjimą Kaune, kurio metu bus skaitomos paskaitos diabeto tema, dalinama įvairi informacinė medžiaga, matuojamas gliukozės kiekis kraujyje, Kauno klinikų Endokrinologijos skyriuje veiks „ Diabetinės pėdos“ kabinetas, gydytojai konsultuos sergančius diabetu. Renginius vainikuos Kauno rotušės apšvietimas mėlyna spalva.

Organizatorių nuotr./Diabeto diena
Organizatorių nuotr./Diabeto diena

Pasaulinės diabeto dienos renginiai Kaune:

Lapkričio 13d.

LSMU Kauno klinikų Endokrinologijos skyrius

14:00 – 18:00 Paskaitos apie vaistus skirtus diabeto gydymui, mitybą bei gyvensenos būdą sergant diabetu. Ligonių kasų atstovas, konsultuos apie diabetu sergantiems žmonėms priklausančias paslaugas, vaistų gavimo tvarką ir kitus rūpimus klausimus. Gydytojai konsultuos dėl diabetinės pėdos sindromo.

Lapkričio 14d.

Kauno savivaldybė

11:00 – 13:00 val. Gliukozės kiekio kraujyje tikrinimas, konsultavimas apie diabetą.

11:30 paskaitos:

• „Diabeto istorija“ – Ieva Pažurauskaitė
• „Kodėl mums rūpi cukrinis diabetas?“ – Jurgita Valčiukaitė
• „Cukrinio diabeto gydymo naujovės“ – Joana Šaulevičiūtė

Kauno „Akropolis“

12:00 – 17:00 val. Gliukozės kiekio kraujyje tikrinimas, KMI (ūgis, svoris, riebalų masė) matavimas, bus galima įsigyti kalendoriukų (surinkti pinigai bus skirti endokrinologinėmis ligomis sergantiems vaikams), konsultavimas diabeto klausimais.

18:00 – 18:30 val. Eisena Pasaulinei diabeto dienai paminėti nuo Soboro iki Kauno senamiesčio.

18:30 val. Kauno rotušės apšvietimas mėlyna spalva.

Temos: 1 Kas vyksta Kaune
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką