Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pasižadėjote sportuoti, bet ir vėl to neįgyvendinote? Paaiškino, kodėl taip nutinka

Nauji metai simbolizuoja naują pradžią, kurioje gausu sau duotų pažadų. Pradėti sportuoti ar sugrįžti į sportą – vienas dažniausių pasižadėjimų, tačiau jis taip pat dažnai lieka neįgyvendintas. „Camelia“ vaistininkas Deimantas Auškalnis sako, kad šio reiškinio priežastis – pradedančiųjų sportuoti klaidos ir jų sukeltos pasekmės, bet priduria, kad klysta net ir patyrę sportininkai, rašoma vaistinės pranešime spaudai.
Deimantas Auškalnis kalba apie sportą
Deimantas Auškalnis kalba apie sportą / 123RF, pranešimo autorių nuotr.

„Dažniausia klaida, kurią daro pradedantieji sportuoti yra susijusi su psichologija – jie nori greitų ir lengvai pasiekiamų rezultatų: per trumpą laiką atsikratyti antsvorio ar užsiauginti raumenis ir atrodyti nepriekaištingai. Nepastebėję šių rezultatų, po mėnesio ar kelių žmonės įprastai praranda motyvaciją ir meta sportą.

Neretai pradedantieji daro ir kitas klaidas: pervertina savo galimybes pasirinkdami per didelį fizinį krūvį, neatlieka apšilimo prieš treniruotę ir tempimo pratimų po jos. Taip pat treniruotės metu pratimus atlieka netaisyklingai, neužtikrina sveikos mitybos bei nepraturtina savo organizmo reikalingais vitaminais ir mineralais“, – aiškina D.Auškalnis.

123RF.com nuotr./Vyras sportuoja
123RF.com nuotr./Vyras sportuoja

Jis tęsia, kad šios klaidos gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai – kyla ilgalaikio streso, nuovargio, energijos ir jėgų trūkumo bei dehidratacijos rizika. Be to, gali kamuoti mėšlungis ar tokios traumos, kaip raumenų patempimas, plyšimas, sumušimas, raiščių ir sausgyslių pažeidimai bei kaulų lūžiai.

Vaistininkas aiškina, kad klaidų išvengti nepavyksta ne tik pradedantiesiems, bet ir sportuojantiems ilgą laiką.

„Viena iš klaidų – jeigu suvartojamos per didelės maistinių medžiagų paros dozės, organizme atsiranda jų perteklius, o tai gali sukelti sveikatos sutrikimus. Pavyzdžiui, kreatino perteklius gali sukelti dehidrataciją, dėl kurios atsiras raumenų spazmai“, – įspėja D.Auškalnis.

Pataria pradedantiesiems

Paklaustas, kaip savimi turėtų pasirūpinti pradedantieji sportuoti, vaistininkas vardija svarbiausias taisykles:

  • sveikai ir visavertiškai maitintis;
  • kasdien išgerti 2–3 litrus vandens;
  • nakties miegui skirti 7–8 valandas;
  • patenkinti dėl sporto atsiradusį didesnį maistinių medžiagų kiekį, organizmo atsargas papildant reikiamais vitaminais ir mineralais.

„Tik su sveika ir visaverte mityba patenkinti išaugusio maistinių medžiagų kiekio negalime, nes su maistu gauname dalį reikalingos paros dozės. Likusią užtikrinti padės maisto papildai, tačiau svarbu rinktis tuos, kurių sudėtyje yra vitaminų A, C, D, E, mineralų – natrio, kalcio, kalio, magnio, cinko, geležies ir seleno – bei omega-3 riebalų rūgčių.

Visos šios medžiagos padės užtikrinti tinkamą organizmo funkcionavimą ir palaikyti normalią kaulų, raumenų bei širdies veiklą“, – aiškina D.Auškalnis.

Ką turi žinoti sportuojantys?

Vaistininkas sako, kad sportuojančiam asmeniui reikalingos šios maisto papildų sudėtyje esančios medžiagos:

  • natris, kalis, magnis ir kalcis, kurie padeda palaikyti normalią kaulų būklę ir raumenų funkciją – šios medžiagos pasišalina iš organizmo dėl pagausėjusio prakaitavimo sporto metu;
  • cinkas, kuris suaktyvina raumenų fermentus ir sudaro raumeninį baltymą bei selenas, gerinantis medžiagų apykaitą;
  • geležis, kuri atsakinga už deguonies perdavimą į ląsteles ir jų aprūpinimą energija tokiu būdu didinant ištvermę;
  • A, B, C, D ir E vitaminai, kurie didina raumenų atsparumą traumoms, padeda greičiau atsistatyti po treniruotės ir apsaugo organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Jie taip pat reikalingi normaliam raumenų augimui, stiprina kaulus ir raumenis;
  • kreatinas, didinantis fizinį pajėgumą atliekant labai intensyvius trumpalaikius fizinius pratimus;
  • omega-3 riebalų rūgštys, kolagenas ir gliukozaminas, užtikrinantys normalią kaulų, raumenų, kremzlių, sąnarių bei širdies veiklą.

„Maisto papildų vartojimo poreikis priklauso nuo žmogaus amžiaus, lyties, ūgio, svorio, fizinio aktyvumo, sveikatos būklės, mitybos ir daugelio kitų veiksnių, tad geriausia dėl to pasitarti su gydytoju ar vaistininku, kuris galėtų paskirti individualiai tinkantį preparatą“, – sako D.Auškalnis.

Traumų prevencija: 7 patarimai

Anot vaistininko, norint sumažinti sportuojant gresiančią traumų riziką, reikėtų vadovautis šiais patarimais:

  1. Propaguokite mėgstamą sportinę veiklą ir ja užsiimkite su trenerio priežiūra.
  2. Užtikrinkite tinkamą aprangą, avalynę ir inventorių.
  3. Krūvį pritaikykite pagal savo fizinio pasirengimo lygį, kad jis nebūtų per didelis.
  4. Prieš treniruotę atlikite apšilimo pratimus.
  5. Po treniruotės atlikite tempimo pratimus.
  6. Laikykitės subalansuoto poilsio ir sporto režimo.
  7. Jeigu esate pradedantysis, sportuokite ne daugiau kaip tris kartus per savaitę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius