Dabar populiaru
VVSB
Publikuota: 2017 lapkričio 13d. 11:46

Antibiotikų vartojimas vos peršalus veda prie visuotinės problemos

Vaistai
123RF.com nuotr. / Antibiotikai negali Jums padėti įveikti peršalimo - jie skirti ligoms, kurias sukelia bakterijos, o ne virusai

Europos supratimo apie antibiotikus diena Lietuvoje ir visoje Europoje kasmet minima lapkričio 18-ąją. Šios dienos tikslas – informuoti visuomenę apie antibiotikus ir jiems atsparių bakterijų keliamą grėsmę visuomenės sveikatai, taip pat skatinti tinkamai juos vartoti . Atsakingas antibiotikų vartojimas gali padėti sustabdyti atsparių bakterijų vystymąsi ir išsaugoti šių vaistų veiksmingumą. Nes bakterijų atsparumo antibiotikams pagrindinė priežastis – dažnas ir neracionalus jų vartojimas.

Kas yra antibiotikai?

Antibiotikai, dar vadinami antimikrobiniais vaistais, – tai vaistai, naikinantys bakterijas ar stabdantys jų augimą. Antibiotikai yra skirti gydyti bakterinėms infekcijoms.

Kas yra atsparumas antibiotikams?

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina gyventojus nevartoti antibiotikų be gydytojo paskyrimo, juo labiau nevartoti antibiotikų likučių. Peržiūrėkite savo namų vaistinėlę, surinkite senus ar nenaudojamus vaistus, nuneškite juos vaistininkui į artimiausią vaistinę.

Bakterijos tampa atsparios antibiotikams, kai konkretūs vaistai praranda gebėjimą naikinti bakterijas ar stabdyti jų augimą. Atsparumas antibiotikams yra natūralus reiškinys, kurį sukelia bakterijų genų mutacijos. Tačiau šį reiškinį paspartina pernelyg dažnas ir netinkamas antibiotikų vartojimas.

Kas yra netinkamas antibiotikų vartojimas?

Kai antibiotikai vartojami nepagrįstai: peršalimą ir gripą dažniausiai sukelia virusai, kurių antibiotikai neveikia. Tokiais atvejais antibiotikai nepadės jums pasveikti: jie nemažina karščiavimo ir nemalšina tokių simptomų kaip čiaudulys.

Kitas netinkamo vartojimo pavyzdys, kai nesivadovaujama antibiotikus skyrusio gydytojo nurodymais: jei sutrumpinate gydymo kursą, vartojate mažesnę dozę ar nesilaikote reikiamo režimo (geriate vaistus kartą per dieną vietoj dviejų ar trijų, kaip nurodyta), vaisto kiekis jūsų organizme bus nepakankamas, bakterijos išgyvens ir dėl to gali tapti atsparios. Todėl visada laikykitės gydytojo nurodymų, kada ir kaip vartoti šiuos vaistus.

123RF.com nuotr./Taip karikatūristas įsivaizduoja antibiotikams atsparias bakterijas
123RF.com nuotr./Taip karikatūristas įsivaizduoja antibiotikams atsparias bakterijas

Kodėl atsparumas antibiotikams yra problema?

Atsparių bakterijų sukeltas infekcijas gydyti labai sunku: įprastai vartojami antibiotikai nebėra veiksmingi ir gydytojai turi parinkti kitus. Padėtis blogėja, nes atsirana naujų bakterijų atmainų, kurios yra atsparios keliems antibiotikams (vadinamosios daugeliui vaistų atsparios bakterijos). Tokios bakterijos ilgainiui gali tapti atsparios visiems žinomiems antibiotikams.

Ką daryti?

Vartokite antibiotikus atsakingai. Taip užkirsite kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugosite antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro nuotr. /Vilniaus poliklinikose bus mokoma, kaip peršalimą gydytis be antibiotikų
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro nuotr. /Vilniaus poliklinikose bus mokoma, kaip peršalimą gydytis be antibiotikų
  • laikykitės gydytojo nurodymų, kada ir kaip vartoti antibiotikus;
  • jei įmanoma, pasiskiepykite nuo galimos infekcijos;
  • jei sergate gripu ar peršalimu, rūpinkitės savimi, kad pasijustumėte geriau. Jei jūsų būklė negerėja ar net blogėja, praneškite apie tai gydytojui;
  • nevartokite antibiotikų, jei gydytojas jų nepaskyrė;
  • jei vaistų liko paklauskite vaistininko, kur saugiai padėti likučius, ir jų niekada nevartokite.

Sužinokite daugiau

Lapkričio 13-17 d. Vilniaus miesto bei Vilniaus poliklinikose Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdys akciją „Peršalimas? Gripas? Pasveik be antibiotikų!“. Specialistai patars kaip antibiotikus vartoti teisingai ir atsakingai.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina gyventojus nevartoti antibiotikų be gydytojo paskyrimo, juo labiau nevartoti antibiotikų likučių. Peržiūrėkite savo namų vaistinėlę, surinkite senus ar nenaudojamus vaistus, nuneškite juos vaistininkui į artimiausią vaistinę. Tai ne tik apsaugos Jus, Jūsų artimuosius nuo savigydos pasekmių, rizikos apsinuodyti, bet ir prisidėsite prie visos aplinkos tausojimo!

Už antibiotikų veiksmingumo išsaugojimą atsakingi visi. Atsakingai vartojant antibiotikus galima užkirsti kelią atsparių bakterijų vystymuisi ir išsaugoti antibiotikų veiksmingumą, kad juos galėtų vartoti ateities kartos. Todėl svarbu žinoti, kada dera vartoti antibiotikus ir kaip juos vartoti atsakingai. Mažinant atsparumą antibiotikams svarbus kiekvieno iš mūsų vaidmuo.

Akcijos vietos:

VšĮ Vilniaus rajono centinė poliklinika. Lapkričio 13 d. 12-14 val.

VšĮ Antakalnio poliklinika. Lapkričio 16 d. 11-13 val.

VšĮ Šeškinės poliklinika. Lapkričio 16 d. 14-16 val.

VšĮ Centro poliklinika. Pylimo g. 3. Lapkričio 17 d. 12-14 val.

Lietuvoje šią iniciatyvą remia Sveikatos apsaugos ministerija, Higienos institutas ir Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Taip pat bendrovė „Acorus Calamus“, akcijos vietose vaišinanti „Acorus vaistažolių“ arbata.

Medžiaga parengta pagal Vilniaus visuomenės sveikatos biuro užsakymą. Turinys apmokėtas.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką