Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 19d. 21:01

Pavojingas emocijų kokteilis: blogąją pernykščio rudens patirtį slegia nauja įtampa

Sunku tvarkytis su emocijomis
123RF.com nuotr. / Sunku tvarkytis su emocijomis
Antras iš eilės ruduo, lydimas neigiamų žinių apie pandemiją bei pasikartojantys suvaržymai, daro žmonėms dvigubą emocinį poveikį.

Iš vienos pusės pasąmonė siunčia neigiamas patirtis, įvykusias tuo pačiu metu pernai, iš kitos pusės ima spausti realybė – nauja neigiamas emocijas kelianti patirtis. Prognozuojama, kad toks išgyvenimų kokteilis ateityje kiekvieną rudenį sugrįš ir spaus mus emociškai dar ne vienerius metus.

Asmeninio archyvo nuotr. /Rita Mackonienė, geštalto psichoterapijos praktikė
Asmeninio archyvo nuotr. /Rita Mackonienė, geštalto psichoterapijos praktikė

Vienas žymiausių pasaulyje potrauminio streso ekspertų Besselis Van Der Kolkas, knygos „Kūnas mena viską“ autorius, atskleidė, kad žmogaus kūnas tuo pačiu metu atkartoja anksčiau patirtus dalykus, skatina savotiškai dar ir dar kartą išgyventi tą patį patirčių ciklą. Tik patyrę naujų stiprių patirčių, mes galime lengviau paleisti ankstesnę blogą patirtį, neleisti jai užvaldyti minčių.

Jei pandemija būtų pasibaigusi, naujos patirtys palengvintų slogius prisiminimus iš praėjusio rudens periodo. Tačiau pandemija nesibaigė, priešingai – kartojasi viskas ne tik pasąmonėje, bet ir tikroje realybėje. Žinoma, žmones į stresą keliančius dalykus reaguoja skirtingai – vieni užsidaro, kiti bėga, daro dar daugiau visko gyvenime.

Žmonėms, bandantiems susidoroti su iš pasąmonės sugrįžtančiai praeities patirtimi, tenka taip pat priimti realiai atsikartojančią nežinomybę.

Su kuo mes susiduriame? Pastaruoju metu valdžios atstovai viešai svarsto, kaip, ką, kokiam periodui suvaržyti, ką įleisti į parduotuves, ko neįleisti, kada įvesti privalomas veido kaukes, kt. Realybė pavojingai papildo pasąmonės siunčiamą patirtį ir kuria ypač sudėtingai įveikiamą kokteilį.

Tokiu būdu kuriama nuolatinė kaita ir nežinomybė daugeliui yra sunkiausiai pakeliamas spaudimas, išmušantis žmogų iš kasdienybės, buities, rutinos. Sunki pernykštė patirtis ir dabartinė realybė ypač vargina ir bukina emocinį raumenį, padedantį laviruoti situacijose.

Silpstant emociniam raumeniui, atsiranda pavojingas kaltės ieškojimas savyje. Iškyla klausimai: kas su manimi negerai? Ką blogai darau? Kodėl esu toks niekam tikęs? Žmonės ne tik ima ieškoti priežasčių savyje, bet taip pat dairytis paramos, palaikymo iš artimųjų, pažįstamų, draugų, o nepateisinę lūkesčių neria į dar didesnį nerimą.

123RF.com nuotr./Emocijos
123RF.com nuotr./Emocijos

Įvertinus pastarąjį įvykių ciklą, tikėtina, kad kitas, 2022 metų ruduo, bus didelio vidinio nerimo periodas, kuriam reikia iš anksto ruoštis. Ankstesniais metais patirti išgyvenimai bei šiais metais besitęsiantys lems stiprius emocinius išgyvenimus ateityje. Nepaisant to, kad galbūt pandemija bus jau praeityje, daugelis toliau gyvens suvaržymų grėsmės nuotaikomis.

Ką daryti, kad ir šį rudenį, ir kitais metais išvengtume neigiamų emocijų?

Labai svarbu sąmoningai pajusti, kad neigiamos emocijos kyla iš praeities, atitinkamai akcentuoti, stengtis priimti naują realybę, kuri padėtų pakeisti cikliškumą.

Dėti pastangas išlaikyti dienos ir savaitės rutiną, ritualus ir veiklas, sukeliančias malonius jausmus ir suteikiančias naujų patirčių, skirti pakankamai laiko poilsiui.

Labai svarbu priimti kylančius jausmus, jų neneigti, o ieškoti būdų jiems išreikšti, kalbėtis apie jausmus bei gauti palaikymą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:37:23

OfiSPA – vieta dirbti ir nepavargti

Video

18:38
01:51
01:10

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką