Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Pirma pagalba nudegus saulėje: dažniausi mitai ir populiariausios klaidos

Kartu su vasaros karščiais, saulei ėmus svilinti vis stipriau, Lietuvoje kasmet padaugėja ir pacientų, varstančių dermatologų duris – nudeginta oda tampa ne tik neatsakingai saulės voniomis besilepinančių poilsiautojų, bet ir gydytojų galvos skausmu. Ir nors apie žalingą saulės poveikį informacijos netrūksta, ne visi žino, kaip sau padėti, kokią pirmąją pagalbą suteikti.
Nudegimai saulėje
Nudegimai saulėje / 123RF.com nuotr.

Apie tai plačiau pakomentavo „Baltic Dermatology“ klinikos gydytoja-onkodermatologė Dailė Malinauskaitė. Pasak jos, kasmet dar pavasarį pasirodžius pirmiems kaitrios saulės spinduliam, situacija ta pati – žmonės skuba išsirengti ir per žiemą išbalusiai odai stengiasi kuo greičiau suteikti auksinį atspalvį.

Tačiau oda ir visa imuninė sistema tokiais atvejais patiria šoką, todėl degintis reikia atsakingai, antraip pasekmės ateityje gali būti liūdnos.

„Daugelis degindamiesi pervertina savo galimybes būti saulėje. Galvoja, kad pabuvę 15–30 minučių be apsaugos, odos nenudegins. Tačiau toks požiūris – neteisingas. Vėlyvo pavasario ir visos vasaros periodu, nuo 11 iki 15 val. saulė yra labai aktyvi ir greitai nudegina šviesią I ir II foto tipo odą. Paprastai tariant, šviesios odos savininkams saulė yra pavojingiausia, o tokių žmonių Lietuvoje yra dauguma“, – 15min sakė D.Malinauskaitė.

Saulės kremas – būtinas

Gydytoja tikina, kad kremas su SPF apsaugos faktoriumi kaitinantis saulėje yra tiesiog privalomas, geriausia – jei prie raidžių apsauga žymima skaičiais 15, 30 arba 50. Tik toks žymėjimas užtikrina priemonės dermatologinį patikimumą – žemesnį SPF faktorių turinti apsauga dažnu atveju nėra pakankama.

„Gal Lietuvoje per mažai švietimo apie saugų buvimą saulėje ir apsauginių saulės kremų naudojimo būtinybę, pasaulyje jie labai plačiai naudojami. SPF 50, 30 ir 15 apsauga užtikrina saugesnį buvimą saulėje 2 valandoms. Išsimaudžius, gausiai prakaituojant ar kitaip nusivalius kremą jį reikia užtepti iš naujo. Taip pat reikia atsiminti, kad joks kremas nesulaiko 100% UV spindulių, o deginimasis saulėje yra pagrindinis faktorius įtakojantis onkologinius odos susirgimus ir priešlaikinį odos senėjimą“, – pabrėžė pašnekovė.

Ir nors kai kurie galvoja, kad besitepdami kremu neleis odai įdegti – klysta, oda taip pat dega, tačiau įrunda palaipsniui. Kitaip tariant, ne nudega, o įdega.

Pasitikrinkite apgamus

Itin saugotis reikėtų tiems, kurių šeimoje yra buvusių onkologinių odos susirgimo atvejų ir turintiems apgamus, geriausia – dar prieš vasaros sezoną ar bent jau jam pasibaigus apsilankyti pas onkodermatologą. Specialistai apžiūrėję apgamus įvertins jų būklę, patars, kaip saugotis, kokių prevencinių priemonių imtis.

Pašnekovė tikina, kad mėgaujantis saulės spinduliais, visiems galioja tie patys principai – teptis apsauginiu kremu, nepamiršti ir galvos apdangalo, saulės akinių su UV filtru, vartoti daug skysčių, geriausia – vandens, atsisakyti kavos ir alkoholio. Didesne apsauga turėtų pasirūpinti ir jautresnės žmonių grupės – vaikai, senjorai ar kokiomis nors ligomis sergantys žmonės, nes jų imuninė sistema yra silpnesnė.

Pamirškite aliejų ir kefyrą

Pasak gydytojos, ne ką mažiau svarbu žinoti ne tik, kaip sau pagelbėti, bet ir kaip nepakenkti. Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų – aliejinio pagrindo tepalų, kremų naudojimas ant saulės sudirgintos odos. Dermatologės teigimu, nei kosmetiniu, nei maistiniu aliejumi nereikėtų bandyti maitinti po saulės vonių nudegintos odos. Taip pat nerekomenduojama veido, kūno juo tepti ir prieš kaitinantis saulėje.

„Mitas, kad saulėje nudegusią odą aliejus pamaitina, drėkina. Priešingai – netinkamos priemonės tik dar labiau pablogina situaciją, sukelia stipresnį nudeginimo pojūtį, lėtina gijimą, neretai išprovokuoja alerginę reakciją, o kartais – ir ūmines ligas“, – kalbėjo D.Malinauskaitė.

Ji taip pat skeptiškai vertina populiarias liaudiškas priemones nuo nudegimų, tokias kaip kefyras, grietinė ar kiti riebūs pieno produktai. Tai esą neefektyvu – atgyvena, dabar yra daug efektyvesnių, paprastesnių naudoti ir nebūtinai brangiai kainuojančių priemonių.

„Bet kuriuo atveju – nudegus geriausia naudoti jautriai odai skirtą dermatologinę kosmetiką. Eksperimentuojant galima ir prisižaisti“, – įspėjo gydytoja.

Pasak jos, nudegintą, saulės suerzintą odą pirmiausia reikėtų nuplauti po vėsiu vandeniu, netrinant rankšluosčiu švelniai nusausinti, o tuomet jau naudoti vandens pagrindu pagamintą drėkinamąjį kremą, medicininės paskirties priemones su haliurono rūgštimi, nes ši greitai regeneruoja odą. Vaistinėse yra tikrai daug veiksmingų ir nebrangių priemonių. Taip pat galima naudoti vėsius vandens ar ledukų kompresus, lengvai atšaldyti odą.

Jei nudegimas rimtas – savigyda verčiau neužsiimti

Gydytoja D.Malinauskaitė sako, kad jei nudegimas nestiprus, naudojant bendrąsias priemones oda nurimti turėtų per porą dienų, tačiau jei nudegimas siekia II ar III laipsnį, jau vertėtų savigyda neužsiimti, o kreiptis į medicinos įstaigą.

„Ne visiems tinka vienodos priemonės todėl gydytojo apžiūra – labai svarbi. Jis įvertina paciento būklę, skiria gydymą“, – patarė dermatologė.

Saulė išprovokuoja alergines reakcijas ir odos ligų paūmėjimą

Jos teigimu, į medikus vasarą dažnai yra kreipiamasi ir dėl saulės išprovokuotų alerginių reakcijų. Dažniausiai tai nutinka, kai yra vartojami tepami kremai skausmui malšinti, liečiami įvairūs augalai ar kitos cheminės medžiagos, kurios reaguodamos į UV spindulius ir išprovokuoja nepageidaujamą odos reakciją. Dažnu atveju labai jaudintis nereikėtų – jei tai paprasta alerginė reakcija, ji turėtų praeiti per 24 valandas.

„Kartais ir gydytojui tenka pasukti galvą – ar čia saulės išprovokuota alerginė odos reakcija, ar esamos odos ligos staigus paūmėjimas. Pastaraisiais mėnesiais labai padaugėjo žmonių, kurie kreipiasi dėl aknės, rožinės – šias odos ligas saulė paūmina dažniausiai“, – sakė D.Malinauskaitė.

Aknę ji paminėjo neatsitiktinai – esą daugelis iki šiol klaidingai įsitikinę, kad spuogus saulė kaip tik džiovina ar dar kaip nors kitaip gydo. Tačiau dermatologė patikslino – kad saulė nėra žalinga tik tuomet, kai ji nėra aktyvi. Vėlyvą pavasarį ir vasarą saulės efektas yra priešingas – veidą, kūną dar labiau išberia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius