TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Psichoterapeutė pataria, kaip padėti atsiskleisti uždariems vaikams

Vaikas žaidžia
123RF nuotr. / Vaikas žaidžia
Šaltinis: 15min
0
A A

Uždaro būdo, sunkiai pritampančius vaikus auginantiems tėvams nuolat kyla klausimų, kaip padėti jiems gerai jaustis tarp bendraamžių ir rasti draugų. Gydytoja psichiatrė-psichoterapeutė Vida Kilikevičienė pataria tėvams leisti tokį vaiką į būrelį ir sudaryti galimybes dalyvauti kūrybinėje veikloje. Pasak jos, būreliai padeda realizuoti save, tačiau labai svarbu juose vaikams leisti būti savimi, nevaržyti kūrybiškumo.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Uždaro būdo vaikams sunkiau išreikšti mintis ir norus, kai kiti žmonės juos stebi ar tiesiog yra šalia, teigia V.Kilikevičienė.

„Uždaro būdo vaikams sunkiau išreikšti mintis ir norus, kai kiti žmonės juos stebi ar tiesiog yra šalia. Jie bijo kritikos, pastabų. Norint pakeisti tokio vaiko elgesį, reikia jį skatinti užsiimti kūrybiška veikla, tada jis ims labiau pasitikėti savimi. Tam puikiai tiktų piešimas, lipdymas ar kita meninė veikla“, – sako V. Kilikevičienė.

Psichoterapeutės teigimu, kūrybiniai būreliai vaikui leidžia ugdyti savarankiškumą, kelti savivertę, rasti draugų. Kūryba, pabrėžia ji, padeda vaikui pažinti save ir pasaulį, reguliuoja emocijas, neleidžia bręstančios asmenybės energijai pratrūkti ir pasireikšti griaunančiais veiksmais. Tačiau V. Kilikevičienė pabrėžia, kad būrelis bus naudingas tik tada, jei veikla jame pačiam vaikui bus įdomi ir teiks malonumą.

„Vaikui būrelyje turi būti suteikta pakankamai laisvės. Negalima primygtinai jo mokyti, reikia tiesiog leisti kūrybiškai veikti, kaip jis nori. Tam turi būti paruoštos atitinkamos kūrybinės erdvės. Tada vaikas pajus pasitenkinimą ir atsipalaidavimą. Tai pirmieji žingsniai asmenybės ugdymo procese“, – pažymi V. Kilikevičienė. Jos teigimu, psichoterapija papildo šį procesą, gydymas gali būti derinamas su kūrybine veikla.

Fotolia nuotr./Vaikas
Fotolia nuotr./Vaikas

Edukologė, meninių kūrybinių dirbtuvių „Būstovizija kūrybinės dirbtuvės“ neformalaus ugdymo vadovė Sigutė Gudelionienė pritaria V. Kilikevičienei. Anot jos, meninė veikla ypač padeda uždariems vaikams, slepiantiems savo emocijas. S. Gudelionienė pastebi, kad iš vaikų piešinių galima daug nuspėti apie jų charakterį, savijautą tą dieną.

Uždarumas, nepasitikėjimas lemia tiek spalvų, tiek formų pasirinkimą, todėl kūrybinėje veikloje labai gerai atsispindi vaiko charakteris, - sako S.Gudelionienė.

Uždarumas, nepasitikėjimas lemia tiek spalvų, tiek formų pasirinkimą, todėl kūrybinėje veikloje labai gerai atsispindi vaiko charakteris. Savimi nepasitikintys vaikai piešia mažus objektus, palieka daug tuščios vietos, o labai pasitikintys savimi ir plepėti mėgstantys vaikai neišsitenka lape, nes piešia per didelius objektus. Bet piešinys gali atspindėti tik tos dienos nuotaiką, todėl nereikia skubėti pagal jį spręsti apie charakterį“, – pasakoja S. Gudelionienė.

Edukologė pažymi, kad kiekvienas vaikas yra individualus, todėl dažnai net tos pačios užduoties pateikimas tą patį užsiėmimą lankantiems vaikams skiriasi. Jos teigimu, svarbiausia būrelį prižiūrinčio suaugusiojo užduotis – rasti geriausią būdą užmegzti ryšį su kiekvienu vaiku, drąsinti ir skatinti, kad jis pasijustų saugus ir galėtų popieriaus lape drąsiai „išlieti“ savo vidinius išgyvenimus, žinodamas, kad bus pagirtas už gražų kūrinį.

„Būstovizija kūrybinės dirbtuvės“ siūlo įvairių meninio ugdymų veiklų pamokas vaikams ir suaugusiems. Tarp šių veiklų – keramika, viršglazūrinis piešimas, tapyba ant šilko, dekupažas, mini keramika, stiklo dekoravimas, mozaika, muilo gamyba, žvakių kūrimas. Nuo 2008 m. vykdomose dirbtuvėse pamokos vykdomos nedidelėse grupelėse, kad geriau atsiskleistų žmogaus kūrybiškumas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką