Dabar populiaru
Publikuota: 2013 vasario 15d. 14:25

Ramiam miegui arba chirurgo skalpelis, arba knarkimo kapos

Knarkiantis sutuoktinis
123RF nuotr. / Knarkiantis sutuoktinis

Skaičiuojama, kad naktį viename iš trijų miegamųjų ramus ir nepertraukiamas miegas yra nepasiekiama svajonė. Būtent tiek – kas trečias žmogus visame pasaulyje – nuo knarkimo kenčia pats ir kankina aplinkinius. Itin dažnai nuo knarkimo išvaduoti gali tik chirurgo skalpelis, bet ramiai miegoti galima ir iki pasiryžtant operacijai.

Mokslininkai skaičiuoja, kad kai kuriuose regionuose tokių knarkiančiųjų gali būti net iki 50 proc. Be to, laikui bėgant knarkimas gali tapti problema, nors anksčiau su ja susidurti neteko – įrodyta, kad tarp vyresnio amžiaus gyventojų nuo didesnio ar mažesnio knarkimo kenčia 60 proc. ir daugiau pacientų.

Retkarčiais knarkia visi

Tiesa, su trumpalaikiu, laikinu knarkimu susidūrę yra kone kiekvienas – knarkiame tada, kai įkvepiamas ar iškvepiamas oras susiduria su kliūtimis pakeliui. Kvėpavimas sutrinka dėl padidėjusių adenoidų, tonzilių, kartais knarkimą išprovokuoja lėtinė sloga, peršalimas, neretai knarkti pradedame prasidėjus alergijų sezonui. Tačiau nemalonus triukšmas naktį dingsta iš karto, vos dingsta knarkimą sukėlusi priežastis.

Susirūpinti dėl knarkimo verta tuomet, jei po įprasto ilgio nakties žmogus jaučiasi pavargęs ar jaučiasi apsnūdęs, išsekęs. Taip pat dėmesį reikėtų atkreipti tada, jei jaučiamas perdėtas irzlumas, prarandama koncentracija, galiausiai prasideda depresija. Visa tai – požymiai, kad naktį neišsimiegate.

Ir, greičiausiai, kenčiate ne tik jūs, bet ir jūsų antroji pusė. Pasauliniai tyrimai rodo, kad net 48 proc. naktimis kenčiančių nuo knarkimo mano, kad dėl nepageidaujamų garsų naktį pablogėjo ar nutrūko jų santykiai su antrąja puse.

Sunkios ligos simptomas

Įprastai išvengti ar bent jau „patildyti“ knarkimą gali kelios paprastos taisyklės. Pavyzdžiui, įrodyta, kad itin dažnai knarkia antsvorio turintys vyrai ir moterys, tad pagerinti kvėpavimą ir išvaduoti nuo knarkimo galėtų fizinis aktyvumas. Taip pat itin dažnai padeda paprasčiausias miego padėties pakeitimas – jei miegate ant nugaros, verskitės ant šono ir t.t.

Be to, nevartokite prieš miegą raumenis atpalaiduojančių vaistų, meskite rūkyti, negerkite alkoholio, o jei knarkiate dėl alerginės ar lėtinės slogos, prieš naktį vartokite lašiukus į nosį. Kartais padėti gali chirurginis įsikišimas ir nosies pertvaros tiesinimas, polipų pašalinimas.

Visgi, šie patarimai padeda tiems, kuriems knarkimą sukelia tokios priežastys, kaip žalingi įpročiai, antsvoris ar liga. Neretai knarkimas iš tiesų yra tik vienas iš ligos – miego apnėjos – požymių.

Reikia chirurgų pagalbos

Miego apnėjos pasekmės gali būti įvairaus sunkumo – pradedant mieguistumu dieną, baigiant rimtomis kraujagyslių sistemos ligomis. Miego apnėja pasireiškia kvėpavimo sustojimu naktį, trunkančiu įprastai iki 10 sekundžių. Po tokio sustojimo ligonis vėl pradeda kvėpuoti sukeldamas didžiulį triukšmą – knarkimą. Medikai šią ligą dar vadina obstrukcine miego apnėja – kvėpavimo sutrikimu, atsirandančiu dėl apribotų, susiaurėjusių kvėpavimo takų.

Įprastai medicinos pasaulyje ligos sunkumas vertinamas tam tikru indeksu: skalėje iki 5 kvėpavimas vertinamas kaip įprastu, skalėje nuo 6 iki 20 nustatoma vidutinio sunkumo apnėja, o skalėje nuo 20 ir daugiau – sunki miego apnėja. Tokį indeksą įprastai sudaro miego sutrikimų diagnostikos laboratorijos. Itin svarbu ir tai, kad nuo vidutinės ir sunkios miego apnėjos kenčiančius pacientus medikai rekomenduoja gydyti.

Gydant šią ligą įprastai prireikia chirurginio įsikišimo – medikai tiesina kreivą nosies pertvarą, šalina polipus ar kitas kliūtis, siaurinančias kvėpavimo takus ir užstojančias įkvepiamam ir iškvepiamam orui kelią. Visgi, neretai operacijos laukimas prailgsta, kartais jai sunku pasiryžti, tad išeitimi, užtikrinančia ramų ir gilų miegą, gali tapti specialios knarkimo kapos – prietaisai, padidinantys viršutinių kvėpavimo takų spindį.

Išeitis laukiant operacijos

Pasaulyje skaičiuojamos bent kelios rūšys tokių kapų, kurias rekomenduoja ir miego laboratorijos, ir odontologijos specialistai. Vienos dažniausiai siūlomų Lietuvoje yra „Erkodent Silensor–SL“ knarkimo kapos.

Jos sudarytos iš dviejų sujungtų įtvarų – vienas skirtas viršutiniam žandikauliui, kitas – apatiniam. Apsaugančios nuo knarkimo kapos, pritvirtintos prie žandikaulių, išplečia kvėpavimo takus, nes lengvai pastumia apatinį žandikaulį į priekį. Taip įkvepiamo oro greitis lėtėja, o tai leidžia knarkimui ženkliai sumažėti arba net visai išnykti.

Klinikiniai tyrimai parodė, kad tokios knarkimo kapos daugiau nei pusei pacientų laukiančių operacijos, kuri visiškai panaikintų knarkimo priežastis, leidžia ne tik sumažinti ar visiškai atsikratyti knarkimo, bet ir sumažina miego apnėjos indeksą iki dviejų kartų.

„Labai dažnai žmonės prieš ryždamiesi chirurginėms intervencijoms išbando konservatyvius sveikatinimosi būdus. Knarkimo kapos puiki alternatyva nesiryžtantiems chirurginėms intervencijoms arba norintiems išbandyti visas priemones. Knarkimo kapa pagerins tiek paciento, tiek jo artimųjų savijautą ir leis apsispręsti dėl tolimesnio gydymo būtinumo arba išspręs visas su knarkimu susijusias problemas“, – priduria Aušra Kleizienė, UAB „Dantų technikos laboratorija Denticija“ vadovė.

Pavadinimas
Pavadinimas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Naujienos

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:46
02:03

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką