Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 17, 13:55

Renginiuose uždarose erdvėse respiratoriai tapo privalomi: kaip išsirinkti tinkamą

Siekiant sumažinti COVID-19 plitimą, Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) priėmus sprendimą nuo pirmadienio renginiuose uždarose erdvėse dėvėti FFP2 respiratorius, „Camelia“ vaistinių tinklas primena svarbią informaciją, ką naudinga žinoti apie šią apsaugos priemonę.
Mergina dėvi respiratorių
Mergina dėvi respiratorių / 123RF.com nuotr.

Paklausiausia apsaugos priemonė prieš virusus yra medicininė kaukė, nes jų kaina kur kas mažesnė. Visgi pastaruoju metu didėja poreikis ir respiratoriams. Nors sausį šios prekės paklausa padidėjo apie 40 proc., lyginant su ankstesniais mėnesiais, šių apsaugos priemonių atsargos pakankamos, stebima situacija ir atsižvelgiama į pacientų poreikius, rašoma pranešime spaudai.

„Vis daugiau pacientų renkasi dėvėti respiratorių. Jie dar labiau sumažina galimą virusų plitimą, efektyviau apsaugo šalia esančius žmones, taip pat ir respiratorių dėvintį asmenį, jei aplinkoje jis susidurtų su užkratu“, – sako vaistininkas Rimvydas Blynas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Apsaugos priemonės
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Apsaugos priemonės

Kaip nurodo gamintojai, FFP2 respiratoriai filtruoja mažiausiai 95 proc. ore esančių kenksmingų dalelių. Respiratoriai geriau apspaudžia kvėpavimo takus, jie pagaminti iš daugiasluoksnių specialių medžiagų, todėl galimas užkrato išplitimas juos dėvint smarkiai sumažėja.

Kaip išsirinkti respiratorių?

Renkantis respiratorių, svarbu atkreipti dėmesį, kokiais simboliais jis pažymėtas.

„CE ženklu pažymėta prekė atitinka visus Europos Sąjungos saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus, kuriuos užtikrina pats gamintojas. Šis žymėjimas turi atsidurti ant bet kurioje pasaulio vietoje gaminamos prekės, kurios yra pardavinėjamos ES. Dėl to, ant kaukės ar respiratoriaus pamatę šį ženklą, galėsite būti ramūs, kad priemonė atitiks savo paskirtį“, – sako vaistininkas.

ES pagaminti respiratoriai yra ženklinami raidėmis FFP, reiškiančiomis „filtruojantis veido elementas“, o šalia jų esantis skaičius nurodo apsaugos lygį. Pavyzdžiui, FFP1 respiratoriuje esantis filtras apsaugo nuo maždaug 80 proc. oro dalelių, FFP2 respiratoriaus filtras nepraleidžia iki 95 proc. dalelių, o FFP3 – bent jau 99 proc.

Tuo tarpu kitose valstybėse gaminami respiratoriai yra ženklinami kitaip, tačiau visus juos galima prilyginti ES žymėjimui.

Vaistininkas R.Blynas sako, kad kasdieniam naudojimui pirkti FFP3 respiratorius nėra prasmės, mat jie yra aukščiausios apsaugos, o jų kainą dar didesnė. Jie yra skirti personalo darbui su užsikrėtusiais ligoniais.

Kasdieniam naudojimui siekiant išvengti užsikrėtimo virusais ir apsaugoti kitus, reikėtų rinktis respiratorių be vožtuvo. Vaistininkas sako, kad respiratoriaus spalva neturi reikšmės jo efektyvumui.

Kaip nešioti respiratorių?

Vaistininkas akcentuoja: norint respiratorių nešioti tikslingai, kad jis apsaugotų mus ir aplinkinius nuo užsikrėtimo, būtina jį dėvėti taisyklingai. Respiratorius turi dengti kvėpavimo takus – būtinai tiek burną, tiek nosį, jo kraštai turi būti prigludę prie veido.

„Vieną respiratorių galima nešioti iki 8 valandų. Būtina įsidėmėti, kad vaistinėje įsigyjami respiratoriai, kaip ir medicininės kaukės, yra vienkartiniai. Labai svarbu respiratorius keisti, jei tapo sunku kvėpuoti, respiratorius išsipurvino ar sudrėko.

Jei ilgai nešiosime tą patį respiratorių, nusiimdami liesime jį rankomis, naudos neturėsime ir šitaip galime užsikrėsti virusais, kurie bus galimai nusėdę ant respiratoriaus“, – pabrėžia vaistininkas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Spaudos konferencija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Spaudos konferencija

Kada respiratoriai būtini?

Kaip informuoja SAM, siekiant suvaldyti itin greitai plintančios koronaviruso atmainos omikron plitimą, nuo pirmadienio, sausio 17 d., visi vyresni nei 6 metų amžiaus žiūrovai ir dalyviai bei renginį aptarnaujantis personalas privalo viso renginio uždarose erdvėse metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius, priglundančius prie veido ir visiškai dengiančius nosį ir burną.

Respiratorių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems žmonėms, kurie dėl savo sveikatos būklės respiratorių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Tokiu atveju rekomenduojama užsidėti veido skydelį.

Vaistininkai respiratorius taip pat rekomenduoja dėvėti lankantis gydymo įstaigose, skrydžių metu ir pan.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką