-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Revoliucinė operacija paralyžiuotą vyrą pastatė ant kojų

Po užpuolimo peiliu paralyžiuotas Bulgarijos pilietis vėl gali vaikščioti po revoliucinio gydymo Lenkijoje. Mokslininkai naują metodiką lygina su pirmais žmogaus žingsniais Mėnulyje.
Neįgalusis vežimėlyje
Neįgalusis vežimėlyje / 123RF nuotr.

Darekas Fidyka buvo paralyžiuotas žemiau krūtinės po to, kai buvo užpultas ir sužalotas peiliu prieš ketverius metus. Vienas iš užpuoliko dūrių pažeidė stuburo slankstelį ir nutraukė nugaros smegenis.

Po ilgos reabilitacijos, Vroclavo klinikoje jam buvo atlikta eksperimentinė operacija, kuriai chirurgai ruošėsi keletą metų. Jiems talkino britų mokslininkai, paramos fondai ir chirurgų panaudoto novatoriško metodo tyrimų pradininkas Londono universiteto profesorius Geoffas Raismanas.

Ši operacija gali reikšti revoliuciją medicinoje. Esą tai suteiktų galimybę grąžinti jautrą paralyžiuotiems pacientams

LRT Radijo kolegė Varšuvoje Nijolė Druto pasakojo, kad Lenkijos ir britų spauda rašo, jog ši operacija gali reikšti revoliuciją medicinoje. Esą tai suteiktų galimybę grąžinti jautrą paralyžiuotiems pacientams.

Remdamasi Lenkijos ir Jungtinės Karalystės spauda, N. Druto teigė, kad tikslui pasiekti iš uoslės sistemai priklausančių uodžiamųjų ląstelių mokslininkai išaugino pasėlį. Šis buvo persodintas į pažeistą stuburo vietą kartu su nervo fragmentu, paimtu iš paciento kojos.

„Uodžiamosios ląstelės turi regeneracinių savybių. Dėl jų po peršalimo mums atgauname uoslę“, – paaiškino N. Druto.

Šios ląstelės padėjo iš naujo susijungti nervinėms ląstelėms. Tačiau, anot N. Druto, efekto buvo laukta keliolika mėnesių. Tik maždaug po metų pasirodė pirmieji požymiai, kad grįžta jautrumas paralyžiuotoje kūno dalyje.

Santariškių klinikų neurologijos centro direktorius profesorius Valmantas Budrys nesiryžo atliktos operacijos vertinti itin optimistiškai. Jo teigimu, prie teigiamo efekto galėjo prisidėti ir paties paciento organizmo galimybės ar kiti faktoriai.

„Vienas atvejis dar nieko neįrodo. Dabartinėje mokslinėje medicinoje, kuri siekia ir gali padaryti labai daug, vienas atvejis dar nėra įrodymas. Reikia tikėtis, kad darbai bus tęsiami ir kad jų rezultatai bus kuo labiau teigiami“, – sakė V. Budrys.

Pasak jo, jei operacijos veiksmingumui neturėjo įtakos pašaliniai veiksniai, tai gali reikšti labai didelę permainą medicinoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius