Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 26d. 21:08

Rezidentė sklaido mitus apie skubiąją kontracepciją: ką iš tiesų svarbu žinoti

Akušerijos ir ginekologijos gydytoja-rezidentė Rugilė Kančaitė portalo 15min laidoje „Sveikadienis“ kalba tema, kuria daugelis moterų nedrįsta kalbėti ir esant reikalui, ne visada drįsta jos imtis. Kas yra toji skubioji kontracepcija ir ką verta apie ją žinoti?

Kaip veikia skubioji kontracepcija

Pasak R.Kančaitės, skubioji kontracepcija yra apsisaugojimo nuo nėštumo priemonė, kai metodai, kuriuos naudojome, nuvilia, pavyzdžiui, plyšo prezervatyvas, pamiršome išgerti kontraceptinę tabletę arba turėjome nesaugius lytinius santykius, nors artimoje ateityje nėštumo neplanuojame. Skubioji kontracepcija pasitelkiama būtent šiais atvejais.

Skubiosios kontracepcijos metodai gali būti dviejų rūšių. Pirmasis – varinė gimdos spiralė, kuri gali būti įvesta per penkias dienas po nesaugių santykių, ir hormoniniai metodai, t. y. levonorgestrelio preparatai, arba ulipristalio acetatas. Kitaip jie vadinami „kitos dienos tabletėmis“. Šie vaistiniai preparatai turėtų būti išgerti kuo anksčiau po nesaugių lytinių santykių, dažniausiai – iki 72–120 valandų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rugilė Kančaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rugilė Kančaitė

„Šios tabletės apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo stabdydamos ovuliaciją. Verta žinoti, kad Lietuvoje esančios kontracepcijos nevalia painioti su mifepristono tabletėmis, kurios užsienio šalyse gali būti naudojamos medikamentiniam nėštumo nutraukimui. Skubioji kontracepcija, esant moteriai nėščiai ir apie tai nežinant, aborto nesukelia“, – pabrėžė laidos vedėja.

Tiesa, skubiosios kontracepcijos veiksmingumas priklauso nuo to, po kiek laiko po nesaugių lytinių santykių preparatas yra suvartojamas. Išgėrus levonorgestrelio per pirmąją parą, jo veiksmingumas siekia 95 proc., antrąją parą – 85 proc., dar vėliau – tik 58 proc. Ulipristalio acetato preparato veiksmingumas, įvairių šaltinių duomenimis, svyruoja tarp 62 ir 99 proc.

Galimi šalutiniai reiškiniai

Nors skubioji kontracepcija gali būti naudinga tuo atveju, kuomet tiesiog nėra kito pasirinkimo ir kuomet nesaugus lytinis aktas jau įvyko, svarbu žinoti, kad šie metodai turi ir trūkumų.

Pirmiausia preparatai negali būti naudojami kaip pastovi kontracepcijos priemonė, nes šiuo atveju į organizmą staigiai patenka didelė hormonų dozė, užuot jie būtų vartojami mažomis dozėmis, kaip įprastų kontraceptinių tablečių atveju. Todėl R.Kančaitė pabrėžia, kad piktnaudžiauti tokia apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo forma jokiu būdu negalima.

Skubiosios kontracepcijos veiksmingumas priklauso nuo to, po kiek laiko po nesaugių lytinių santykių preparatas yra suvartojamas.

Pavyzdžiui, jeigu ji naudojama dažnai, daliai moterų gali sukelti menstruacijų ciklo sutrikimus. Žindančioms moterims, pavartojus tokios kontracepcijos, kuriam laikui reikėtų nutraukti maitinimą krūtimi. Be abejo, greitoji kontracepcija neapsaugo ir nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų.

Reikia žinoti, kad to paties menstruacinio ciklo metu po skubiosios kontracepcijos suvartojimo vėl turėjus nesaugius santykius, apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo neišlieka. Taip pat svarbu žinoti, kad levonorgestrelio tablečių veiksmingumas mažėja, jeigu moteris turi antsvorio arba yra nutukusi.

„Kaip ir daugelis kontracepcijos metodų, greitosios kontracepcijos metodai yra apraizgyti mitais ir klaidingais faktais. Todėl dar kartą norėčiau užtvirtinti, kad skubioji kontracepcija nesukelia aborto. Ji tiesiog atitolina ovuliaciją ir neleidžia įvykti apvaisinimui.

Taip pat skubioji kontracepcija nesukelia nevaisingumo, ir, jeigu naudojama kaip ekstrinė priemonė, nėra pavojinga. Tačiau kiekviena lytiškai aktyvi moteris turėtų pasirūpinti ilgalaike kontracepcija, kuri yra tinkama jai. Tam gali padėti šeimos gydytojas arba akušeris ginekologas“, – teigė rezidentė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:21
28:48
19:57

Esports namai

Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką