2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Rūkymo pasekmės: strijos, paakių maišeliai ir...

Jeigu rūkote, tikriausiai jau žinote, kad šio žalingo įpročio vertėtų kuo greičiau atsisakyti. Rūkymas kenkia jūsų širdžiai, plaučiams, smegenims ir netgi jūsų seksualiniam gyvenimui...
Rūkymas
Rūkymas / „Shuterstock“ nuotr.

Vis dėlto rūkymo žala akivaizdžiausiai matosi ant jūsų kūno, ypač ant veido. Vos per keletą rūkymo stažo metų jau galite pastebėti ant odos atsiradusias dėmeles, paburkusius paakius rytais ar pageltusius pirštus. Kaip dar kiekviena surūkoma cigaretė gali pakenkti jūsų išvaizdai ar sveikatai, atsako tinklalapio health.com ekspertai.

Maišeliai po akimis

Ar jums pažįstamas tas jausmas, kai ryte pabudę pajuntate, kad iki geros nakties miego jums pritrūko dar vienos valandėlės? O jeigu dar pažvelgę į veidrodį pamatote ne itin dailiai atrodančius maišelius po akimis... Pasirodo, rūkantiems žmonėms yra net keturis kartus didesnė tikimybė naktimis neišsimiegoti nei šio žalingo įpročio neturintiesiems. Taip yra dėl to, kad naktinis nikotino trūkumas organizme verčia jus vartytis ir neramiai miegoti, o ryte prasto miego ženklai „nugula“ ant jūsų veido.

Žvynelinės rizika

Žvyneline arba psoriaze susirgti galite net ir tuomet, jei per visą savo gyvenimą nesurūkėte nė vienos cigaretės. Vis dėlto, jeigu rūkote, šia lėtine odos liga, pasireiškiančia odos uždegimu ir odą dengiančiais sidabro spalvos žyneliais, susirgti rizikuojate kur kas labiau.

Remiantis 2007 metais atliktais tyrimais, žmonėms, kurie per dieną surūko po pakelį cigarečių ir turi jau ne mažesnį kaip 10 metų stažą, žvynelinės rizika pakyla iki 20 proc., o tiems, kurie turi 11–20 metų rūkymo stažą, rizika išauga jau net iki 60 proc. ar daugiau. Tyrimai rodo, kad žvynelinės rizika padidėja net ir pasyviems rūkaliams.

Apnašos ant dantų

Argi nesvajojate turėti baltus dantis ir žavią holivudinę šypseną? Jeigu rūkote, su šia svajone drąsiai galite atsisveikinti. Cigaretėse esantis nikotinas palieka dėmes ant jūsų dantų, tad po keletos rūkymo metų, tikrai pastebėsite, kad jūsų dantys pagelto ir ant jų atsirado kur kas daugiau apnašų nei įprasta. Išvengti šių problemų nepadės net pačios geriausios dantų priežiūros priemonės, o kad vėl galėtumėte džiaugtis gražia šypsena, teks gerokai paploninti piniginę efektyviam dantų balinimui.

Flickr.com/Balta šypsena
Flickr.com/Balta šypsena

Pageltę dantys dar ne vienintelė ir tikrai ne didžiausia rūkalių problema. Anot JAV atliktų tyrimų, rūkantiems žmonėms net šešis kartus padidėja tikimybė susirgti įvairiomis dantenų ligomis, o tai gali lemti ir dantų netekimą.

Ankstyvos senėjimo žymės

Keletas metų rūkymo gali atsispindėti ir padidėjusiu raukšlių kiekiu ant veido. Mokslininkai tvirtina, kad rūkantys žmonės vidutiniškai atrodo pora metų senesni nei yra iš tiesų. Klausiate, kodėl rūkymas taip kenkia veidui? Rūkymas pažeidžia kraujotaką, kuri apsaugo odos audinius ir palaiko jos elastingumą.

Pageltę pirštai

Dėl cigaretėse esančio nikotino gelsta ne tik jūsų dantys ar namų sienos (žinoma, jei šaltais vakarais mėgstate rūkyti namuose), bet ir jūsų pirštai bei nagai. Pasiieškoję internete, rasite begales patarimų, kaip šios žalos atsikratyti namų sąlygomis, tačiau ar nebūtų paprasčiau tiesiog atsisakyti rūkymo?

Silpni plaukai

Jeigu raukšlės ant odos jums dar nepakankama priežastis, kad mestumėte rūkyti, žinokite, kad šis žalingas įprotis gerokai silpnina ir jūsų plaukus. Mokslininkai tvirtina, kad toksiški chemikalai, patenkantys į žmogaus organizmą jam rūkant, gali pažeisti plaukų folikulų struktūrą ir prigaminti daug ląstelėms kenkiančių laisvųjų radikalų. Dėl to rūkančių žmonių plaukai yra daug plonesni ir mažiau žvilgantys nei nerūkančių.

Shutterstock nuotr./Sveiki ir spindintys plaukai
Shutterstock nuotr./Sveiki ir spindintys plaukai

Negana to, vyrams rūkymas gali tapti viena iš ankstyvo plikimo priežasčių. Remiantis 2007 metais atliktu tyrimu, ankstyvo plikimo rizika ilgai ir dažnai rūkantiems vyrams padidėja net du kartus.

Negyjantys randai

Rūkymas siaurina kraujagysles, dėl to gerokai pablogėja kraujo ir deguonies apytaka. Tai reiškia, kad rūkantiems žmonėms susižeidus žaizdos gali gyti gerokai ilgiau nei nerūkantiems, negana to, po sužeidimų likę randai būna kur kas didesni ir rausvesni nei sveiką gyvenseną propaguojančių žmonių.

Pastebėjote, kad pastaruoju metu jums ant kūno labai lengvai atsiranda mėlynės? Dėl šio veiksnio taip pat galite „padėkoti“ kasdienei savo cigaretei...

Odos vėžys

Viena siaubingiausių rūkymo pasekmių – vėžys ir šis žalingas įprotis gali sukelti ne tik plaučių, bet ir gerklės, burnos, stemplės ar odos vėžį. Galvojate, kad jums tai negresia? Tyrimai rodo, kad rūkantiems žmonėms odos vėžio rizika padidėja tris kartus, o jei dar mėgstate dažnai lepintis po saulės spinduliais, ši rizika dar labiau pakyla...

Strijos ant odos

Cigaretėse aptinkamas nikotinas pažeidžia odos skaidulas ir jungiamąjį odos audinį, dėl to jūsų oda gali prarasti elastingumą ir tvirtumą. Tad vos jums kiek sustorėjus ar staigiai atsikračius papildomų kilogramų, ant odos gali atsirasti nedidelių, tačiau ne itin estetiškai atrodančių žymelių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką