Dabar populiaru
Publikuota: 2012 birželio 27d. 12:56

Saulė – gyvybės ar mirties bučinys?

Valakampiuose poilsiauja šeimos ir vyresnio amžiaus vilniečiai.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Medikai pataria saule nepiktnaudžiauti.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, visame pasaulyje kasmet diagnozuojama apie 132 tūkst. melanomos atvejų. Norvegijoje ir Švedijoje šios ligos atvejų per 45 metus patrigubėjo, o JAV per 30 metų padvigubėjo.

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos įvertinimą, daugiau kaip 20 proc. kataraktos atvejų gali būti dėl UV poveikio, ypač valstybėse, esančiose arti pusiaujo.

Lietuvos vėžio registro duomenys rodo, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, sergamumas odos piktybiniais navikais nuolat didėja. Melanoma – antra jaunų moterų mirties priežastis po krūties vėžio. Moterims piktybiniai odos navikai atsiranda du kartus dažniau nei vyrams.

Nelaimei, ne tik vaikai ir jaunuoliai, bet ir tėvai suvokia įdegį kaip patrauklumo ir geros sveikatos simbolį.

Rizikos grupėje taip pat atsiduria šviesios, greitai nudegančios odos savininkai, raudonplaukiai, mėlynakiai, turintys daugiau nei 100 apgamų, smarkiai nudegę saulėje, ypač vaikystėje, turintys giminaičių, kurie sirgo odos vėžiu, bei pagyvenę žmonės. Odos vėžio atvejų daugėjimas Lietuvoje siejamas ir su tuo, kad ilgėja žmonių gyvenimo trukmė, o ypač tų, kurie nuo jaunumės neatsakingai degindavosi saulėje.

Nors moterys geriau supranta UV spindulių daromą žalą ir savo sveikata rūpinasi labiau nei vyrai, vis tiek dauguma nepraleidžia progos pasilepinti saulėje. Daugeliui žmonių atrodo, kad intensyvus įdegis yra normalu. Nelaimei, ne tik vaikai ir jaunuoliai, bet ir tėvai suvokia įdegį kaip patrauklumo ir geros sveikatos simbolį.

Tačiau svarbu žinoti apie galimą UV spindulių pavojų sveikatai ir siekti gyvenimo būdo pokyčių, kurie sustabdytų dabartinį odos vėžio ir kataraktos atvejų didėjimą. Tam yra būtinos labai efektyvios švietimo programos bei pakankamas sveikatos apsaugos sistemos finansavimas (ypač odos vėžio ir kataraktos profilaktikos ir gydymo).

Saulė skleidžia bangas, kurios susideda iš infraraudonųjų spindulių (IR – 53 proc.), matomų spindulių, t. y. šviesos (VIS – 44 proc.), ultravioletinių spindulių (UV – 3 proc.), kurie ir turi didžiausią poveikį odai.

Spinduliai pagal jų bangų ilgį yra suskirstyti į  UVA, UVB, UVC:

UVA (bangos ilgis 315–400 nm), kurie pakeičia odos pigmento melanino struktūrą ir kartu sukelia staigų odos patamsėjimą, gilina raukšles ir sukelia pirmalaikį odos senėjimą.

UVB (bangos ilgis 280–315 nm), kurių maži spinduliuotės kiekiai yra naudingi odai ir pasireiškia per vitamino D3, kuris reikalingas fosforo ir kalcio pasisavinimui bei kaulų ir dantų susidarymui, sintezę. Norint pasigaminti pakankamą vitamino D3 dozę, užtenka kasdien po 20 minučių pabūti saulėje neuždengtu veidu ir plaštakomis. Nors atrodo, kad turėtų būti nesunku patenkinti savo saulės vitamino poreikį, jo stokoja beveik 50 proc. Rytų Europos gyventojų.

123RF nuotr./Vasaros malonumai
123RF nuotr./Vasaros malonumai

Jei trūksta vitamino D, padidėja osteoporozės, diabeto, aukšto kraujospūdžio, vėžio, išsėtinės sklerozės, reumatoidinio artrito ir kitų ligų rizika. JAV mokslininkai nustatė, kad vitaminas D gali iki 50 proc. sumažinti riziką susirgti krūties ir kiaušidžių vėžiu, o žarnyno vėžys išsivysto gerokai rečiau. Vėžiu sergantys pacientai, kurių organizme yra didelis vitamino D kiekis, turi daugiau šansų pasveikti. Jo stygius sukelia agresiją ir imuniteto nusilpimą. Neatsitiktinai lietuviai pirmauja savižudybių skaičiumi.

UVB spindulių nepraleidžia stiklas, o jų intensyvumas kinta, priklausomai nuo dienos bei metų laiko (didžiausias – vasarą nuo 11 val. ryto iki 15 val. po pietų). Vasaros metu gauname iki 70 proc. visos metinės UVB spindulių dozės. Tyrimai rodo, kad žmonių, gyvenančių 52 laipsnių platumoje (Lietuva yra 55–56 ° š. p.), oda negali pagaminti nė trupučio vitamino D nuo spalio iki balandžio mėn. O tai reiškia, kad, nepaisant to, kiek mes būsime saulėje per tuos mėnesius, mūsų organizme vitaminas D nesigamins. Tačiau reikia neužmiršti ir UVB spindulių keliamo pavojaus. Ilgiau veikdami odos paviršių jie sukelia odos paraudimą bei nudegimą ir gali būti tam tikrų vėžio rūšių priežastimi.

UVC (bangos ilgis 100–280 nm) potencialiai yra  pavojingiausi, bet beveik nepasiekia Žemės paviršiaus, nes 99 proc. sugeria atmosferos ozono sluoksnis, juosiantis Žemės rutulį.

Iš bendro UV kiekio, pasiekiančio Žemės paviršių, apie 94 proc. yra UVA (nes ozonas juos absorbuoja silpniau) ir tik 6 proc. UVB.

Buvimo saulėje laikas priklauso nuo amžiaus ir odos tipo:

I tipas. Oda ypač šviesi, strazdanota, sunkiai įdega, nudega (pūslės) akys mėlynos, plaukai rusvi. Buvimo saulėje trukmė – 5–10 min. Būtinos apsauginės priemonės net ir tuomet, kai saulė nekaitri.

II tipas. Oda šiek tiek tamsesnė, retos strazdanos, įdega silpnai, didelis polinkis į nudegimą, plaukai šviesūs, akys mėlynos ar žalios. Buvimo saulėje trukmė – 10–20 min.

III tipas. Oda nuo šviesios iki šviesrudės,  gerai įdega, nudega retai, plaukai rudi, akys pilkos ar žalios. Buvimo saulėje trukmė – 20–30 min.

IV tipas. Oda nuo šviesiai rudos iki alyvos spalvos, labai gerai įdega, niekada nenudega, plaukai juodi, akys rudos. Buvimo saulėje trukmė – 35–45 min.

V tipas. Natūraliai ruda oda.

Vokiečių specialistai saulės „vonias“ kūdikiams rekomenduoja kas antrą dieną po 20 min.

Remiantis tyrimų išvadomis, daugiau kaip 90 proc. nemelanominio odos vėžio konstatuojama I ir II tipo odą turintiems žmonėms. Todėl UV apsaugos priemonės pirmiausia yra skirtos šviesiaodžiams, linkusiems apdegti žmonėms, kurie yra ypač jautrūs UV spinduliuotei. Organizmas saugosi nuo saulės, gamindamas specialų pigmentą – melaniną. Kuo jo daugiau, tuo oda tamsesnė ir tuo sunkiau ją nudeginti. Maži vaikai yra labiausiai pažeidžiami, nes jų oda plona, švelni, gležna, o melanino (odos pigmento, saugančio nuo saulės spindulių skvarbos) sintezė jų organizme dar nėra pakankama.

Vokiečių specialistai saulės „vonias“ kūdikiams rekomenduoja kas antrą dieną po 20 min. Juodaodžiai oda dėl melanino gausumo praleidžia 5 kartus mažiau UV spindulių (jiems mažiau gresia nudegimo nuo saulės pavojus, jie mažiau kenčia nuo piktybinių odos pakitimų), tačiau UV spinduliai jiems yra pavojingi dėl neigiamo poveikio akims, imuninei sistemai, jų oda gamina mažesnį vitamino D kiekį. Juodaodžiui reikia net 10 kartų ilgiau pabūti saulėje, kad gautų tokį pat efektą kaip baltaodis.

Kad apsaugos priemonės (kremai, losjonai) atliktų savo darbą, reikia teisingai jais naudotis ir laiku atnaujinti, nes pasimaudžius, nusitrynus ar nusišluosčius rankšluosčiu, losjonas dingsta nuo mūsų kūno ir tikrasis apsaugos faktorius lieka mažesnis, nei parašyta etiketėje. Vėžio prevencijai svarbu išvengti nudegimo saulėje, tačiau reikia įsidėmėti tai, kad saulės spinduliuotės poveikis odoje kaupiasi, o sukaupta UV spinduliuotė daro didelę įtaką odos vėžio vystymuisi ir didina pavojų akims bei imuninei sistemai.

Kaip apsisaugoti nuo saulės ir išvengti nudegimų?

Nebūkite atviroje saulėje, kai ji pavojingiausia, t. y. nuo 11 iki 15 valandos. Jeigu deginatės, tai darykite pamažu ilgindami buvimo saulėje trukmę. Naudokite apsauginius kremus, losjonus (pasitepkite ant švarios, sausos odos 15–30 minučių prieš išeidami į atvirą saulę, pakartotinai tepkitės kas dvi valandas). Pasirinkite juos pagal savo odos tipą ir apsaugos nuo saulės faktorių  SAF arba SPF.

Dėvėkite šviesius medvilninius drabužius. Drėgnų drabužių, ypač medvilninių, apsauga smarkiai sumažėja. Drėgni medvilniniai marškinėliai, palyginti su sausais, suteikia tik pusę apsaugos. Nešiokite galvos apdangalus. Skrybėlės ypač gerai apsaugo veidą, kaklą ir galvą.

Ką daryti nudegus?

Nudegusią vietą atvėsinkite vėsiu vandeniu, ant nudegusių kūno plotų dėkite šaltus kompresus. Gerkite daug negazuoto arba mineralinio vandens. Kad oda neišsausėtų, nudegusias vietas tepkite drėkinamuoju kremu. Negalima teptis skysčiais, kurių sudėtyje yra spirito. Jie sausina odą, stiprina skausmą bei odos šerpetojimą. Nudegimų sukeltą skausmą galima malšinti kefyru, kopūstų sultimis, žalia tarkuota bulve ar morka, krakmolo arba sutrintų petražolių lapų tyre. Jei nudegimas apima didelį plotą, yra sunkus, kreipkitės į gydytoją!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:31
04:38
01:02
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką