Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti

Senjorai kviečiami nemokamai pasitikrinti: aortos aneurizma smogia netikėtai

Lietuvos gydytojai Pasaulinės aortos dienos proga organizuoja nemokamą pilvo aortos ištyrimą echoskopu visuose didžiuosiuose miestuose. Rugsėjo 23 dieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje pasitikrinti dėl pilvo aortos aneurizmos kviečiami vyresnio amžiaus žmonės, rašoma pranešime žiniasklaidai. Pilvo aortos aneurizma dažniausiai vystosi lėtai ir neturi simptomų, todėl ankstyva diagnostika – itin svarbi.
Pilvo aortos echoskopija
Pilvo aortos echoskopija / Klaipėdos jūrininkų ligoninės nuotr.

Apie tai, kokiems asmenims didžiausia rizika turėti aortos aneurizmą, kodėl išsiplėtusi pilvo aorta kelia didelę grėsmę gyvybei ir kokios yra aortos gydymo galimybės, pasakoja Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (VUL SK) docentas gydytojas kardiologas Andrius Berūkštis.

Liga smogia netikėtai

Aortos aneurizma yra aortos išsiplėtimas, kuomet pakinta kraujagyslės sienelė, ji pradeda plėstis ir viršija normalų kraujagyslės diametrą. Didelės aortos aneurizmos turi riziką plyšti. Jeigu pacientas turi tokią aneurizmą, tačiau apie ją nežino ir ji yra negydoma – tai kelia grėsmę jo gyvybei. Labai svarbu aptikti šį išplatėjimą iki tol, kol jis dar neplyšo, o laiku nustačius aortos aneurizmą galima ją pagydyti“, – pasakoja gydytojas.

Įvykus stambiausios žmogaus kraujagyslės plyšimui, prasideda vidinis kraujavimas, būtina skubi pagalba. „Deja, ne visiems pacientams pavyksta laiku atvykti į ligoninę. Net ir atvykus į ligoninę, tokį pacientą mums yra be galo sunku gydyti, kadangi pagalba turi būti suteikta labai greitai“, – pasakoja gyd. kardiologas.

Pasitikrinti labiausiai aktualu vyrams

Vyrai dažniau nei moterys serga aortos aneurizma. Manoma, kad ši padidėjusi rizika yra susijusi su tokiais veiksniais, kaip genetika, rūkymas, arterinė hipertenzija ir vyresnis amžius.

„Profilaktiniai patikrinimai yra rekomenduojami asmenims, kuriems yra virš 65 metų, o rūkantiems ar rūkusiems – nuo 55 metų. Jeigu turite padidėjusią riziką dėl visų šių išvardintų veiksnių – rekomenduojama nedelsiant pasitikrinti“, – teigia doc. Andrius Berūkštis.

Rūkymas pažeidžia visas kraujagysles ir jų sieneles, jose vystosi aterosklerozė.

Gydytojo teigimu, rūkymas yra vienas iš pagrindinių bet kokių kraujagyslių ligų faktorių ir vienas iš stipriausių rizikos veiksnių pilvo aortos aneurizmos atsiradimui: „Rūkymas pažeidžia visas kraujagysles ir jų sieneles, jose vystosi aterosklerozė. Pažeistoje vietoje kraujagyslė gali susiaurėti arba išsiplėsti. Taip pat labai svarbus rizikos veiksnys yra arterinis kraujospūdis, kuris smarkiai pažeidžia kraujagysles, jeigu liga yra negydoma.“

Pilvo echoskopija gali išgelbėti gyvybę

A.Berūkščio teigimu, užtenka vos vieno, paprasto, greito ir neskausmingo tyrimo echoskopu, kad pacientas sužinotų, ar turi pilvo aortos aneurizmą: „Jeigu patikrinimo metu nustatoma, kad aorta yra normali, tolimesnis sekimas nereikalingas, o, jei nustatomas aortos padidėjimas – reikalingas tolimesnis sekimas ir gydymas.“

Tuo atveju, pasak kardiologo, jeigu nustatomas mažas aortos išplatėjimas, sudaromas tolimesnis gydymosi planas, skiriami vaistai, aneurizma yra toliau stebima reguliarių tyrimų metu. Pacientui taip pat rekomenduojama koreguoti gyvenimo būdą, pavyzdžiui, mesti rūkyti, koreguoti kraujospūdį, vartoti vaistus nuo cholesterolio, užsiimti fiziškai aktyvia veikla. „Didžiajai daliai pacientų to užtenka, kadangi mažesnei aneurizmai nėra taikoma intervencija“, – pasakoja A.Berūkštis.

Didelė pilvo aortos aneurizma yra gydoma dviem būdais – atvira chirurgija arba endovaskuliniu gydymu. Atvira chirurgija yra operacinis gydymas, kurio metu atliekamas aortos protezavimas. Endovaskuliniu būdu per dūrius kirkšnyse gali būti įvedamas stentgraftas, kuriuo teka kraujas ir taip atstatoma kraujotaka. Šie gydymo būdai parenkami kiekvienam individualiai.

Kviečia išsitirti aortą akcijos metu

Rugsėjo 23 dieną Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje kraujagyslių chirurgai visiems norintiems nemokamai ištirs pilvo aortą ir konsultuos apie aortos aneurizmą. Informuojama, kad dėl didelio besitiriančiųjų skaičiaus, gali tekti palaukti eilėje.

Kur galima nemokamai pasitikrinti aortą echoskopu

  • Vilniuje – rugsėjo 23 dieną, nuo 10 val. iki 17 val., šalia MO muziejaus (Pylimo g. 17), išankstinė REGISTRACIJA NEREIKALINGA.
  • Kaune – rugsėjo 23 dieną, nuo 9 val. iki 14 val., Nacionaliniame Kauno dramos teatre (Laisvės al. 7), išankstinė REGISTRACIJA NEREIKALINGA.
  • Klaipėdoje – rugsėjo 23 dieną, nuo 9 val., Jūrininkų ligoninėje (Liepojos g. 45), BŪTINA REGISTRACIJA TEL. 8 464 91111.
  • Panevėžyje – rugsėjo 22 dieną, nuo 10 val. iki 15 val., Respublikinės Panevėžio ligoninės pagrindinio įėjimo fojė (Smėlynės g. 25), išankstinė pacientų registracija sustabdyta, vietų nebėra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvio verslas, stebinantis drąsiu pažadu: „Valyti iš tiesų gali būti tikras malonumas!“
Karaliaus dovaną – ladaną – atranda vis daugiau lietuvių
Reklama
Laiku kreipęsis dėl erekcijos ir prostatos sutrikimų vyras gali išvengti infarkto ar net vėžio?
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką