TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Šeštadienį startuos bėgimas už organų donorystę

Živilė Balčiūnaitė kviečia bėgti už organų donorystę
Žilvino Pekarsko / 15min nuotr. / Živilė Balčiūnaitė kviečia bėgti už organų donorystę
Šaltinis: 15min
0
A A

Šeštadienį, spalio 18-ąją, pačiame Vilniaus centre – Upės gatvėje – bus paskelbtas „Vilniaus 10 km bėgimo su Živile Balčiūnaite“ startas. Tradiciniu tapęs ir jau aštuntą kartą organizuojamas renginys šiemet skirtas paminėti Europos ir pasaulio organų donorystės ir transplantacijos dieną.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Palaiko organų donorystės idėją

Kodėl šiųmetiniu bėgimu nuspręsta prisidėti prie organų donorystės idėjos sklaidos? „Organų donorystės tema ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje kartais dar sulaukia prieštaringų vertinimų, – sako bėgimo iniciatorė, Lietuvos ilgų nuotolių ir maratono bėgikė Ž. Balčiūnaitė. – Visuomenėje daug su tuo susijusių klaidingų įsitikinimų, tačiau nepaisant to, kad ši tema pakankamai subtili, apie organų donorystę reikia kalbėti – kaip kitaip žmonės nustos tikėti klaidinančiais mitais? Aišku tik viena: liga nesirenka – susirgti gali bet kuris iš mūsų, nepriklausomai nuo amžiaus, socialinės padėties, iškovotų medalių ar pasiektų rekordų. Ir jei yra galimybė vienas kitam, net ir nepažįstamam žmogui, padėti, o ypač – išgelbėti jo gyvybę – privalome tai ir padaryti“.

Starto numerį puoš ypatingas užrašas – „Aš bėgu už organų donorystę“.

Į organų donorystės ir transplantacijos idėjos propagavimui ir palaikymui skirtą bėgimą užsiregistravo tūkstančiai bėgimo mėgėjų ir profesionalų. Kiekvieno jų starto numerį puoš ypatingas užrašas – „Aš bėgu už organų donorystę“. Renginio šūkis: „Bėgikė Živilė Balčiūnaitė: „Aš už organų donorystę. O jūs?“

Bėgimo trasa nusidrieks žaliausiu sostinės rajonu – Žvėrynu. Bėgimo entuziastai galėjo rinktis įvairias distancijas – 2 kilometrų, 5 kilometrų, 10 kilometrų bėgimą ir 5 kilometrų šiaurietiško ėjimo distancijas.

Bėgika – su persodintais donorų organais

Šeštadienį rengiamame „Vilniaus 10 km bėgime“ dalyvaus ir išskirtinė – su persodintais donorų organais ir audiniais Lietuvoje gyvenančių žmonių – komanda, kurią subūrė asociacija „Gyvastis“. „Sunkiai sirgę, transplantacijos operacijų sulaukę ir po jų antram – prasmingam, visaverčiam – gyvenimui pakilę žmonės  „Vilniaus 10 km bėgime“ neabejotinai bus geriausi donorystės žinios skleidėjai, gyvi pavyzdžiai, įrodantys donorystės svarbą“, – neabejoja Ž. Balčiūnaitė.

Bėgs ir Transplantacijos biuro darbuotojai

Organų donorystės idėjai propaguoti skirtame bėgime dalyvauti užsirašė net 47 asociacijos „Gyvastis“ suburti žmonės. Jų gretose bus žmonių, gyvenančių su persodintais donorų organais, daugiausia – po širdies ir inkstų transplantacijų. Bėgs ir šių žmonių artimieji, šeimos nariai, draugai. Po „Gyvasties“ vėliava susibūrę žmonės pasirinko įvairias distancijas. Dauguma bėgs 2 kilometrus, tie, kurių sveikata prastesnė,

Asmeninio archyvo nuotr./Birutė Štrimaitytė
Asmeninio archyvo nuotr./Birutė Štrimaitytė

šį atstumą mėgins įveikti kulniuodami pėstute, nes jiems svarbiausia – skleisti gerąją žinią apie organų donorystę ir tapti gyvu įrodymu, kad ir po atliktos transplantacijos galima gyventi visavertį gyvenimą. Kaune gyvenanti „Gyvasties“ asociacijai priklausanti Birutė Štrimaitytė savo jėgas išmėgins šiaurietiško ėjimo trasoje, bus ir žmonių, kurie bėgs po 5 ar 10 kilometrų.

Į atskirą dešimties bėgikų komandą susibūrė ir Nacionalinio transplantacijos biuro darbuotojai, jų šeimų nariai, draugai, daugiausiai pasirinkę dviejų kilometrų ilgio trasas, o du – penkių kilometrų atstumus.

Be to, netoli starto linijos Upės gatvėje nuo pat šeštadienio ryto iki renginio pabaigos bus pastatyta Nacionalinio transplantacijos biuro palapinė, į kurią užsukę bėgimo dalyviai ir renginio svečiai galės pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti, pakalbėti apie organų donorystę, išgirsti atsakymus į rūpimus klausimus apie donorystę ir transplantaciją.

Septynerius metus su persodintomis donoro kepenimis gyvenantis 56 metų Stasys Laniauskas šiame bėgime pasiryžęs įveikti ilgiausią – 10 kilometrų – distanciją. S.

transplantacija.lt nuotr./Stasys Laniauskas
transplantacija.lt nuotr./Stasys Laniauskas

Laniauskas sportuoja nuo vaikystės, radęs laisvą minutę dažnai mina dviračio pedalus, treniruojasi bėgdamas, todėl ir dalyvavimas tokioje bėgimo šventėje jam – ne naujiena. „Jokių rezultatų aš nesiekiu, tiesiog bėgu sau. Svarbiausia man – dalyvauti ir skleisti organų donorystės idėją“, – tvirtina S. Laniauskas. Rugsėjį vykusiame „Danske Bank Vilniaus maratone“ jis bėgo drauge su visais ir įveikė 4,2 kilometro distanciją.

Organų donorystę propaguojantį renginį bėgimu entuziastingai sutiko paremti ir ilgamečiai Nacionalinio transplantacijos biuro partneriai – Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) aviacijos rinktinės darbuotojai, per transplantacijos procesą prireikus iš vieno Lietuvos miesto į kitą skraidinantys donorinius organus. Jų komandoje 2, 5 arba 10 kilometrų distancijas mėgins įveikti devyni žmonės.

15min.lt/Audriaus Gavėno nuotr./Į Vilnių sraigtasparniu atskraidintas donoro organas
15min.lt/Audriaus Gavėno nuotr./Į Vilnių sraigtasparniu atskraidintas donoro organas

Visiems finišavusiems minėtame bėgime, nesvarbu, kokį atstumą jie įveiks, bus įteikti dalyvio atminimo medaliai.

Romas Maciulevičius, kuriam prieš penkerius metus buvo persodintos donoro kepenys, Donorystės dienos proga nukaldino ir padovanojo ženkliukų „Aš už organų donorystę“.

10 kilometrų bėgimo dalyviai, vyrų ir moterų grupėse užėmę 1-3 vietas, bus apdovanoti taurėmis ir Lietuvos čempionato medaliais, piniginiais prizais (1 vieta – 500 Lt, 2 vieta – 300 Lt, 3 vieta – 200 Lt). Amžiaus grupių nugalėtojai bei prizininkai bus apdovanoti dovanomis.   

5 kilometrų rungties nugalėtojams bus įteiktas laikrodis, be to, 5 ir 2 kilometrus nubėgę ir 1-3 vietas užėmę bėgikai bus apdovanoti dovanomis. Dvi gausiausius kolektyvus subūrusios mokyklos bus apdovanotos sportiniu inventoriumi.

Beje, žmonės po transplantacijų paramą donorystei išreiškia ne tik dalyvaudami bėgime. Antai įmonės „Alpera“, gaminančios proginius medalius, ordinus, įvairius apdovanojimus, gamybos vadovas Romas Maciulevičius, kuriam prieš penkerius metus buvo persodintos donoro kepenys, Donorystės dienos proga nukaldino ir padovanojo ženkliukų „Aš už organų donorystę“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką