Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 13d. 07:00

Šeštadienį Vilniuje prie Baltojo tilto leisis sraigtasparniai

VSAT sraigtasparnis
VSAT nuotr. / VSAT sraigtasparnis

Spalio 13-oji – Pasaulio ir Europos organų donorystės ir transplantacijos diena. Kiekvienais metais ši diena minima antrąjį spalio šeštadienį. 2012 metais Europoje ši diena minima jau 14 – ąjį kartą, o pasaulyje 8 – ąjį.

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Biuras) šią dieną kviečia minėti šūkiu „Donorystei sakome TAIP!”  kartu su Krašto apsaugos ministerija ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba.  
Rytoj, spalio 13-ąją, prie Baltojo tilto, Neries pakrantėje nuo 12.00 iki 14.00 val. visuomenei bus pristatyta parodomoji procedūra, kaip donoriniai organai sraigtasparniais skraidinami iš ligoninių į transplantacijos centrus.

Biuras, siekdamas donorystės ir transplantacijos  proceso efektyvumo, bendradarbiauja su karinėmis oro pajėgomis, VSAT, policija. Policijos ekipažai greitosios pagalbos automobilius, kuriais pervežami donoriniai organai, lydi nuolat. Kasmet sraigtasparnių pagalbos prašoma apie 10 kartų. Šių tarnybų pagalba yra neatsiejama nuo greito ir kokybiško donorinių organų pergabenimo ir transplantacijų operacijų sėkmės. Juk kalbame apie žmogaus sveikatą ir gyvybę, kai kiekviena minutė turi sėkmę nešančios galios. Jei nebūtų greitos ir operatyvios sraigtasparnių logistikos, ligoniai transplantacijos nesulauktų, jie mirtų.

Statistika

Transplantacijos laukia 513 pacientų (iš jų – 15 vaikų). Inksto transplantacijos laukia 206 žmonės, kasos-inksto komplekso – 23, širdies – 21, plaučių – 2, širdies-plaučių komplekso – 2, kepenų – 47, ragenos – 212 pacientų. Šiais metais dviejuose transplantacijos centruose atliktos 129 transplantacijos: 71 inkstų (gyvosios donorystės – 10 transplantacijų),  6 širdies, 13 kepenų, 2 plaučių, 1 širdies-plaučių komplekso, 36 ragenų.

Visuomenės požiūris

Svarbiausias dalykas – skatinti žmones apie organų donorystę pasikalbėti su savo artimaisiais. Šiuo metu žmonės palankiau žiūri į organų donorystę po mirties. Tačiau tai nėra ta tema, kuria kalbama drąsiai.

Ateikime į šį renginį, o paskui apie organų donorystę ir transplantaciją pasikalbėkime šeimos rate,  nes mums tai rūpi: juk susirgti galiu ir aš, o tada – ar turėsiu moralinę teisę laukti donorinio organo, jei nebūsiu nusprendęs dovanoti pats?

Donorystės dieną padėjo surengti:

KAM sraigtasparnio įgula, VSAT sraigtasparnio įgula, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato ekipažai, Transplantologijos centras, VCUP, picerija „Mambopizza“.

Informaciniai rėmėjai – naujienų portalas 15min.lt

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką