Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiauliuose gripas pasiekė epideminį lygį

Ar išgysite nuo gripo?
Flickr.com / Ar išgysite nuo gripo?
Šaltinis: „Šiaulių naujienos“
0
A A

Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai informuoja, kad sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis Šiaulių apskrityje kelias pastarąsias savaites didėja. Apibendrinus šių metų 12-osios savaitės duomenis, bendras Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir peršalimo ligomis rodiklis per savaitę didėjo nuo 66,8 iki 74,2 atvejo, tenkančio 10 000 gyventojų. Šiaulių mieste sergamumo gripu rodiklis pasiekė epideminį sergamumo lygį ir siekia 102,3 atvejo 10 000 gyventojų per savaitę, tačiau bendras užregistruotų gripo atvejų skaičius iš visų susirgusiųjų sudaro tik 4,3 procento. Paprastai gripo epidemija skelbiama, kai sergamumo gripu rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 susirgimų 10 tūkstančių gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo atvejų.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Rajone daugiausia serga šiauliečiai

Daugiausia Šiaulių apskrities gyventojai serga peršalimo ligomis, kurių užregistruota – 2008 atvejai. Klinikiniai gripo atvejai diagnozuoti 113 Šiaulių apskrities gyventojų.

Palyginus sergamumą gripu ir peršalimo ligomis Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose, didžiausias sergamumo gripu rodiklis registruotas Šiaulių mieste, mažiausias – Joniškio rajone. Daugiausia Šiaulių apskrities gyventojai serga peršalimo ligomis, kurių užregistruota – 2008 atvejai. Klinikiniai gripo atvejai diagnozuoti 113 Šiaulių apskrities gyventojų. Tačiau bendroje Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir peršalimo ligomis struktūroje gripas sudaro tik 5,3 proc. viso sergamumo. Daugiausia gripu serga vaikai, kurių dalis iš visų susirgusiųjų sudaro 72,3 proc. Praėjusios savaitės duomenimis, hospitalizuotų dėl gripo asmenų Šiaulių apskrities ligoninėse nebuvo. Pasak Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Daivos Kulikauskienės, lyginant su praėjusiųjų metų tuo pačiu laikotarpiu, šiemet sergamumas gripu Šiaulių apskrityje yra mažesnis. Pernai 12-ąją metų savaitę Šiaulių apskrityje sergamumo gripu rodiklis siekė 85,1 atvejo, tenkančio 10 000 gyventojų, ir gripu sirgo 126 asmenys.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 11-ąją metų savaitę iš Šiaulių apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigų gautų mėginių gripo virusui nustatyti, išskirti 3 A(H3) tipo gripo virusai. Iš viso Lietuvoje per savaitę laboratoriniais tyrimais patvirtinti 27 A(H3) ir 1 - A tipo gripo virusai.

Visuomenės sveikatos centras, siekiant išvengti užsikrėtimo gripu bei peršalimo ligomis, gyventojams primena: saugotis peršalimo bei vengti kontakto su sergančiaisiais asmenimis, tinkamai ir dažnai plauti rankas po tekančiu vandeniu, o kosint ar čiaudint prisidengti. Rekomenduojama vengti masinio žmonių susibūrimo vietų, pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabužius bei apavą, saugoti imuninę sistemą grūdinantis bei naudojant liaudies medicinos priemones: česnaką, ežiuolę, imbierą, vitaminą C, medų ir kt., susirgus likti namuose ir kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kamuoja sinusitas ar ausų uždegimas

Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoja otorinolaringologė Eglė Dobrovolskytė sako, kad pavasarį, kai atšyla oras, visuomet ligoninėje padaugėja pacientų, sergančių ne tik gripu, bet ir peršalimo ligomis, sinusitu, ausų uždegimu. „Sinusitų atvejų šiuo metu tikrai labai daug. Gali būti, kad sinusitas išsivysto kaip gripo komplikacija. Pagrindinis požymis, kad gali išsivystyti sinusitas, yra karščiavimas ir sloga. Konkrečiai sinusitas atsiranda tada, kai sloga užsitęsia ilgiau nei savaitę ir atsiranda pūlingos nemalonaus kvapo išskyros, veido skausmas, patinimas, akių skausmas ir ašarojimas“, - sako E. Dobrovolskytė. Pasak gydytojos, į tai būtina atkreipti dėmesį, nes esant visiškai užsikimšusiai nosiai, kai žmogus sunkiai prakvėpuoja, gali atsirasti rimtų komplikacijų – smegenų dangalo uždegimai, rimti regos sutrikimai ar net mirtinos komplikacijos.

„Šiuo metu labai daug vaikų ateina dėl ausų uždegimų. Tėveliai turėtų stebėti vaiką – jei jis neprakvėpuoja pro nosį, ją reikia valyti, atkimšti. Didžioji dalis uždegimų vaikams prasideda nekalta virusine infekcija. Esant slogai, nosį rekomenduojame praplauti jūros vandeniu, galima įlašinti sutraukiančių lašiukų, kad vaikas lengviau išsipūstų nosį. Jei pats to padaryti nesugeba, reikia nosies išskyras ištraukti specialia pompa. Tačiau kitokių priemonių gydantis namuose nereikėtų imtis. Ateina pacientai, kurie sugalvoja įvairiausių būdų, kaip gydyti save ar vaikus, – į ausis lašina ir pieną, naudoja spiritą, medų. Todėl ir sakome, kad geriausia kreiptis į gydytoją, kuris paskirs atitinkamą gydymą“, - sako E. Dobrovolskytė.

Nenorėdami vykti pas gydytoją, ypač vyresni žmonės, stengiasi gydytis liaudiškais būdai, tačiau, pasak E. Dobrovolskytės, gali būti taip, kad tokie gydymo metodai ne padės, o pakenks.

Apsauga nuo pavasarinių infekcijų – organizmo stiprinimas

Šiuo metu ligoninėje be planinio gydymo pacientų dažniausiai hospitalizuojami žmonės dėl sinusitų komplikacijų, peršalimo ligų, slogų, alergijų, ausų uždegimų. „Pas mus gydomi ir vaikai, ir suaugusieji, tačiau pavasarį dažniau serga vaikai. Kreipiasi žmonės, kurie sunkiai prakvėpuoja, ašaroja akys. Pastarosiomis savaitėmis pradeda daugėti alergijos kamuojamų pacientų“, - teigia gydytoja. Pasak otorinolaringologės E. Dobrovolskytės, nuo paūmėjusių alergijų pavasarį apsisaugoti sunku – dažniausiai alergijos yra gydomos vaistais, kurie mažina ligos simptomus. Norint išvengti peršalimo, gydytojos teigimu, svarbiausia stiprinti imunitetą vitaminais ir įvairiomis liaudiškomis priemonėmis.

Šiemet gripo sezonas prasidėjo įprastu laiku, todėl, anot gydytojų, normalu, kad atšilus orui daugiau sergama gripu. Nors epidemija Šiaulių apskrities teritorijoje dar nėra skelbiama, tačiau infekcinėmis ligomis sergančius pacientus prižiūrintys gydytojai laikosi saugos priemonių – dėvi kaukes, dažnai plauna rankas ir pataria tai daryti sergančiųjų gripu artimiesiems, kad būtų užkirstas kelias ligos plitimui. „Svarbiausia profilaktika – per anksti nepajausti pavasario renkantis drabužius, tačiau nevaikščioti ir sukaitus“, - pataria otorinolaringologė E. Dobrovolskytė.

„Šiaulių naujienos“
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką