Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 10 30, 20:02

Skandalas Kauno gimdymo namuose: gimdyvės susimoka už nemokamą procedūrą?

Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustoms gimdyvėms ligoninėse teikiamos su gimdymu susijusios paslaugos yra nemokamos. Tačiau Kauno P.Mažylio gimdymo namų anesteziologai sugeba pasinaudoti jautrią akimirką išgyvenančiais naujagimio tėveliais ir į savo ar ko kito kišenę įsideda ne vieną dešimtinę eurų. Pvz., 80 eurų už epidūrinę nejautrą. Kyla skandalo banga, kuri gali nusiristi ir iki Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) durų.
P.Mažylio gimdymo namai Tema
P.Mažylio gimdymo namai / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Į 15min kreipėsi spalio viduryje Kauno VšĮ P.Mažylio gimdymo namuose kūdikio susilaukusios moters vyras Viačeslavas Dubikas. Jis ėmė pasakoti, kad šioje įstaigoje gali būti korupcijos apraiškų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai

„P.Mažylio gimdymo namuose pažeidinėjamos teisės aktuose nustatytos pacientų teisės bei teisėti interesai – visų socialiai draustų pacienčių prašoma susimokėti už suteiktas paslaugas, t. y. už epidūrinę nejautrą gimdymo metu. Minėtuose gimdymo namuose dirbančių anesteziologų reikalaujama suma – 80 eurų. Susimokėti prašoma grynais ir į rankas minėtiems asmenims, ne kasoje. Paprašius sąskaitos – ji nepateikiama“, – rimtus kaltinimus metė Viačeslavas.

Paprašius čekio, anesteziologas dingo

Spalio 18 d. moteris buvo išrašyta, tačiau sąskaita apmokėjimui už epidūrinę nejautrą taip ir nebuvo pateikta.

Jo sugyventinė į gimdyklą atvyko spalio 15 d. Sąrėmiai prasidėjo anksčiau laiko. Moterį kamavo skausmai. Jai buvo atlikta epidūrinė nejautra. Prieš procedūrą pranešta, kad ji mokama ir kainuos 80 eurų. Pinigų paprašyta dar gimdykloje. Tačiau porai tuomet ne tas rūpėjo.

Kitą dieną susimokėti paprašė į darbą atėjusi jau kita anesteziologė. Po trumpos diskusijos nuspręsta sulaukti darbuotojo, kuris ir atliko procedūrą. Pirmasis anesteziologas gimdymo namuose pasirodė spalio 17 d. Apsilankęs palatoje jis dar kartą pareikalavo susimokėti 80 eurų. Viačeslavui kilo įtarimas, tad jis paprašė čekio. Raginimai užsibaigė, dingo ir anesteziologas.

„Bandėme jį surasti, prašėme sesučių, kad pakviestų, bet mums nepavyko. Spalio 18 d. draugė buvo išrašyta, tačiau sąskaita apmokėjimui už epidūrinę nejautrą taip ir nebuvo pateikta, todėl darome prielaidą, kad gimdymo namuose veši korupcija. Kadangi susimokėti prašė tiek nejautrą atlikęs anesteziologas, tiek kitos pamainos anesteziologė ir girdint kitam personalui, tikėtina, kad gimdymo namų administracijai ši situacija yra žinoma ir toleruojama“, – teigė Viačeslavas.

Vyras surašė skundą Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriui, kurio paprašė atsakyti į klausimą, ar gimdymo namai turi teisę socialiai draustų pacienčių reikalauti susimokėti už suteiktas paslaugas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai

Į šią įstaigą kreipėsi ir 15min žurnalistė. Gautas atsakymas, jog skundas pagal kompetenciją persiųstas nagrinėti Kauno teritorinei ligonių kasai, nes jame keliamas klausimas dėl atsiskaitymo teisėtumo už suteiktas paslaugas privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustai pacientei.

Šią paslaugą apmoka ligonių kasos

Pateikus Viačeslavo istoriją Valstybinėms ligonių kasoms (VLK), šios įstaigos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė ėmė apgailestauti, kad pacientė ir jos artimieji svarbią gyvenimo akimirką – pasaulį išvystant jų kūdikiui – turėjo atsidurti tokioje nemalonioje situacijoje, į kurią, tikėtina, pakliuvo dėl neetiško gydymo įstaigos personalo elgesio.

„Gydytojai, davę Hipokrato priesaiką ir prisiekę padėti pacientams sunkiausiomis akimirkomis, neturėtų iš jų prašyti susimokėti, ypač, kai už tokias paslaugas sumoka valstybė Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. O tai daryti pacientei gimdymo metu – mažų mažiausiai neetiška“, – moralizavo VLK darbuotoja.

Gydytojai, davę Hipokrato priesaiką ir prisiekę padėti pacientams sunkiausiomis akimirkomis, neturėtų iš jų prašyti susimokėti, ypač, kai už tokias paslaugas sumoka valstybė Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

Pasak jos, panašu, kad šiuo konkrečiu atveju nereikėjo nieko mokėti, kadangi Kauno klinikinė ligoninė yra pasirašiusi sutartį su Kauno teritorine ligonių kasa, pagal kurią jai ir šios ligoninės padaliniams, taip pat – ir P.Mažylio klinikai – yra apmokama nustatytais įkainiais už pacientams suteiktas gimdymo paslaugas.

Tokie patys reikalavimai galioja visoms sutartis su TLK sudariusioms įstaigoms, nepriklausomai, ar ta įstaiga valstybinė, ar privati. Tokiose sutartyse labai aiškiai nustatytos sąlygos, už kokias paslaugas, kokiomis sąlygomis ir kokia kaina yra mokama.

„Susimokėti pacientui pačiam gali tekti tik vienu atveju – jei jis pats nusprendžia pasirinkti brangesnę procedūrą ar vaistus, kuriuos neapmoka ligonių kasos. Tai pacientas gali pasirinkti savo valia, parašu patvirtindamas sutikimą ir mokėti ne visą kainą, o tik kainų skirtumą (tarp ligonių kasų apmokamos ir pasirinktos brangesnės paslaugos).

Stengiamės nuolat priminti žmonėms, kad tie, kurie yra apdrausti PSD, už gydymą, vaistus ar reikalingas medicinines priemones neturi mokėti iš savo kišenės“, – pabrėžė L.Bušinskaitė-Šriubėnė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai

Pasak jos, teisės aktuose nustatyta, jog gydymo įstaiga turi užtikrinti, kad mokėjimo už mokamas paslaugas dokumentuose (kasos kvituose, pajamų orderiuose, sąskaitose) būtų nurodyta paslaugos teikimo data, pavadinimas, medicinos dokumento numeris. Jei tokios informacijos mokėjimo dokumentuose nurodyti nėra techninių galimybių, ji turi būti nurodyta pacientui skirtoje sąskaitoje.

Būtina teirautis, už ką moki

Pasak L.Bušinskaitės-Šriubėnės, ne paslaptis, kad kai kuriose gydymo įstaigose nemokamų paslaugų sąrašą sunku rasti, tad neretai pasiūloma susimokėti, teigiant, kad ligonių kasos kompensuoja tik dalį ar tam tikrą procentą sveikatos paslaugos išlaidų.

Jei gydymo įstaigoje paprašoma susimokėti, pacientas pirmiausia turi klausti gydančio gydytojo, už ką prašoma mokėti, o iš jo negavus aiškaus atsakymo, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigos administraciją. Jei ir tuomet nesuteikiama prašoma informacija, vertėtų kreiptis tiesiai į ligonių kasas. Be to, pacientui visada pirmiausia turi būti pasiūlyta nemokama paslauga.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai

„Bet kuriuo atveju, reikalavimas mokėti gimdymo metu yra neteisėtas. Kiekvienai gimdyvei nemokamai privalo būti suteiktos visos jai gimdymo metu reikalingos procedūros, taip pat, jei reikalinga, ir epidūrinės nejautros atlikimo procedūra. Kiekvienu konkrečiu atveju dėl pacientei reikalingų procedūrų atlikimo sprendžia gydytojas, ir jei gydytojui nusprendus atliekama epidūrinė nejautra, už tai mokėti nereikia“, – patikino VLK atstovė.

Informuos Specialiųjų tyrimų tarnybą

Tai, kad PSD apsidraudusiems pacientams sveikatos priežiūros paslaugos turi būti teikiamos nemokamai, patikino ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai.

„Dėkojame už aktualios problemos iškėlimą. Dėl priemokų gydantis stacionare iš tiesų kyla nemažai klausimų. Visi ligoninėje skiriami vaistai įskaičiuoti į gydymo kainą, kurią apmoka ligonių kasos. Jei pacientui gydytojas pasiūlo naudoti naujesnius, geresnius, brangesnius medikamentus, gydymo technologijas ir pacientas sutinka, jis turi sumokėti ligonių kasų apmokamos paslaugos sumos ir pasirinkto varianto skirtumą ir patvirtinti tai parašu“, – patikino Natalja Samp, SAM Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė.

Jokie reikalavimai susimokėti grynaisiais be čekio ir paaiškinimo, kokiu pagrindu imamas mokestis, yra neteisėti.

Anot jos, sumokėti visą kainą reikia tų paslaugų, kurios, gydytojo manymu, nėra reikalingos ir todėl jis pacientui jų neskiria. Be to, pasitaiko, kai stacionarų gydytojai rekomenduoja įsigyti vaistų patiems ar atsinešti pagalbinių medicinos priemonių (pvz., reikalingų operacijai). Tačiau tai nereglamentuojama teisės aktuose ir yra neteisėta.

„Jokie reikalavimai susimokėti grynaisiais be čekio ir paaiškinimo, kokiu pagrindu imamas mokestis, yra neteisėti. Apie korupcinio pobūdžio reiškinius gyventojai kviečiami pranešti Korupcijos prevencijos skyriui raštu arba visą parą veikiančiu pasitikėjimo telefonu 8 800 66 004“, – pabrėžė N.Samp.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai

SAM Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas Juozas Vytautas Šveikauskas šia istorija itin susidomėjo. Jis patikino įpareigosiąs Kauno klinikinę ligoninę atlikti patikrinimą ir informuosiąs Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), kad ši galėtų organizuoti operatyvinius veiksmus.

Nėra indikacijų – nejautra mokama

15min susisiekė ir su pačia Kauno klinikine ligonine. Iš pradžių komentuoti situaciją jos atstovai atsisakė, pabrėždami informacijos apie paciento sveikatą apsaugą ir tai, kad jokio oficialaus skundo įstaigos vadovybė nėra gavusi, tad negali pradėti tyrimo. Vis dėlto, skundui pasiekus SAM bei VLK, šios sveikatos įstaigos atstovai atsiuntė komentarą.

Jame pabrėžiama, kad PSD apsidraudusioms gimdyvėms neatlygintai epidūrinė nejautra taikoma tik esant medicininėms indikacijoms. Jei indikacijų nėra ir nėra kontraindikacijų, o pacientė pageidauja epidūrinės nejautros, ši paslauga yra mokama.

Gedimino Stanišausko, VšĮ Kauno klinikinės ligoninės atstovo ryšiams su visuomene, teigimu, informacija apie nemokamas ir mokamas paslaugas, taip pat jų įkainius, yra skelbiama gydymo įstaigoje viešai, pacientams gerai matomoje vietoje.

Visais atvejais, kai pacientas pageidauja mokamų sveikatos priežiūros paslaugų, jos visuomet įforminamos laikantis reikalavimų. Pirmiausiai turi būti užpildomas „Paciento sutikimas dėl mokamų paslaugų teikimo ir apmokėjimo“. Tada pinigai sumokami į kasą ir išduodamas čekis.

„Norime patikinti, kad jūsų aprašomos aplinkybės, kurios esą susiklostė P.Mažylio gimdymo namuose, negalėjo ir negali vykti su ligoninės vadovybės žinia. Tačiau esame labai susirūpinę dėl jūsų pateiktų galimų faktų ir jei skundas bus persiųstas ligoninės administracijai, jis bus nedelsiant ištirtas. Niekada netoleravome ir netoleruosime jokių korupcinių apraiškų. Kai tik gausime papildomos informacijos, spręsime ką daryti toliau“, – patikino Kauno klinikinės ligoninės atstovas.

Gimdyvės diskutavo dar 2010 metais

Pasirodo, ši situacija internetiniuose forumuose buvo nagrinėjama dar 2010 m. Jaunos mamos jau tuomet diskutavo, kodėl skirtinguose Lietuvos miestuose, skirtinguose gimdymo namuose skiriasi mokestis už epidūrinę nejautrą.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai
15min nuotr./Mamyčių diskusija supermama.lt forume

„Man leido skatinamuosius vaistus. Skausmai buvo labai dideli. Paprašiau nuskausminimo. Tai liepė susimokėti dar gulint ant stalo gimdymo palatoje. Anesteziologė nureketavo 250 Lt“, – supermama.lt forume 2010 m. sausį rašė viena mamytė.

Skausmai buvo labai dideli. Paprašiau nuskausminimo. Tai liepė susimokėti dar gulint ant stalo gimdymo palatoje. Anesteziologė nureketavo 250 Lt, – guodėsi gimdyvė.

„P.Mažylio gimdymo namai savavališkai ima už epidūrą tuos 255 Lt, nes pasak ligonių kasų Kaune jie tai daryti neturi teisės. <...> Kai paklausiau P.Mažylio administracijos, ką apie tai, kad jie ima pinigus, galvoja ligonių kasos, iškart prasidėjo veblenimas apie tai, kokie jie vargšai, ir kad tas mokestis yra kaip savanoriška parama ligoninei. Neva, jei pasiskųsi iš anksto, kad neturi pinigų, bet labai nori pas juos gimdyti, tai epidūrinę nejautrą tau suteiks nemokamai.

Jie pinigų rinkimą organizuoja apgaudinėdami ligonių kasas, šnekėdami, kad tai oficialu ir t.t. Čia jau yra nusižengimas įstatymams. Beje, nė vienoje kitoje Kauno gimdymo įstaigoje už tai nereikia mokėti“, – prieš šešerius metus rėžė kita gimdyvė, spėjusi, kad pinigai imami į kažkieno kišenę arba „nešami“ į kasą kaip atskira kokios mokamos paslaugos dalis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai
15min nuotr./Mamyčių diskusija supermama.lt forume

Išaiškėjo ne viena susimokėjusi

Prašomos sumos be sąskaitos apmokėti skundo autorius Viačeslavas nesutiko, tačiau, pasak jo, kitos pacientės, gulėjusios toje pačioje pogimdyvinėje palatoje, tai padarė.

15min nusprendė atlikti eksperimentą ir išsiaiškinti, kiek daug yra tokių, kurios gimdžiusios vaikelį P.Mažylio gimdymo namuose susimokėjo už epidūrinę nejautrą.

Beveik 101 000 narių vienijančiame internetinio portalo tėvų-darželis.lt forume užklausėme „Kiek mokėjote už epidūrą P.Mažylyje?“. Per keletą dienų atsiliepė septynios gimdyvės, įvardinusios tą pačią sumą – 80 eurų. Viena prisipažino prieš porą metų mokėjusi 250 Lt.

Perklaustos, kam mokėjo pinigus, atsakė, kad anesteziologui į rankas. Čekio nė viena negavo.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai
15min nuotr./Mamyčių diskusija supermama.lt forume

„Gimdžiau rugpjūtį. Dar prieš viską informavo, kad paslauga mokama. Pasakė tai prie mano vyro ir sesutės. Čekio negavau. Labai įdomiai ten tas mokėjimas vyko anesteziologui į rankas. Man net pasidarė įdomu, ar tikrai ten viskas su tuo mokamu epidūru normaliai“, – teigė Deimantė, viena iš į 15min užklausą atsiliepusių mamyčių, kuri sutiko mielai prisidėti prie Viačeslavo skundo.

Per keletą dienų atsiliepė 7 gimdyvės, įvardinusios tą pačią sumą – 80 eurų. Viena prisipažino prieš porą metų mokėjusi 250 Lt. Perklaustos, kam mokėjo pinigus, atsakė, kad anesteziologui į rankas.

„Prieš gimdymą daug skaičiau apie gimdymo namus ir visur buvo rašoma, kad P.Mažylyje epidūras mokamas. Paskaitėlėse nėščiosioms dalyvavusi anesteziologė patvirtino tai. Tad ir nebesigilinau. Tik pats anesteziologo atėjimas į palatą pasiimti eurų atrodė absurdiškai. Dar perklausėm su vyru, ar dabar mokėt ir kur, nes tikėjomės, kad sumokėsim, kai išleis, kartu su mokesčiu už palatą. Jis pasimetė šiek tiek. Ir liepė sumokėti dabar jam. Taip ir padarėm“, – tikino Deimantė.

Valstybinės ligonių kasos atstovė L.Bušinskaitė-Šriubėnė informavo, kad tokiu atveju kitos pacientės irgi turėtų parašyti analogiškus, kaip Viačeslavas, skundus. Pirmiausia reikėtų problemą išdėstyti gydymo įstaigai. Jei atsakymas netenkintų, galima kreiptis į teritorines ligonių kasas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką