Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 27d. 14:11

Skauda pilvą: kaip atskirti apendicitą nuo virškinimo sutrikimų

Pilvo skausmas
123RF.com nuotr. / Pilvo skausmas

Atpažinti apendicitą nuo virškinimo sutrikimų, gydytoju ir vaistininku nuomone, gana sudėtinga. Paprastai abiejų negalavimų simptomai yra panašūs ir pasireiškia stipriais pilvo skausmais. Ūminis apendicitas pastebimas kiek ryškiau, o štai lėtinis, pasak farmacininkų, yra tarsi tiksinti bomba. Vis dėlto, yra tam tikrų simptomų, kurie gali išduoti užsislėpusį apendicitą. „Eurovaistinės“ farmacininkė Regina Molotkova pataria, kaip juos atpažinti ir ką daryti vos pajutus simptomus.

Mityba – ne vienintelė priežastis

Nors daugelis mano, kad apendicitui didelę įtaką daro mityba, tačiau, pasak farmacijos specialistės, tai nėra pagrindinė uždegimo priežastis.

Nors daugelis mano, kad apendicitui didelę įtaką daro mityba, tačiau tai nėra pagrindinė uždegimo priežastis.

„Apendicitas gali būti ūminis arba lėtinis kirmėlinės ataugos uždegimas. Kirmėlinėje ataugoje, kaip ir visoje storojoje žarnoje, visada yra bakterijų. Užsikimšus ataugos sprindžiui, šios bakterijos pradeda intensyviau daugintis, sukeldamos uždegimą. Taip pat uždegimas gali atsirasti ir dėl kokių nors priežasčių sutrikus kirmėlinės ataugos kraujotakai“, – ligos priežastis vardija farmacininkė.

Jos teigimu, apendicitu dažniausiai suserga 20-40 metų asmenys. Tiesa, moterims ši liga pasitaiko du kartus dažniau nei vyrams.

Kaip atpažinti ūminį apendicitą?

„Eurovaistinės“ vaistininkė sako, kad būdingiausias ūminio apendicito simptomas yra pilvo skausmas, dažniausiai prasidedantis vakare, naktį ar paryčiais. Iš pradžių pradeda skaudėti viršutinėje vidurinėje pilvo dalyje „po duobute“ ar ties bamba, o po kelių valandų skausmas sustiprėja ir pereina į dešinę klubinę sritį.

„Neretai, prasidėjus ūminiams apendicito skausmams, atsiranda pykinimas, vėmimas. Kartais pakyla ir kūno temperatūra iki 37-37,5°C. Jei uždegimas progresuoja, temperatūra gali pakilti net iki 38-39°C. Sustiprėja ir skausmas, kuris vėliau išplinta po visą pilvą“, – svarbius simptomus vardija R. Molotkova.

Lėtinis apendicitas – „tiksinti bomba“

O štai lėtinis apendicitas, pasak „Eurovaistinės“ farmacininkės, paprastai pasireiškia tada, kai savaime nurimsta ūminis, tačiau apendikse vis tiek lieka uždegimo židinys, kuris retkarčiais suintensyvėja ir sukelia didesnius spazminius

Lėtinis apendicitas gali išlikti nepastebimas labai ilgai, bet ši uždegimo forma vis tiek laikoma „tiksinčia bomba“, nes gali staiga paūmėti.

skausmus arba nuolatinį maudimą.

„Lėtinis apendicitas gali išlikti nepastebimas labai ilgai, bet ši uždegimo forma vis tiek laikoma „tiksinčia bomba“, nes gali staiga paūmėti. Taigi, rekomenduojama lėtinį apendicitą gydyti taip pat kaip ir ūminį – chirurginiu būdu. Svarbu ilgai nedelsti, kreiptis į gydytoją, diagnozuoti ir operuoti“, – pataria vaistininkė.

Pirmoji pagalba

Farmacininkė teigia, kad pajutus pirmuosius apendicito simptomus, žmogus stengiasi gulėti ant dešinio šono, pritraukęs kojas prie pilvo, todėl pirmiausia nuo pilvo skausmų besikankinantį ligonį reikėtų paguldyti ant nugaros.

„Liepkite ištiesti kojas. Atsargiai paspauskite sulenktais pirštais pilvą dešinėje po bamba. Ir apsinuodijus maistu, ir apendicito atveju – skaudės, tačiau, jeigu tai apendicitas, staigiai atitraukus rankas ligoniui suskaus dar labiau“, – aiškina pašnekovė ir primena, kad tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją.

Remiamas turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką