Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 17d. 15:34

Stulbinantis mokslininkų atradimas: rotavirusas galimai sukelia pirmo tipo diabetą

Insulinas
„Scanpix“ nuotr. / Insulinas

Rotavirusinės infekcijos vis dar yra gana dažnos. Šiuolaikinė medicina gali su jomis susitvarkyti, tačiau kuo jaunesnis vaikas suserga, tuo daugiau sveikatos problemų gali kilti. Gali būti, kad viena iš galimų rotavirusinės infekcijos komplikacijų yra pirmojo tipo diabetas.

Įprastai išskiriami trys cukrinio diabeto tipai – pirmo tipo cukrinis diabetas, antro tipo cukrinis diabetas ir tolerancijos gliukozei sutrikimas. Žinoma, kad antrojo tipo cukrinį diabetą dažniausiai, bet tikrai ne visada, sukelia netinkama gyvensena. Antro tipo diabetu dažnai suserga nutukę, mažai judantys ir daug nesveiko maisto suvartojantys žmonės. Tačiau pirmo tipo diabetas yra visai kitoks.

Dažnai internete galima perskaityti populiarų mitą, kad pirmo tipo cukrinis diabetas yra įgimtas. Genetiniai veiksniai išties svarbūs – 20 proc. vaikų, gimusių nuo pirmojo tipo diabeto kenčiančių žmonių šeimose, taip pat serga šia liga. Tačiau mažai kas žino, jog pirmo tipo cukrinį diabetą gali paskatinti ir virusinės infekcijos.

Diabeto atvejų sumažino 15 proc.

Kaip dabar manoma, pirmojo tipo diabetas yra autoimuninis kasos uždegimas, dažniausiai užklumpantis jaunus žmones ir vaikus bei pasireiškiantis absoliučiu insulino trūkumu organizme. Leonardas C. Harrisonas, Melburno universiteto mokslininkas, su komanda atliko tyrimą, kuris atskleidė, kad po rotaviruso vakcinos paplitimo šio diabeto atvejų tarp jaunesnių nei 4 metų amžiaus vaikų skaičius Australijoje sumažėjo 15 proc.

Šie rezultatai tik papildo ankstesnių tyrimų duomenis, kurie leido manyti, jog roto virusas paskatina pirmo tipo cukrinio diabeto išsivystymą.

Ankstesni tyrimai, atlikti su laboratoriniais gyvūnais ir tikrais pacientais, atskleidė, kad egzistuoja ryšys tarp rotavirusinių infekcijų ankstyvoje kūdikystėje ir vėliau prasidėjusio pirmojo tipo diabeto. Paprastai tariant, tie kūdikiai, kurie pasigauna rotavirusą, vėliau susiduria su aukštesne pirmojo tipo diabeto rizika.

Tačiau labai veiksmingos vakcinos cukrinio diabeto atvejų skaičių sumažino tik 15 proc. Tai, žinoma, yra didelis pasiekimas, tačiau kartu tai rodo, kad vakcinos nuo diabeto apsaugo ne visus. Mokslininkai mano, kad egzistuoja genetinių veiksnių, kurie turi įtakos vakcinos poveikiui. Tai ir bus bandoma išsiaiškinti tolimesniais tyrimais.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:07
01:20
02:44

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką