Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 4d. 16:33

Sunkia liga sergantį V.Garastą glumina, kad dvigubai gyvenimą galintys pratęsti vaistai Lietuvoje neprieinami

Širdies nepakankamumo konferencija
Organizatorių nuotr. / Širdies nepakankamumo konferencija

Su širdies nepakankamumo diagnoze penkerius metus gyvenantis legendinis šalies krepšinio treneris Vladas Garastas patvirtina, kad tai bjauri, klastinga liga, apie save pranešanti tik negalavimui įsisenėjus. Tuo tarpu medikai apgailestauja, kad nauji vaistai, galintys gerokai palengvinti šių pacientų gyvenimo kokybę ir prailginti gyvenimą, Lietuvoje sunkiai prieinami.

„Pakankamai anksti pradėjau jausti širdį, ji vis apie save man primindavo. Tačiau aš niekada to nesureikšmindavau. Ai, stresas, pavargau, nepamiegojau, pailsėsiu ir praeis – tikindavau save. Vis nerasdavau sau laiko.

O reikėjo rasti... Galiausiai atsidūriau situacijoje, kai nebepajėgdavau užlipti net į antrą aukštą neuždusęs – pritrūkdavo oro, o prieš 5 metus širdis sutriko taip, kad gydytojai man jau nebegalėjo jos atstatyti be chirurginio įsikišimo. Dabar gyvenu su angelu sargu širdies stimuliatoriumi“, atviravo V.Garastas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vladas Garastas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vladas Garastas

Pacientas pats turi būti labai išprusęs

Kaip teigia VU Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologė, Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės vadovė prof. Jelena Čelutkienė, kalbant apie sergančiųjų širdies nepakankamumu gydymo pokyčius, būtina paminėti, kad po truputį plečiasi širdies nepakankamumo paslaugų tinklas – daugėja specializuotų kabinetų, kuriuose dirba kardiologas ir slaugytojas:

„Tai reiškia, kad vis daugiau žmonių arčiau savo namų gali gauti visą reikalingą pagalbą. Tai nepaprastai svarbu, mat sergant širdies nepakankamumu, pacientams reikia išmokti gyventi su šia liga, suprasti, kaip ją valdyti.

Reikalingas didelis paties paciento įdirbis, tad būtina sergančiuosius šviesti, mokyti. Pagal planą tokių kabinetų šalyje turėtų būti 29, tiek dar tikrai neturime, tačiau jų po truputį daugėja. Džiugu, kad gydymo įstaigos pradeda suvokti tokios pagalbos sergantiesiems reikšmę ir būtinybę, juolab kad pacientų su minėta diagnoze atvyksta į ligoninę dėl ligos paūmėjimo – maždaug 16–17 tūkstančių per metus.“

Lietuvoje neprieinami šiuolaikiški vaistai

Kitas labai svarbus dalykas, pasak profesorės, tas, kad Lietuvos kardiologai jau turi pirminės patirties, kaip pacientus veikia naujos kartos vaistai.

„Pradinė grupė žmonių, sergančių širdies nepakankamumu, dalyvauja pacientų palaikymo programoje ir yra gydomi naujuoju preparatu. Mums, gydytojams, nekyla jokių abejonių, kad šis inovatyvus vaistas Lietuvos pacientams reikalingas, mat jis, palyginti su senaisiais vaistais, sergančiųjų gyvenimo trukmę prailgina dvigubai, be to, iš esmės pagerina žmonių savijautą, apsaugo nuo ligos paūmėjimų, tvirtina J. Čelutkienė. – Be galo liūdna, kad kol kas jis nėra kompensuojamas.“

Profesorė priduria, kad kalbant apie medikamentinį širdies nepakankamumo gydymą, Lietuva yra bene paskutinėje vietoje tarp Europos šalių. Daugelyje šalių sergantiesiems širdies nepakankamumu gydytojai gali plačiai taikyti po daugelio metų tylos atsiradusias naujoves. Tarp šių šalių yra ir mūsų artimiausi kaimynai: Latvija ir Estija.

„Vertinant kitus gydymo rodiklius: medikų kvalifikaciją, diagnostikos ir chirurgines galimybes, specializuotas paslaugas, esame labai pažangūs ir daug pasiekę, tarp Baltijos šalių netgi pirmaujame, tuo tarpu savo pacientams negalime pasiūlyti pačios reikalingiausios gydymo dalies – būtinų vaistų“, pastebi Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologė, Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės vadovė.

Trenerį glumina susidariusi situacija

V.Garastas neslepia, kad jį glumina situacija, kai reikalingi vaistai yra taip sunkiai prieinami. „Pacientas privalo juos gauti. Ir ne kažkada ateityje, o dabar, kada jam labiausiai jų reikia. Tai labai svarbu. Juk tik nuo efektyvaus, tiksliai atitaikyto gydymo priklauso žmogaus savijauta, tolimesnė ligos eiga.

Organizatorių nuotr./Akcija dėl širdies nepakankamumo
Organizatorių nuotr./Akcija dėl širdies nepakankamumo

Sunku net įsivaizduoti, kaip turi jaustis gydytojas, kuris žinodamas, kad yra inovatyvių vaistų, negali savo pacientui jų skirti, mat žmogus pats neišgalės šių įsigyti. Lygiai taip pat sunku suvokti, ką išgyvena ir sergantysis, negalėdamas efektyviai gydytis. Pacientas negali laukti. Jis privalo gyventi normalų gyvenimą. Ir šioje vietoje jam privalo padėti valstybė“, – įsitikinęs garsusis treneris.

Svarbus – visuomenės švietimas

Pasak Lietuvos širdies asociacijos prezidento prof. Raimondo Kubiliaus, labai svarbu, kad žmonės suvoktų, jog širdies nepakankamumas yra grėsminga būklė ir sugebėtų atpažinti šios ligos pirmuosius simptomus, tokius kaip dusulys ar oro trūkumas mažiausio fizinio krūvio metu, abipusis kojų tinimas, nuolatinis nuovargis, kai dėl jėgų trūkumo tampa sudėtinga atlikti įprastus kasdienius darbus, kaip lovos klojimas. Didžiulį specialistų susirūpinimą kelia tai, kad ši liga diagnozuojama vis jaunesniems žmonėms.

Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į šį grėsmingą susirgimą gegužės mėnesį visoje Europoje minima Širdies nepakankamumo diena. Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupė jau ne vienerius metus šios dienos minėjimą organizuoja ir Lietuvoje. Už šį švietėjišką darbą skleidžiant visuomenėje žinias apie širdies nepakankamumo profilaktiką ir ankstyvą ligos atpažinimą Lietuvos kardiologus vienijanti organizacija pernai laimėjo tarptautinį apdovanojimą.

Prie Europos širdies nepakankamumo dienos minėjimo šiemet prisijungė Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybės. Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgimą Vilniaus miesto savivaldybė raudona – širdies spalva įspūdingai apšvietė Karaliaus Mindaugo tiltą, o Kaunas iškilmingai raudona spalva nuspalvino miesto Rotušę. Ši akcija simbolizuoja visų širdies ligomis sergančiųjų pacientų viltį į ateitį ir visavertį gyvenimą.

Organizatorių nuotr./Akcija dėl širdies nepakankamumo
Organizatorių nuotr./Akcija dėl širdies nepakankamumo

Atvira širdies klinika Vilniaus centre

Gegužės 4 dieną, penktadienį nuo ryto iki vėlyvos popietės Vilniuje Vinco Kudirkos aikštėje, prieš LR Vyriausybės rūmus, veiks atvira širdies klinika. Specialiai įrengtose palapinėse pasitikrinti širdies sveikatą ir pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo gali visi norintys. Žmonėms ne tik aiškinama, kokia tai liga, kaip atpažinti jos simptomus ir laiku kreiptis pagalbos, bet ir suteikiama galimybė pasitikrinti sveikatą, atlikti tyrimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Patvirtinta: sulaikyti A.Paleckis, V.Ivanovas ir dar daugiau asmenų, galbūt šnipinėjusių Rusijos naudai

Gazas

15min studijoje – Dakare debiutuojantis Arūnas Gelažninkas ir komandos vadovas

Aktualu

Į Klaipėdos merus kandidatuojantis E.Masiulis: „Tie skersvėjai sudavė didelį smūgį“

Verslas

Absoliutus lošimų reklamos draudimas stumtų žiniasklaidą į nuostolius – Seime ieškoma sutarimo

Gyvenimas

Gudauskų sodyba per šventes virsta Kalėdų pasaka: užsiplieskia tūkstančiai lempučių

Verslas

Audrys Antanaitis: angliški įmonių pavadinimai sumažintų motyvaciją lietuvių kalbai

Vardai

Išrinkite įspūdingiausias 2018 metų garsių žmonių vestuves

„Eurolygos diena“: turkai prieš „Žalgirį“ mojuoja nauju koziriu (2/3)

Aktualu

Vėl meluoja: D.Trumpas buvo suraitęs parašą po dokumentu dėl dangoraižio Maskvoje projekto

Aktualu

Nelaimė restorane Kaune: puode užsidegus riebalams nukentėjo ir į ligoninę pristatyti du kinai

Verslas

Urėdų Kalėdos: vadovų puotos kaina – 338 eurai už asmenį

Vardai

Bankrutuojančios „Small Planet Airlines“ akcininkas Vytautas Kaikaris skiriasi su žmona Greta Vaitkute

Pasaulis kišenėje

Vytaras Radzevičius nerekomenduoja į Aliaską keliauti jauniems

Aktualu

Alisa Miniotaitė: Santykis – tai mūsų buveinė

Vardai

Kalėdinė Radistų dovana: nauja daina ir Niujorke su Egle Andreikaite nufilmuotas vaizdo klipas

Aktualu

Mikroinsultą patyrusį Seimo narį R.Šarknicką pirmiausia gydė aspirinu

Maistas

Šventiniam stalui – keptas kalakutas, žąsis, antis, o gal višta: didysis receptų rinkinys

Verslas

„Topo Centras“ tapo „Žalgirio“ esporto komandos pagrindiniu partneriu

Verslas

Estijoje sulaikyta 10 asmenų dėl įtarimų plovus pinigus per „Danske Bank“ filialą

Verslas

ES sutarė uždrausti naudoti daugumą vienkartinių plastikinių gaminių

Naujienos

Aktualu

Tarp lenkų ir JAV miesto pareigūnų įsiplieskė žodžių karas dėl statulos

Aktualu

Salininkuose dingo iš namų išėjęs senjoras

Sportas

Pasaulio ledo ritulio čempionatas startavo Kanados ir JAV spektakliu bei Rusijos pergale

Gyvenimas

Tyrimas atskleidė, kokios dovanos mamas džiugina labiausiai

Pasaulis kišenėje

Sunkvežimiai į Palangos paplūdimį dvi savaites veš smėlį, nes kitaip jūra gali prasiveržti į kurorto gatves

Aktualu

Kraujo centro byloje suimtas verslininkas Antanas Petrošius paleistas į laisvę

Aktualu

LSDP paremtų D.Grybauskaitės veiklos tyrimą

Aktualu

Seksualinio priekabiavimo skandalas neaplenkė ir LAT – komisija galimą nusižengimą tiria jau mėnesį

Aktualu

Ministro postą paliekantis Bronius Markauskas kreipėsi į STT

Pasaulis kišenėje

Serbijos sostinė dažysis žaliai-baltai: kiek kainuotų palaikyti „Žalgirį“ Belgrade?

Aktualu

Estijos diplomatijos vadovas ragina Vakarus nešvelninti pozicijos Rusijos atžvilgiu

Aktualu

15min studijoje viešėjusios ligoninių priimamųjų gydytojos: pacientai, kuriems tikrai reikia skubios pagalbos, nerėkia ant gydytojų – tyli iš skausmo

Infografikas
Aktualu

Žada karių algų didėjimą – dabar tą patį darbą atlieka trigubai pigiau už vokiečius

Aktualu

Ukrainiečių nacionalistai sučiupo separatistų gretose kovojusį brazilą

Gyvenimas

Vilniečių gatvės stilius: ryškios spalvos ir raštai

Maistas

3 lengvi desertai dvigubai progai – Mamos dienai ir Tarptautinei dienai be dietų

Deuce

Vienas perspektyviausių Lietuvos tenisininkų tapo ITF jaunių turnyro nugalėtoju

Aktualu

D.Trumpas sutiktų būti apklaustas Rusijos tyrime, jeigu su juo bus „elgiamasi teisingai“

Aktualu

Palestiniečių lyderis M.Abbasas atsiprašė už savo komentarus apie Holokaustą

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką