Dabar populiaru
Publikuota: 2015 liepos 3d. 14:45

Ar verta baimintis kieto vandens? Mitai ir tiesa

Be filtro
Be filtro: kalkių baimintis neverta

Nors skirtingose Lietuvos vietovėse centralizuotai tiekiamo vandens natūrali sudėtis bei skoninės savybės gali nežymiai skirtis, specialistai ramina, kad visoje Lietuvoje iš čiaupo teka kokybiškas ir saugus požeminis vanduo. Tačiau kasdien atliekamų laboratorinių tyrimų duomenys įtikina ne visus – iki šiol sklando ne vienas mitas apie vandenį iš čiaupo. Ar verta jais tikėti, 15min.lt atsako technologinių mokslų daktarė Ramunė Albrektienė.

– Dalis Lietuvos gyventojų turi įsitikinimą, kad vanduo iš čiaupo yra per kietas. Netgi sklando mitas, kad kalkės gali susikaupti kraujagyslėse, kaip kad kaupiasi ant arbatinuko sienelių. Ar verta bijoti kieto vandens?

– Vandentiekiu tiekiamas požeminis vanduo tikrai nekenkia sveikatai.  Iš tikrųjų yra atvirkščiai – vanduo iš čiaupo puikiai patenkina organizmo fiziologinius poreikius. Kai kurie žmonės klaidingai įsivaizduoja, kad kalkės gali nusėsti ant kraujagyslių sienelių, kad inkstuose susidarys akmenys. Tačiau tai tik mitas – kalkes sudaro kalcio ir magnio druskos, kurios žmogaus organizmui yra labai reikalingos.

Sklando mitas, kad kalkės gali susikaupti kraujagyslėse, kaip kad kaupiasi ant arbatinuko sienelių.

Tiesa, kad buitiniams prietaisams labiau tinka minkštesnis vanduo. Visgi šiais laikais galima įsigyti įvairiausių priemonių, padedančių išvengti mineralinių druskų sankaupų ir prailginančių buitinių prietaisų naudojimo laiką.

– Kitas paplitęs mitas susijęs su rudu vandeniu: vartotojams atrodo, kad toks vanduo yra purvinas ir netinkamas naudoti. Ar verta baimintis rudo vandens?

– Viena lietuviškojo požeminio vandens ypatybių yra didelis geležies kiekis. UAB „Vilniaus vandenys“ vandenvietėse yra įrengti vandens gerinimo įrenginiai, pašalinantys geležį. Technologijos, kurios naudojamos norint pašalinti geležį, yra labai paprastos, tam nereikia jokių cheminių reagentų: vanduo yra prisotinamas deguonies, tuomet įvyksta natūrali reakcija, geležis oksiduojama iki netirpių junginių, kurie lieka kaip nuosėdos. Pastarosios surenkamos vandenį perfiltravus per paprasčiausią kvarcinio smėlio filtrą.

Tačiau geležies bijoti nereikia. Lietuvoje vandens kokybės parametrai, kurie yra tiriami atliekant laboratorinius tyrimus, nustatyti Lietuvos higienos normoje HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“. Joje išdėlioti rodikliai skirstomi į indikatorinius ir toksinius. Indikatoriniai rodikliai – tai tokie rodikliai, kurie nekenkia žmogaus sveikatai, tačiau turi būti sekama jų kaita, o toksiniai rodikliai – tai rodikliai, kurie galėtų pakenkti žmogaus sveikatai. Geležis yra indikatorinis rodiklis, nes vandenyje natūraliai randami šios medžiagos kiekiai žmogaus sveikatai nekenkia.

– Dauguma žmonių vengia gerti užsistovėjusį vandenį, kuris gali būti drungnas, šiek tiek drumstas. Ar teisingas įsivaizdavimas, kad stovintis vanduo yra puiki terpė mikroorganimams daugintis?

Nors namo vamzdynuose užsistovėjusio vandens temperatūra gali šiek tiek pakisti, giliau vamzdynuose visą laiką išsilaiko žema vandens temperatūra. 

– Prieš įsipilant vandens į stiklinę rekomenduojama užsistovėjusį vandenį nuleisti – taip galėsite mėgautis geriausiomis vandens skonio savybėmis ir temperatūra. Net laboratorinių tyrimų praktika reikalauja, kad prieš paimant mėginį vanduo laisvai tekėtų keletą minučių. Tačiau verta nepamiršti, kad nors namo vamzdynuose užsistovėjusio vandens temperatūra gali šiek tiek pakisti, giliau vamzdynuose visą laiką išsilaiko žema vandens temperatūra. Be to, vamzdynai yra sandarūs, taigi mikroorganizmams į sistemą patekti beveik nėra sąlygų. Taip pat mikrobiologiniai tyrimai atliekami ne tik vandenvietėje, bet ir iš vartojimo vietų. Visi mikrobiologinių tyrimų rezultatai atitinka higienos normos reikalavimus.

– Kai kurie Lietuvos gyventojai teigia, kad vandens iš čiaupo negeria dėl senų vamzdynų. Esą vanduo nors ir saugus, tačiau užsiteršia pakeliui iki čiaupo.

– UAB „Vilniaus vandenys“ yra atsakinga už vamzdynus nuo vandenvietės iki namo įvado. Vamzdynai mūsų prižiūrimoje teritorijoje yra puikios būklės, nuolat atnaujinami ir sandarūs, taigi mikroorganizmai šioje vandens tiekimo grandyje negali prasiskverbti į geriamąjį vandenį. Net jeigu vamzdynuose įvyktų avarija, vandens tiekimas būtų iš karto stabdomas ir atnaujinamas tik likvidavus visus avarijos padarinius ir atlikus vandens tyrimus.

VIDEO: Vandens filtravimas – kad vanduo iš čiaupo nebūtų rudas

Vandens kokybės tyrimai atliekami kiekvieną dieną, mėginius paimant visose vandens tiekimo grandyse. Tai reiškia, kad tiriame vandenį ne tik vandenvietėje, rezervuaruose, bet ir iš anksto numatytuose taškuose iš čiaupų: vaikų darželiuose, ligoninėse, maitinimo įstaigose ir pan. 

Pavyzdžiui, Sereikiškių vandenvietėje išgautas vanduo nuteka iki pat Jasinskio gatvės. Vandenį tikriname ne tik vandenvietėje, bet ir Dailės akademijoje, Vokiečių gatvėje, darželiuose ir t.t. Laboratoriniai duomenys visada parodo, kad vanduo yra tinkamas vartoti. Taigi gerti vandentiekio vandenį baimintis nevertėtų – nei namuose, nei viešosiose vietose.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką