Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tarpvalstybinės grėsmės sveikatai – Europos politikos dienotvarkės viršūnėje

Už sveikatos reikalus atsakingas ES Komisijos narys Tonio Borgas
„Scanpix“ nuotr. / Už sveikatos reikalus atsakingas ES Komisijos narys Tonio Borgas
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniuje vyko Europos Komisijos (EK) inicijuotas regioninis seminaras, skirtas didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai valdymui. EK atstovai pristatė naują Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą, numatantį valstybių narių parengties ir atsako į visuomenės sveikatos iššūkius politiką. Komentuodamas šį sprendimą, už sveikatos reikalus atsakingas ES Komisijos narys Toni Borgas yra pabrėžęs, kad kai kalbama apie sveikatos saugumą, „Europa visada tikisi geriausio, tačiau privalo būti pasirengusi blogiausiam“.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

„Naujasis Europos Sąjungos dokumentas yra reikšmingas instrumentas Europos visuomenės sveikatai užtikrinti, – teigė Sveikatos apsaugos ministerijos Epidemiologinės priežiūros vedėja Loreta Ašoklienė. – Nauju sprendimu nustatomas koordinuotas reguliavimas, pagal kurį turėtų būti vykdoma epidemiologinė priežiūra ir stebėseną, privalo veikti skubaus įspėjimo ir reagavimo į tarpvalstybines grėsmes sveikatai sistema, atliekamas veiksmų planavimas ir koordinavimas, turi vykti komunikacija, įsteigtos atitinkamos struktūros, stiprinamas aktyvus bendradarbiavimas Lietuvoje ir visoje Europoje, užtikrinamos pacientų teisės į sveikatą.“

Pasak L.Ašoklienės, tokia pati svarbi naujojo sprendimo dalis yra skirta susitarimui dėl bendro medicininių atsako priemonių pirkimo. Visos to pageidaujančios ES institucijos ir valstybės narės, pasirašiusios susitarimą, galės dalyvauti bendro pirkimo procedūroje, kas sudarys geresnes sąlygas šalims įsigyti reikiamų medicininių priemonių, pvz., vakcinų ar vaistų, tai leis užtikrinti efektyvesnę didelių tarpvalstybinių grėsmių valdymą.

Nauju sprendimu nustatomas koordinuotas reguliavimas, pagal kurį turėtų būti vykdoma epidemiologinė priežiūra ir stebėseną, privalo veikti skubaus įspėjimo ir reagavimo į tarpvalstybines grėsmes sveikatai sistema, atliekamas veiksmų planavimas ir koordinavimas.

Europos Palamento ir Tarybos sprendimas dėl didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai valdymo patvirtintas 2013 m. spalio 22 d. Kiekviena valstybė narė turi įgyvendinti šį sprendimą.

Pagal šį sprendimą įsteigiamas Sveikatos saugumo komitetas (SSK), kuris palaikydamas ryšį su Komisija koordinuoja valstybių narių parengties ir atsako veiksmų planavimą, informacijos perdavimą ir valstybių narių atsako veiksmus reaguojant į dideles tarpvalstybinio pobūdžio grėsmes sveikatai.

Į SSK sudėtį įeina kiekvienos ES valstybės narės atstovai. Lietuvai šiame komitete atstovauja Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro direktorius Vytautas Gailius.

Pasak V.Gailiaus, jo vadovaujamas centras 24 val. per parą 7 savaitės dienas renka ir teikia informaciją, susijusią su ekstremaliomis visuomenės sveikatai situacijomis, kartu su Sveikatos apsaugos ministerija koordinuoja parengtį grėsmėms ir atsaką į jas šalies ir tarptautiniu mastu.

Naujasis Europos Parlamento ir tarybos sprendimas taikomas visuomenės sveikatos priemonėms, kurių imamasi šių didelių tarpvalstybinio pobūdžio grėsmių sveikatai atžvilgiu: biologinės kilmės grėsmės, užkrečiamosios ligos, atsparumas antimikrobiniams preparatams ir su sveikata susijusios infekcijos, specifinės sveikatos problemos, biologiniai veiksniai, cheminės kilmės ir su aplinka susijusios grėsmės bei grėsmės, kurių kilmė yra nežinoma, taip pat kiti įvykiai, apibrėžiami tarptautinio masto ekstremaliomis visuomenės situacijomis.

Seminare Vilniuje dalyvavo Lietuvos, Estijos, Latvijos, Suomijos, Norvegijos, Lenkijos, Švedijos ir Danijos politiką formuojančių ir įgyvendinančių institucijų specialistai, ryšių su visuomene ekspertai, tarptautinių organizacijų – Europos Komisijos, Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos centro, Europos maisto saugos agentūros, Anglijos visuomenės sveikatos institucijos vadovai ir pareigūnai. Šie seminarai organizuojami ir kituose Europos regionuose.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką