Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Technologijos į gydymo įstaigas ateina lėtai: A.Veryga procesus žada spartinti

Nuo sausio Santariškių Hematologijos-onkologijos centras pradėjo dirbti be popierinių dokumentų. Informaciją apie pacientų tyrimus, paskirtą gydymą specialistai ir ligoniai gali rasti tik elektroninėje erdvėje.
Gydytojas dirba kompiuteriu
Gydytojas dirba kompiuteriu / 123rf.com nuotr.

„Ateina gydytojas, paskiria vaistus, tuos paskyrimus mato ir medicinos sesuo, pasitelkusi šiuolaikines technologijas – mobilų telefoną, planšetinį kompiuterį – mato, kas paskyrė, kaip paskyrė, atliko paskyrimą, pasirašė ir tas paskyrimas išnyko“, – pasakoja Santariškių klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Kęstutis Strupas.

Planuojama, kad po kelerių metų visos gydymo įstaigos turės atsisakyti popierinių dokumentų. O gydymo įstaigų sistemos susietos tarpusavyje, kad iš Utenos į Vilnių atvažiavusio paciento ligos istoriją gydytojas galėtų matyti savo kompiuteryje. Pasak sveikatos apsaugos ministro, paslaugas skaitmeninti galima jau šiandien.

Planuojama, kad po kelerių metų visos gydymo įstaigos turės atsisakyti popierinių dokumentų.

„Čia jų yra gebėjimo greitai prisitaikyti prie technologijų klausimas, nes tam skirtos technologijos yra. [...] Per metus-dvejus gydymo įstaigas turėtų skaitmenizuoti ir susieti tarpusavyje“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Santariškių klinikose apsilankęs sveikatos apsaugos ministras teigia, kad stringa ir jau daugiau kaip metus veikianti elektroninio vaistų recepto paslauga. Lietuvoje tokių receptų išrašyta vos vienas procentas. Ir daugiausia šią paslaugą naudoja Vilniaus gydytojai. Vaistininkų teigimu, perkant kompensuojamuosius vaistus su elektroniniu receptu pirkėjai aptarnaujami greičiau.

„[Elektroninių receptų] pradėjo daugėti nuo vasaros ir labai jaučiam, kad Santariškių klinikos pradėjo rašyti – jų pakankamai daugėja būtent dėl šitos klinikos rašymo“, – pasakoja vaistininkė Asta Trumpienė.

Vienos Šiaulių poliklinikos vadovas sako, kad elektroninius receptus gydytojams sudėtinga pasirašyti.

„Patys pacientai nelabai pageidauja to elektroninio recepto, nes susiduria su problemomis vaistinėse, nes ne visos vaistinės Šiauliuose pagal juos gali išduoti vaistų. Tai ilgai užtrunka, kol gauna elektroninį receptą, tai jie atėję primygtinai prašo, reikalauja popierinio recepto. Aš tikrai tikiuosi, kad ši sistema bus patobulinta ir mes pasieksime tai, ko siekiame, nes ir kompiuteriai, ir mašinos turi tarnauti žmonėms, o ne mes jiems“, – aiškina Šiaulių Centro poliklinikos vyr. gydytojas Mindaugas Maželis.

Sveikatos apsaugos ministerija, spartindama šią paslaugą, teigia, kad šie metai – paskutiniai, kai gydytojas pacientui gali rašyti popierinį receptą.

„Nuo 2018 metų tų popierinių receptų tiesiog neliks, tai reiškia, tiesiog teks susitaikyti su realybe, kad jie išnyks iš mūsų gyvenimo“, – pabrėžia A.Veryga.

Pasak jo, klaida buvo padaryta, kai ministerija įdiegė sistemą, bet gydymo įstaigos neapmokė gydytojų, kaip receptus rašyti. Artimiausiu metu receptų nerašančios įstaigos bus tikrinamos, kodėl to nedaro.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius