Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 12d. 16:23

Testas: pasitikrinkite savo riziką susirgti antro tipo cukriniu diabetu

Cukrinis diabetas
Vida Press nuotr. / Cukrinis diabetas

Skaičiuojama, kad diabetu serga 1 iš 11 žmonių. Kaip teigiama Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistės Dianos Dalmotienės parengtoje informacijoje, antro tipo cukrinio diabeto galima išvengti, nors tai labiausiai paplitusi ligos forma – manoma, kad pusei sergančiųjų liga iš viso nėra diagnozuota. Negydomas ir nekontroliuojamas diabetas gali sukelti sunkias komplikacijas – galūnių amputacijas, aklumą, inkstų nepakankamumą, infarktą ar insultą.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto diena. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai – tai Fredericko Bantingo gimimo diena, kuris kartu su Charlesu Bestu 1922 m. padarė perversmą medicinoje ir diabetu sergančių žmonių gyvenimuose – atrado insuliną. Insulinas – žmogaus kasoje gaminamas hormonas, kuris reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. Būtent šio hormono pusiausvyros arba atsako į jį sutrikimas organizme lemia diabeto išsivystymą.

Du cukrinio diabeto tipai

Pirmo tipo diabetą sukelia imuninė sistema, kai organizmo apsauginės sistemos atpažįsta insuliną gaminančias ląsteles kaip svetimkūnį, dėl ko organizme iš viso neišskiriamas insulinas arba jo pagaminama labai mažai. Tikslios šio susirgimo priežastys nėra žinomos, bet manoma, kad tam įtakos turi genetiniai ir aplinkos veiksniai. Šio tipo diabetu serga maždaug 10 proc. visų sergančiųjų, o jo prevencija kol kas nėra išaiškinta.

Antro tipo diabetas vis dažniau nustatomas ir vaikams, paaugliams bei jauno amžiaus suaugusiems.

Antro tipo diabetas yra daug dažnesnis. Juo serga 90 proc. diabetu sergančių asmenų. Jis pasireiškia atsparumu insulinui, kai žmogaus organizmo ląstelės nepakankamai reaguoja į kraujyje cirkuliuojantį insuliną. Dėl šios priežasties kraujyje išlieka aukšta gliukozės koncentracija, o kasoje toliau gaminamas insulinas, siekiant šią koncentraciją sumažinti.

Toks uždaras ciklas kai kuriems žmonėms gali išsekinti kasą, todėl ilgainiui sumažėja insulino gamyba, o gliukozės koncentracija išlieka aukšta (pasireiškia hiperglikemija). Šiuo metu antro tipo diabetas yra diagnozuojamas daugiausiai vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau dėl sparčiai didėjančių nutukimo, fizinio pasyvumo ir sveikatai nepalankios mitybos rodiklių vis dažniau nustatomas ir vaikams, paaugliams bei jauno amžiaus suaugusiems.

Cukrinio diabeto rizikos veiksniai:

 • diabeto atvejai šeimoje;

 • amžius;

 • antsvoris ir nutukimas;

 • sveikatai nepalanki mityba;

 • fizinis pasyvumas;

 • aukštas kraujo spaudimas;

 • gestacinio diabeto buvimas;

 • prasta mityba nėštumo metu.

Pagrindiniai ligos simptomai

Šeima turi didelę reikšmę sergančiųjų diabetu gyvenime – savikontrolėje, priežiūroje, prevencijoje ir ugdyme. Siekiama, kad šeimos labiau atkreiptų dėmesį į ankstyvuosius diabeto simptomus bei patys įvertintų asmeninę riziką susirgti.

Antro tipo cukrinis diabetas yra išvengiama liga, kurios prevenciją sudaro minėtų rizikos veiksnių kontrolė.

2018 m. Tarptautinės diabeto federacijos tyrimas parodė, jog tėvai negeba savo vaikams pastebėti šios sunkios lėtinės ligos simptomų. Nepaisant to, kad dauguma apklaustų žmonių artimoje aplinkoje turi diabetu sergantį asmenį, net keturi iš penkių apklaustų tėvų neatpažintų ankstyvųjų diabeto simptomų.

Apie diabetą įspėja šie simptomai:

 • burnos sausumas ir troškulys;

 • dažnas šlapinimasis;

 • energijos stoka ir nuolatinis nuovargis;

 • lėtai gyjančios žaizdos;

 • dažnos odos infekcijos;

 • suprastėjusi rega;

 • rankų ar kojų dilgčiojimas ar tirpimas.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras siekia atkreipti dėmesį, jog antro tipo cukrinis diabetas yra išvengiama liga, kurios prevenciją sudaro minėtų rizikos veiksnių kontrolė, o anksti diagnozuota liga gali padėti išvengti rimtų komplikacijų.

Kviečia dalyvauti patikros programoje

Gyventojai skatinami pasinaudoti galimybe dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos grupių asmenų sveikatos stiprinimo programoje, kurios metu įvairių sričių sveikatos priežiūros specialistai siekia gyventoju supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, išmokyti keisti gyvenimą, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą ir taip stiprinti rizikos grupės asmenų sveikatą.

Programoje gali dalyvauti asmenys, priklausantys širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupei, tačiau dar nesergantys šiomis ligomis.

Pasitikrinkite riziką susirgti!

Gyventojai, norintys dalyvauti šioje programoje, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba savivaldybės, kurioje gyvena, visuomenės sveikatos biurą. Dalyvavimas nemokamas.

Jei norite įsivertinti, kokia jūsų rizika susirgti 2 tipo cukriniu diabetu, atlikite šį testą (lietuvių k.).

Jei norite įvertinti savo žinias apie cukrinį diabetą, galite atlikti šį testą (anglų k.)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:41
01:01
01:30

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką