Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 21d. 12:36

Tiems, kurie kritiškai vertina skiepus: kaip tymai užvaldo organizmą ir jį žaloja

Skiepai nuo tymų
123RF.com nuotr. / Skiepai nuo tymų

Jau 2019-ieji, o pasaulio dienraščių antraštėse vėl mirga tymai. Besitęsiantis tymų protrūkis Filipinuose užkrėtė 4300 žmonių. Ukrainoje nuo gruodžio mėnesio daugiau kaip 15 000 žmonių užsikrėtė šiuo virusu – tai didžiausia šalies epidemija nuo skiepų atsiradimo, rašo wired.com. Madagaskaras taip pat patiria didžiausią ligos protrūkį per paskutinius dešimtmečius – nuo spalio užsikrėtė 500 000 žmonių, 300 jau mirė.

JAV skaičiai kol kas gerokai mažesni – taip yra dėl atliekamų skiepų. Tačiau izoliuotose šalies vietose, kur žmonės nusiteikę prieš skiepus, ši liga puola gyventojus. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai stebi šiek tiek daugiau kaip 100 atvejų penkiuose protrūkiuose Vašingtone, Niujorke ir Teksase.

Tarp oru plintančių kvėpavimo takų patogenų, tymai yra elitinis virusas – užkrečiamiausia liga pasaulyje. Jei duosite šiam virusui plautį, jis užgrobs visą miestą. Užsikrėtusio asmens kostelėjimas uždarame metro vagone gali užkrėsti 90 iš 100 neapsaugotų žmonių. Už žmogaus kūno ribų oru plintantis virusas gyvas išlieka iki dviejų valandų.

Daugelį metų mokslininkai negalėjo nustatyti, kaip tymai išlaiko savo užkrečiamumo „lyderystės“ poziciją. Tačiau pažanga mikroskopų ir genetikos srityse pagaliau pradėjo išgryninti atsakymą į klausimą, kodėl šis virusas toks užkrečiamas.

„Iš tiesų tai du dalykai“, – sako Roberto Cattaneo, molekulinės biologijos specialistas iš Mayo klinikos, daugiau kaip tris dešimtmečius tyrinėjęs tymų virusą. Pirmasis susijęs su ląstelėmis, kurias virusas infekuoja pirmiausiai, – alveoliniais makrofagais. Šios atsparios ląstelės „patruliuoja“ jūsų kvėpavimo takuose ir susiurbia bei sumažina dulkių, žiedadulkių ir kitų pašalinių įkvepiamų dalelių kiekį. Taip pat jų išoriniai receptoriai yra tokios pačios formos kaip ir tymų baltymo. „Jų misija yra naikinti virusus, o vietoj to jie veikia tarsi greitasis traukinys, pristatantis tymus tiesiai į artimiausius limfmazgius“, sako R.Cattaneo.

Kai tymai patenka į limfmazgius, virusas peršoka į nusitaikytą taikinį – į ląstelių, atsakingų už antikūnių, prisimenančių buvusius patogenus, gamybą, pogrupį. Šios ląstelės formuoja jūsų imuninės sistemos atmintį, o ji yra atsparumo pagrindas. Tymai užgrobia tos sistemos „operacinę sistemą“ ir pradeda žaibiškai daugintis.

Kaip teigia R.Cattaneo, praėjus savaitei po viruso įkvėpimo, daugiau kaip 50 procentų tų ląstelių būna užsikrėtusios. „Tada funkcionuojate su mažiau nei puse savo imuninės sistemos“, – sako vyras. Šio ligos etapo metu jūsų kūno apsauga yra gerokai sumažėjusi ir tampate labiau pažeidžiami kitoms bakterinėms ar virusinėms infekcijoms.

Virusas iš esmės ištrina ankstesnių infekcijų „katalogą“, ir vienintelis „svetimšalis“, kurį atpažįsta jūsų imuninė sistema, yra tymai.

Būtent todėl tymai yra labai pavojingi žmonėms, kurių imuninė sistema jau yra nusilpusi – vėžininkams, atliekantiems chemoterapiją, transplantacijos pacientams, senyvo amžiaus žmonėms ir kūdikiams. Jų imuninė sistema negali kovoti.

Tai taip pat paaiškina vieną iš ilgiau išliekančių ir paslaptingų tymų infekcijos poveikių. Daugybę metų po to, kai praeina kosulys ir bėrimas, vaikai, laimėję kovą su tymais, yra labiau linkę sirgti bakterinėmis ir virusinėmis infekcijomis. Virusas iš esmės ištrina ankstesnių infekcijų „katalogą“, ir vienintelis „svetimšalis“, kurį atpažįsta jūsų imuninė sistema, yra tymai.

Ši patogeninė amnezija nežada nieko gera, tačiau ne dėl to tymai pirmauja užkrečiamų ligų sąraše. Taip yra dėl to, kas vyksta po to.

Kadangi gausybė ląstelių su užkrėsta atmintimi išplaunama iš limfmazgių atgal į kraujotaką, jos užstringa paskutiniuose kvėpavimo takų centimetruose – audinyje, dengiančiame viršutinę trachėjos dalį. Šis audinys turi specialius receptorius, kurie pagauna visas ląsteles su pažeista atmintimi (dėl tymų). Tada virusas pradeda vertikaliai plisti trachėja, peršokdamas į kaimyninius audinius pro glaudžias jungtis tarp ląstelių, ir dėl to plinta dešimteriopai greičiau už kitus kvėpavimo takų patogenus.

Kai dalis ląstelių pasiduoda tymų virusui, jos suyra ir patenka į kvėpavimo takus, dėl to kyla poreikis kosėti.

„Tymai naudoja trachėją kaip trampliną, – sako R.Cattaneo. – Kosulys suteikia jiems pagreitį.“ Kadangi trachėja yra paskutinė stotelė prieš burną ir išorinį pasaulį, ši išėjimo strategija yra gerokai efektyvesnė, nei kitų kvėpavimo takų virusų, tokių kaip gripas, kuris dauginasi giliai plaučiuose.

Tokiu atveju, visos užkrėstos ląstelės, kurios pašalinamos kosuliu, turi prasiskverbti pro daugybę apsauginių membranų ir plaučių sienelių, kurios pagauna arba bent jau sulėtina jų ištrūkimą. Tačiau tymų atveju, dauguma pažeistų ir infekuotų ląstelių lengvai ištrūksta į išorinį pasaulį ir sukuria infekcinį debesį, kuris ore sklandyti gali net iki dviejų valandų.

Jei tik būtų būdas gyvenimu eiti drąsiai, nebijant ir nerizikuojant užsikrėsti šia bjaurastimi... Palaukit. Juk būdas yra. Tai skiepai, kurie yra patvirtintas saugus ir efektyvus būdas, rekomenduojamas visiems, vyresniems (kurių imuninė sistema nepažeista) kaip vieneri metai.

Kai tymai kelia daugiau grėsmės nei prieš kelis dešimtmečius, bent kai kurie skiepų atsisakantys tėvai supranta užuominą. Vašingtono Clark apskrityje, kurioje nuo sausio 1 užfiksuoti 54 tymų atvejai, dviejų rūšių tymų skiepų paklausa padidėjo net 500 procentų, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2018-siais.

Temos: 3 Vakcina Tymai Skiepai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką