TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Toksikologas Robertas Badaras: „Lengvi narkotikai“ tai kaip „lengvas nėštumas“ – to nebūna

Šaltinis: 15min
10
A A

Ar būna lengvų narkotikų? Kodėl alkoholis yra legalus, o kanapės – ne? Kaip pasikeitė psichotropinės medžiagos ir jų sukeliamos problemos per pastaruosius metus? Ar rūkant „žolę“ gali atsirasti psichozė ir šizofrenija? Kuo skiriasi klasikinės ir dabar vartojamos kanapės? Ar tai yra vartai į kitus narkotikus? Šiuos ir daug kitų klausimų 15min uždavė Vilniaus universiteto Toksikologijos centro vadovui Robertui Badarui.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Žemiau siūlome paskaityti keletą pokalbio su specialistu ištraukų. Visą interviu galite žiūrėti vaizdo įraše.

– Kaip pasikeitė psichoaktyvios medžiagos per pastaruosius 10 metų?

– Buvo net keli dideli lūžiai. Prieš 10 metų viskas buvo labai paprasta – heroinas, alkoholis, tuomet dar klasikinės kanapės ir beprasidedantis piktnaudžiavimas vaistais.

Šiuo metu mes turime visiškai kitą vaizdą. Heroinas yra jau išeinantis preparatas. Bendrame kontekste juo piktnaudžiauja vos keli procentai žmonių. Didžioji dalis narkotikų yra naujos pscihoaktyvios medžiagos. O jos yra naujos, nes per metus Europos psichoaktyvių medžiagų centras fiksuoja per 100 naujų medžiagų – faktiškai po dvi per savaitę. Dažniausiai jos yra priskiriamos arba sintetiniams kanabinoidams, arba sintetiniams katinonams.

– Ar teisingai suprantu, kad dabar Lietuvoje didžiausią žalą daro naujos psichoaktyvios medžiagos, o ne heroinas?

– „Žala“ yra toks terminas, kuris turėtų būti apibrėžtas. Ar žala vartotojui, ar žala visuomenei, ar žala ekonomikai? Jeigu žiūrėtume pagal dažnį, tai didžioji dalis dabartinių vartotojų vartoja naująsias psichoaktyvias medžiagas.

– Kokia šių medžiagų daroma žala tiek vartotojui, tiek ekonomikai, tiek visuomenei?

– Lietuvoje mes negalime leisti sau kalbėti apie vieną šių medžiagų segmentą, nes diagnostika yra, švelniai tariant, netobula. Naujų medžiagų Europoje kasmet fiksuojama apie šimtas, o standartų joms nustatyti įsigyjama vos vienas ar du. Mes negalime pasakyti, kokia medžiaga apsinuodijo žmogus. Tačiau didžioji dalis šių medžiagų yra sintetiniai kanabinoidai. Tai medžiagos, kurios veikia panašiai kaip kanapės, tik tiek, kad yra sukurtos ne iš augalinio substrato, o iš grynos chemijos.

– Kokia šių kanapių daroma žala?

– Sintetiniai kanabinoidai daug stipriau veikia receptorius ir sukelia reiškinius, kurių natūralios medžiagos nesukelia. Mirtis nuo kanapių yra visiška kazuistika. Mirčių nuo sintetinių pasitaiko nuolat. Augalinis preparatas neskatina tokios agresijos, kokią skatina sinteniniai katinonai. Žmonės tampa agresyvūs ir nepateisinamai elgiasi. Tai yra agresija, nukreipta ne prieš kažką, o tiesiog 360 laipsnių aplinkui. Be jokios motyvacijos, be jokio suvokimo.

– Visuomenėje dažnai vartojamas toks terminas „lengvieji narkotikai“. Kas jiems priklauso?

– Man „lengvieji narkotikai“ yra kaip „lengvas nėštumas“. Aš manau, kad jis arba yra, arba nėra. Seniau dar buvo logika juos skirstyti. Dabar medžiagos yra kuriamos laba greitai ir pardavinėjamos be jokios garantijos, kad tai yra ta medžiaga, kurią užsakei. Visa sintetika priklauso vienai rizikos grupei. Galbūt išskiriant katinonus, kurie yra labiau pavojingi gyvybei.

– O kanapes būtų galima priskirti lengviesiems narkotikams?

– Tai, kas vartojama gatvėje, su natūraliai augančiu augalu turi labai mažai ką bendro. Spalvą, galbūt lapų formą, bet chemiškai tai yra skirtingos medžiagos.

– Kokia dalis žmonių gydomi būtent nuo naujųjų psichotropinių medžiagų?

– Šie žmonės pas mus papuola dviem keliais. Pirmas, kai atsiranda ūminė sveikatos problema, kartais pavojinga net gyvybei, o antrasis – planinei detoksikacijai atsiunčia kolegos iš psichiatrinės ar šeimos gydytojai. Jų po truputį, bet daugėja.

– Ar tokie ligoniai sudaro reikšmingą dalį lyginant su kitais?

– Tokios statistikos aš jums nedrįsčiau pasakyti, bet apytiksliai skaičiuojant, jie sudaro maždaug ketvirtadalį visų pacientų.

– Visuomenėje dažnai girdisi balsų, kad alkoholis yra daug pavojingesnis narkotikas, nei, pavyzdžiui, kanapės. Tik vienas yra legalus, o kitas – ne. Kokia jūsų nuomonė apie tai? Gal reiktų alkoholį uždrausti?

– Alkoholis yra pirmoje vietoje pagal psichoaktyvių medžiagų teikiamą žalą. Tai beveik vienintelė psichoaktyvi medžiaga, kurios vartojimas veikia daugiau pačią visuomenę, o ne vartotoją. Visos kitos stipriau veikia patį vartotoją. Aš nenorėčiau gilintis į politinius dalykus. Istoriškai susiklostė, kad visuomenė ir civilizacijos su šia medžiaga (alkoholiu – red.) gyvuoja jau ilgus metus. Tai jokiu būdu nėra gėris. Bet negalime sakyti, kad mes pridėsime prie to, kas yra negerai, blogybę, kuri yra mažesnė. Tai bus dar viena blogybė. Ko gero, tam kartui ir mažesnė.

– Viename interviu esate užsiminęs apie tai, kad kanapės atveria vartus į kitus narkotikus. Ar neišeitų taip, kad legalizavę kanapes, mes tuos vartus ir atversime?

– Tai vadinamasis „vartelių fenomenas“. Dažniausiai tai būna diskusijos lygio klausimai, tačiau praėjusį mėnesį profesorė Nora Volkova labai subtiliai užsiminė, kad yra duomenų, jog kanapių vartojimas yra susijęs su didesne kelių medžiagų priklausomybės rizika. Ta diskusija krypsta į tai, kad neaišku, ar tai priežastis ar pasekmė, bet žmonės, vartojantys kanapes, lyginant su jų nevartojančiais yra linkę vartoti kelias psichoaktyvias medžiagas. Ir tas „gate fenomen“ dabar stiprina savo pozicijas ir mokslininkų bendruomenėje manoma, kad taip yra.

VIDEO: Netikėto policijos reido naktiniame klube rezultatai – sulaikyti „mirties“ prekeiviai ir konfiskuoti narkotikai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką