Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 10, 09:09

Tonzilių akmenys: vienas jų simptomų – blogas kvapas iš burnos

Ryklės skausmingumas, varginantis kosulys, blogas skonis ir kvapas burnoje, apsunkintas rijimas – tai tik keli simptomai, kurie gali byloti apie tai, kad turite tonzilių akmenų. Kaip portalui manodaktaras.lt teigė gydytoja otorinolaringologė Gabrielė Černytė, dažniausiai jais skundžiasi jauno amžiaus pacientai. Gydytoja pataria, kaip tinkamai rūpintis burnos higiena ir išvengti galimo tonzilito.
Gerklės skausmas
Gerklės skausmas / 123RF.com nuotr.

„Tonzilių akmenys yra kieti, balti arba gelsvi. Tai iš bakterijų, seilių, maisto likučių, negyvų ląstelių susiformuojantys dariniai tonzilių kriptose (angutėse)“, – paaiškino „Sveikatos klinika“ gydytoja otorinolaringologė G.Černytė.

Dažniausi pacientai – jaunimas

Tonzilių akmenys susiformuoja, kai dalelės, tokios kaip seilės, maisto likučiai, negyvos ląstelės ar bakterijos, sukietėja. Anot gydytojos, paprastai tonzilių akmenys būdingi asmenims, kuriems dažnai kartojasi tonzilių uždegimai – vadinamieji tonzilitai. Tačiau gali būti būdingi ir kitiems pacientams, kurių tonzilės turi kriptas.

Asmeninio albumo nuotr./Gabrielė Černytė
Asmeninio albumo nuotr./Gabrielė Černytė

Tonzilių akmenys gali susiformuoti įvairaus amžiaus pacientams, dažniausiai, kaip pastebi otorinolaringologė, jais skundžiasi 20–30 metų amžiaus asmenys.

Vargina įvairūs simptomai

„Vienas pagrindinių simptomų, kuris vargina dėl susiformavusių tonzilių akmenų, yra blogas kvapas iš burnos, kitaip dar vadinama halitoze. Pacientai taip pat dažnai kreipiasi į gydytojus pastebėję pavienius, baltus, darinius tonzilėse“, – pasakojo G.Černytė.

Dažniausiai tonzilių akmenys nėra pavojingi sveikatai, jeigu jie nesukelia jokių simptomų. Be blogo burnos kvapo kartais gali varginti kosulys, ryklės skausmingumas, atkosėjimas nedidelių baltų/gelsvų darinių, blogas skonis burnoje, apsunkintas rijimas.

Simptomams kartojantis gali prireikti ir operacijos

Jei tonzilių akmenys nesukelia simptomų, anot otorinolaringologės, gydymas nėra reikalingas. Būtina laikytis burnos higienos taisyklių, reguliariai valytis dantis, susiformavus tonzilių akmenims skalauti ryklę šiltu druskos tirpalu.

Jei įtariamas bakterinis tonzilių uždegimas – tonzilitas, tuomet liga gydoma antibiotikais. Kartojantis simptomams, dažniems tonzilitams gali būti rekomenduojama atlikti operacinį tonzilių pašalinimą – tonzilektomiją.

Gydytojos patarimai, norint išvengti tonzilių akmenų, arba ką daryti, jiems susidarius:

  1. Tonzilių akmenų prevencija – gera burnos higiena.
  2. Dažnai formuojantis tonzilių akmenims – ryklės skalavimai.
  3. Susiformavusius akmenis galima būtų pašalinti savarankiškai, pavyzdžiui, su kosmetiniu ausų krapštuku arba praplauti šiltu druskos tirpalu ir švirkštu be adatos, nukreipiant srovę į tonzilės nišą. Kitos priemonės gali pažeisti tonzilės audinį ir taip sukelti uždegimą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Manodaktaras.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką