Traumatologas pasakė, kaip atskirti, ar simptomai patyrus traumą įspėja apie lūžį

Pasiruošti netikėtam griuvimui yra neįmanoma, tačiau vos per sekundę pajutus veriantį skausmą gali būti keblu nuspręsti – ar tai trumpalaikis sutrenkimo keliamas diskomfortas ar lūžis, kai nedelsiant būtina vykti į gydymo įstaigą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Arnoldas Sipavičius
Arnoldas Sipavičius / 123RF ir pranešimo autorių nuotr.

„Nordclinic“ ortopedas traumatologas Arnoldas Sipavičius atsakė, kaip atskirti simptomus ir kada delsimas gali lemti sunkias komplikacijas.

Dažniausios traumų aukos ir kaip suteikti pirmąją pagalbą?

Aktyvai judantys, slidinėjantys, žiemos pramogas išbandantys vaikai ir suaugusieji bei vyresnio amžiaus žmonės dažniausiai patiria traumas, sumušimus. Traumų tikimybė ypač padidėja žiemą, kai po šviežiu sniegu slepiasi „spąstai“, todėl šaltuoju metų laikotarpiu reikėtų išlikti budriems. Ortopedas traumatologas A.Sipavičius paragino atkreipti dėmesį į slidžius ar apledėjusius paviršius ir būti ypač atsargiems šalia vandens nutekėjimo vietų, pavyzdžiui, lietvamzdžių, taip pat laiptų.

123RF.com nuotr./Slidus šaligatvis
123RF.com nuotr./Slidus šaligatvis

„Dažniausiai žmonės kreipiasi dėl skausmo, paraudimo, patinimo, sutrikusios funkcijos, nestabilumo, galūnės deformacijos. Bet labai noriu atkreipti dėmesį, kad visiems būtina žinoti, kaip sau ar kitam suteikti pirmąją pagalbą.

Įvykus traumai – sumušimui ar lūžiui, traumuotai vietai reikia suteikti ramybę. Jei sumušta vieta nestabili ar deformuota – pririšti tvirtesnį daiktą – lentą, pagalį, apsukti laikraščiu, žurnalu, šaliku, kad pažeista galūnė būtų įmobilizuota. Papildoma pagalba – vaistai, mažinantys skausmą, šaldymas“, – sakė gydytojas ortopedas traumatologas A.Sipavičius.

Kaip atskirti, kad trauma yra rimta ir savaime nepraeis?

Dažniausiai patiriami simptomai įvykus traumai yra skausmas ir sutrikusi funkcija. Kaip įvertinti skausmą? Ortopedas traumatologas A.Sipavičius sako, kad sumušimas, patempimas praeina savaime ir pakanka galūnę pašaldyti, kad skausmas ir tinimas mažėtų, tad jei tai yra tik lokalus patinimas, savijauta gerėja ir apkraunant galūnę nejaučiamas skausmas, galima situaciją stebėti ir gydytis namuose.

Įprasta praktika sumušimai, patempimai, daliniai raiščių plyšimai yra gydomi konservatyviai: ramybe, ledu, įmobilizacija ortopediniais įtvarais arba gipso langetėmis ir vaistais nuo skausmo, kitaip tai dar yra vadinama PRICE protokolu – (angl.: protect, rest, ice, compress, elevate).

Visai kita – pavojinga situacija, jei neišeina atsistoti ant kojos, atsiremti ranka, matoma aiški galūnės deformacija, spalvos pokyčiai, yra labai didelė kraujosruva – tai reiškia, kad sužalojimas yra didelis ir įspėja apie lūžį, minkštųjų audinių, raiščių traumą. Todėl jaučiant stiprų skausmą delsti negalima ir būtina kreiptis į gydymo įstaigą.

Atlikti papildomi tyrimai – magnetinis rezonansas, ultragarso tyrimas ar kompiuterinė tomografija – patvirtintų, patikslintų diagnozę ir būtų pradėtas gydymas. Taip galima išvengti komplikacijų, galbūt ir operacijos bei greičiau atsistatyti ir grįžti į prieš traumą buvusį režimą.

Delsimo kaina – kantrybės reikalaujantis gijimas

Jei delsiama pažeistą galūnę gydyti, kaulas gali suaugti neteisingoje padėtyje, tokiu atveju norint ištaisyti deformaciją, ortopedo traumatologo A.Sipavičiaus teigimu, reikia chirurginės intervencijos. Sugyti lūžiui prireikia nuo 6 iki 8 savaičių, o šlaunikaulio lūžio atveju – kartais ir dvigubai ilgesnio termino.

„Lengviausia gydyti, nepriklausomai nuo to, ar tai raiščių plyšimas, ar lūžis, ar išnirimas – šviežią traumą. Kreipimasis laiku duoda geriausią rezultatą ir mažiausią komplikacijų skaičių“, – akcentavo gydytojas ortopedas traumatologas A. Sipavičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką