Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 11d. 17:00

Triskart atsinaujinęs vėžys Bronės nepalaužė: silpniems pečiams išbandymų neduoda

Senjorė
123RF.com nuotr. / Senjorė

Į VUL Santaros klinikas 64-erių Bronė iš Kupiškio atvykdavo pati – vairavimas jai yra ir didelis malonumas, ir pomėgis. Tiesa, šį kartą moterį atvežė dukra, nes Bronės automobilis sugedo. Į hematologo konsultacijas kupiškietė važinėja jau dešimt metų – prieš tiek laiko buvo nustatyta mielominė liga.

Įvairūs gyvenimo išbandymai, kurie Bronę ir užgrūdino, lydėjo nuo vaikystės. Šeimoje ji buvo silpniausios sveikatos, dažnai sirguliuodavo, jai buvo nustatyta astma, cukrinis diabetas. Bronės vyras patyrė sunkią galvos traumą ir ilgą laiką buvo slaugomas, o 2005 m. mirė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Bronė
Asmeninio archyvo nuotr. /Bronė

Išbandymai kupiškietę užgrūdino

Praėjus keliems metams po vyro mirties, moteris jautė silpnumą, atsirado bėrimų. Pradėjus tirti sveikatą, buvo rastas slankstelio kompresinis lūžis, apie kurį Bronė net nenutuokė. Atlikus kraujo tyrimus, paaiškėjo, jog kupiškietė serga viena iš dažniausių kraujo vėžio formų – mielomine liga.

„Pradžioje tikrai buvo šokas ir man, ir šeimai. Apie ligą nieko nežinojome, bet tuoj pat puolėme ieškoti informacijos internete. Prasidėjo gydymas. Po keturių chemoterapijos kursų buvo pasiekta visiška remisija. 2009 m. sausį atvykau į Santaros klinikas pokalbiui dėl autologinės kaulų čiulpų transplantacijos, tačiau nebuvo lemta.

Buvo nuliję, visur švaru, bet sugebėjau rasti ledo ir virtau, kritau petimi ant šaligatvio, sutrupėjo žastas, tad transplantaciją teko atidėti. Tuo metu buvo geri kraujo rodikliai, buvo galima operuoti. O transplantacija buvo atlikta balandžio mėnesį, tai buvo sudėtingas laikas, nes turiu daug gretutinių ligų. Tada likimas dovaną pamėtėjo – tą pačią balandžio 8 dieną, kai man buvo daroma transplantacija, gimė anūkė“, – prisiminė pašnekovė.

Stiprybės suteikia šeimos palaikymas ir darbas

Bronė sakė su liga susidraugavusi, nors ji atsinaujino jau tris kartus. Dėl kitų jos susirgimų yra sudėtingiau parinkti tinkamą gydymą, tačiau jau beveik metus vartodama naujos kartos vaistus ji džiaugėsi gera savijauta. Savo stiprybės šaltiniu Bronė įvardijo šeimą.

Bronė sakė su liga susidraugavusi, nors ji atsinaujino jau tris kartus.

„Gyvenimas išmoko būti stipriu, kaip viena pažįstama sakė – silpniems pečiams didelių išbandymų neduoda. Vyro liga labai išvargino, prie jo nuolat reikėjo budėti, rūpinomės juo visa šeima. Po vyro mirties aš turėjau būti stipriausia, tačiau tikrai ir man būdavo silpnų minučių, buvo akimirkų, kai nieko nesinorėjo... Bet pasižiūrėdavau į tris savo dukras ir atsirasdavo stiprybės, žinojau, jog turiu gyventi, turiu kovoti. Turiu puikius žentus, dukros labai rūpinasi. Esame labai vieningi,“ – pasakojo ji.

Pasak jos, reikšmingas yra ne tik artimiausių žmonių, bet ir kolegų, kaimynų, miesto bendruomenės palaikymas. Net ir sužinojusi apie sunkią kraujo ligą, moteris nenutraukė profesinės veiklos – Kupiškio rajono Neįgaliųjų draugijai, susikūrusiai prieš 30 metų, ji vadovauja jau 22 metus. Bronė atvirauja, jog noro dirbti, dalyvauti renginiuose, seminaruose, tobulėti ir padėti draugijos nariams ji dar turi daug. Veiklos nenutraukti jos prašė ir draugijos nariai, bendradarbiai.

„Darbas yra mano terapija. Visiems sakau, jog, jei tik galite – dirbkite. Būtina užsiimti mėgstama veikla, bendrauti, burtis į bendruomenes, jokiu būdu neužsisklęsti. Aš labai mėgstu spręsti kryžiažodžius – tuomet nieko kito negalvoju, mintimis pasineriu į juos. Patinka klausytis muzikos, kadangi gyvenu viena, tai galiu sau leisti klausytis tokios, kokia man patinka.

Darbas yra mano terapija. Visiems sakau, jog jei tik galite – dirbkite. Būtina užsiimti mėgstama veikla, bendrauti, burtis į bendruomenes, jokiu būdu neužsisklęsti

Gal kas mėgsta rankdarbius, gal dar ką – tikrai galima mėgstamą veiklą surasti. Optimizmo turime visi ir visada reikia stengtis eiti pirmyn, nepasiduoti. Aš to optimizmo ir kitiems duodu, jeigu reikia, visada pasikalbu, patariu. Niekada neklausiau, kodėl susirgau, už ką man – tai juk nieko nepakeis. Likimas duoda išbandymų, o tu jau parodyk, kaip su jais tvarkysiesi,“ – sakė ji.

Svarbiausia – požiūris

Bronė su savo išbandymais tvarkosi, kaip išmanydama, anot jos, svarbiausia prisitaikyti, kas tinka kiekvienam, ir judėti pirmyn.

„Mano stuburas silpnas, tad automobilis yra mano kojos. Nors visos mano mergaitės netoliese ir padeda, bet aš stengiuosi pati apsipirkti. Einu į vaistinę vaistų pirkti, ilgai stovėti negaliu, paprašau kėdės – ir sulaukiu eilės. Parduotuvėje pasiimu vežimėlį, jis man tarnauja kaip vaikštynė, jo pagalba apsiperku.

Manau, jog reikia ieškoti būdų, kaip prisitaikyti prie konkrečios situacijos, kaip būti kuo savarankiškesniam. Reikia ir savo liga domėtis, ieškoti informacijos, stengtis mažiau streso patirti. Reikia save prisižiūrėti ir mylėti, žinoma, ta meile pasidalinti ir su kitais,“ – dalijosi kupiškietė.

Bronė mano, jog optimizmo turi kiekvienas žmogus, tačiau dažnai jį praranda, atsiradus sunkumams: „Esu įsitikinusi, jog požiūris yra labai svarbus. Jeigu pats žmogus netikės, nesistengs, bus daug sunkiau gydytis, susitaikyti su situacija. Esu dėkinga, jog man viskas sėkmingai klojasi, esu labai dėkinga gydytojams, kurie yra tikri profesionalai, džiaugiuosi, jog tokius Lietuvoje turime. O kalbant apie sunkumus – juk niekas nežino, kam kiek skirta, o jeigu ir žinotume, tai būtų dar prasčiau.“

Dėl nespecifinių simptomų ligą sunku įtarti

Anot VUL Santaros klinikų hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro gydytojo hematologo dr. med. Valdo Pečeliūno, daugeliui pacientų, kaip ir Bronei, mielominė liga yra diagnozuojama pacientą pradėjus detaliai tirti dėl įvykusio kaulo lūžio.

J.Kunigiškytės nuotr./Valdas Pečeliūnas
J.Kunigiškytės nuotr./Valdas Pečeliūnas

„Mielominę ligą sunku atpažinti anksti, nes pradžioje liga neturi ryškių specifinių simptomų, dažniausiai žmonės skundžiasi tiesiog bendru silpnumu, nugaros skausmu. Įprastiniai kraujo tyrimai ligos pradžioje gali būti normalūs ar tik nežymiai nukrypę nuo normos. Šį piktybinį susirgimą sukelia plazminių ląstelių, esančių kaulų čiulpuose, pakitimai.

Plazminės ląstelės yra imuninės sistemos ląstelės, kurių pagrindinė funkcija – imuninių baltymų, kovojančių su infekcijomis, antikūnų gamyba. Skirtingai negu kitų navikų atveju, sergant mielomine liga dažniausiai nesusidaro auglys – liga vystosi kaulų čiulpuose, tad mielominės ląstelės tiesiog pasklinda kaulų čiulpuose“, – sakė V.Pečeliūnas.

Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 150 naujų mielomos atvejų. Mieloma dažniau serga vyresni nei 65 metų žmonės, kiek dažniau liga diagnozuojama vyrams.

Efektyvūs vaistai Lietuvoje neprieinami

Pasak V.Pečeliūno, mielominė liga iki šiol vertinama kaip neišgydoma, tačiau apie 10–15 proc. pacientų pasiekiamos ilgalaikės remisijos, kai liga neatsinaujina 10 ir daugiau metų. Tokie pacientai vadinami „praktiškai pasveikę“ (angliškas terminas – operationaly cured).

„Dar prieš 10–15 metų vidutinis mielomine liga sergančių pacientų išgyvenamumas buvo maždaug 5 metai. Nuo 2005–2010 metų mielominės ligos gydymas iš esmės pasikeitė, klinikiniai tyrimai rodo nuolat ilgėjantį šia liga sergančių pacientų išgyvenamumą. Beveik kasmet išrandami nauji vaistai ir gydymo metodai, toliau gerinantys pacientų išgyvenamumo rodiklius.

Pasak V.Pečeliūno, mielominė liga iki šiol vertinama kaip neišgydoma, tačiau apie 10–15 proc. pacientų pasiekiamos ilgalaikės remisijos, kai liga neatsinaujina 10 ir daugiau metų.

Tačiau Lietuvoje naujų vaistų mielominei ligai gydyti prieinamumas yra ribotas – sprendimo dėl kompensacijos laukia 5 preparatai, nors jie yra registruoti ES, pripažįstami kaip efektyvūs ir saugūs, o jų nauda gydant ligą vienareikšmiškai įrodyta. Gydymas šiais vaistais jau kompensuojamas daugelyje Europos šalių.

Lietuvoje, deja, šis procesas yra įstrigęs jau kelerius metus. Užuot svarstę dėl vaisto saugumo ir efektyvumo, kuris jau yra patvirtintas, politikai turėtų nuspręsti, ar valstybė gali kompensuoti gydymą, kiek biudžete yra pinigų, kada ir kam būtiniausiai reikėtų skirti šiuos vaistus“, – kalbėjo VUL Santaros klinikų gydytojas hematologas.

Nemokama konferencija pacientams ir jų artimiesiems

Mielomine liga sergančius pacientus ir jų artimuosius sužinoti daugiau apie ligą, naujausius gydymo būdus bei užduoti aktualius klausimus asociacija „Kraujas“ kviečia spalio 25 d. vyksiančioje nemokamoje konferencijoje „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“.

„Mielomą galima sėkmingai gydyti sustabdant ligos progresavimą, kontroliuojant simptomus ir pagerinant gyvenimo kokybę, todėl svarbu nuolat domėtis ligos gydymo naujienomis ir gilinti žinias apie susirgimą. Konferencijoje gydytojai hematologai pristatys naujausias kraujo ligų ligos gydymo gaires, o interaktyvios „Klausimų – atsakymų“ sesijos metu pacientai ir jų artimieji galės gydytojui užduoti rūpimus klausimus“, – sakė kraujo ligomis sergančius pacientus vienijančios asociacijos vadovė Ieva Drėgvienė.

J.Kunigiškytės nuotr./Ieva Drėgvienė
J.Kunigiškytės nuotr./Ieva Drėgvienė

Šeštą kartą organizuojama konferencija „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“ vyks 2018 m. spalio 25 d. Vilniuje, viešbutyje „Holiday Inn“, Šeimyniškių g. 1. Renginys nemokamas, tačiau reikalinga išankstinė registracija. Daugiau informacijos www.kraujas.lt.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

JAV sprendimas trauktis iš svarbios sutarties: savalaikis ar dovana Rusijai?

Verslas

Jaunieji verslininkai sėkmę atrado provincijoje: klientų ieškojo skambindami į namus

Gazas

Naujas degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino?

Gyvenimas

10 mitų apie introvertus: ar tikrai jie uždari ir nekalbūs?

24sek

„Rockets“ tikina, kad muštynes Los Andžele išprovokavo spjūvis į veidą

J.Jankevičius sudrebino „Atsarginių“ laidą: be cenzūros apie Domantą, Joną ir karalių

15min recenzija Kultūra

Laurie Anderson pranašystės iš dingusio pasaulio

Tiesiogiai Sportas

Nervų karas A lygoje: „Sūduva“ laimėjo, „Žalgiris“ barstė taškus

24sek

Kauną pasiekęs „Žalgirio“ naujokas tryško pasitikėjimu: „Esu labai arti NBA“

Vardai

Vestuvių parodoje dizainerių modeliais tapo žinomos moterys: demonstravo vestuvines sukneles

Vardai

Alfas Ivanauskas-Fara su žmona Rima ruošiasi dar vienai plastinei operacijai

Aktualu

Maskva: pasitraukimas iš branduolinių ginklų sutarties – „pavojingas žingsnis“ JAV

Pasaulis kišenėje

Naujas gidas po Užupį: kur atrasti kūrybiškumą, kuris keičia pasaulį

Gyvenimas

Plastikos chirurgas R.Vaičiūnas: yra raukšlių, prieš kurias bejėgis net botoksas

Maistas

Renata Ničajienė pristatė naują knygą: pasakiško obuolių torto receptas ir įspūdžiai iš renginio

Vardai

Lotynų Amerikos superžvaigždės Marco Anthony vila Floridoje – kaip iš muilo operos apie turtuolius

Aktualu

Londone Rihannai gaminęs virtuvės šefas laimę rado Šiauliuose

Vardai

„Man-go“ 20-mečio koncertas: įspūdingas šou, senosios narės ir besilaukianti grupės lyderė Rima

Aktualu

Taivane nuo bėgių nulėkus ir apsivertus traukiniui žuvo mažiausiai 17 žmonių

Aktualu

Užsėdęs ant merginos ir ją smaugdamas, 19-metis vidury Radviliškio tenkino lytinę aistrą

Naujienos

Sportas

Cristiano Ronaldo neigia išprievartavimą: „Įrodymai yra suklastoti“

Sportas

Turnyras Vilniuje – galimybė pamatyti naująją Lietuvos ledo ritulio rinktinę

Aktualu

JAV sustabdė visų naikintuvų F-35 skrydžius

Sportas

Europos rinktinių treneriai: kuo išskirtinė Lietuvos ir Rumunijos dvikova?

Aktualu

Kas skambėjo ištrintame įraše: S.Skvernelis pats blokavo siūlymus dėl žiniasklaidos

Gazas

Įspėja dėl vagysčių: automobilius nesaugu palikti net ir požeminiuose garažuose

Ar dažnai naudojatės viešuoju transportu?

Kultūra

Slovėnijos rašytojai smerkia antiimigrantiško apsakymo konkursą

Vardai

Ilgai lauktą albumą pristatanti Alina Orlova: „Stengsimės sukurti nostalgišką retro atmosferą“

Aktualu

JAV pasienio pareigūnai sunerimę dėl dykumoje paliekamų migrantų

Vardai

Londone gyvenantis Raigardas Tautkus su Soliariu pristato ilgai brandintą kūrinį „Without You“

Aktualu

Seimas ėmėsi LRT veiklos tyrimo išvadų, bet skubos tvarka joms nepritars

Verslas

G.Surplys apie valstybės rezervą: „Ar mes tuos grūdus virsime, kai kas nors nutiks Astrave?“

Deuce

R.Nadalis sužavėjo pasaulį – pats griebėsi šluotos, kad padėtų potvynio aukoms

Vardai

„Tarp pilkų debesų“ premjeros netikėta viešnia – supermodelis Edita Vilkevičiūtė

Aktualu

Įrašą sunaikinusi Vyriausybė dangstosi kibernetiniu saugumu

Maistas

Receptas iš knygos „Natūraliai saldu“: šaltalankių granita

Sportas

Rumunų ir lietuvių futbolo panašumas – skandalai

Maistas

Citrininis varškės apkepas

Deuce

Solidžią persvarą iššvaistęs Ričardas Berankis pasiekė ketvirtfinalį

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką