-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Uodai ir įkyrūs vabzdžiai – ar įmanoma apsiginti natūraliais būdais?

Kiekvienas puikiai žino jausmą, kai įkyrus uodų ir vabzdžių zvimbimas paausy, gadina puikų vakarą prie laužo su draugų kompanija. Dar blogiau – jei apsiginti nepavyko ir tapome uodės ar kito vabzdžio auka – niežulys ir odos sudirgimas neleidžia atsipalaiduoti. Nors vabzdžius atbaidančių cheminių priemonių pasiūla jau gana didelė, žmonės vis dažniau ieško natūralių kovos su kenkėjais priemonių. Jūsų dėmesiui, kelios iš jų.
Uodas
Uodas / Kvapų namų nuotr.

Eteriniai aliejai ir kitos vabzdžius atbaidančios natūralios augalinės medžiagos (publikuotų tyrimų apžvalga)

Kodėl vengiame kandančių vabzdžių?

Kraujasiurbiai vabzdžiai užtikrintai karaliauja visame pasaulyje – nuo šiauriausio Skandinavijos pusiasalio taško iki piečiausio Afrikos taško, nuo Sibiro iki Amerikos. Žmonės ne itin mėgsta jų draugiją, ir ne tik dėl įkyraus zyzimo ir įkandimų. Kai kurie vabzdžiai perneša ligų sukėlėjus ir taip platina užkrečiamąsias ligas.

Kai kurie vabzdžiai perneša ligų sukėlėjus ir taip platina užkrečiamąsias ligas.

Daugiausia rizikos susirgti yra atogrąžų kraštuose, nors ir Lietuvoje, ir kaimyninėse šalyse kai kurių vabzdžių įkandimai kartais taip pat gali baigtis sveikatos sutrikimais. Kraujasiurbių vabzdžių patinėliai yra vegetarai – minta augalų nektaru, o patelėms reikia baltymų – kraujo, kad galėtų padėti kiaušinius, ir taip pratęstų giminę.

Kas privilioja uodes, kaip jos mus susiranda?

Vabzdžiai vadovaujasi vizualiniais, terminiais ir olfaktoriniais stimulais. Uodes traukia iškvepiamo anglies dvideginio dujos, odos išskyros – prakaitas, pieno rūgštis. Uodės gali užuosti žmogų už kelių dešimčių metrų, jas traukia tamsios spalvos judantys objektai – šiltakraujai gyvūnai, tad gamtoje geriau vilkėti šviesius drabužius.

Kokie eteriniai aliejai padės atbaidyti vabzdžius?

123rf nuotr./Uodai
123rf nuotr./Uodai

Pastaraisiais metais susidomėjimas augalų, tiksliau, juose esančių eterinių aliejų, galimybėmis atbaidyti nepageidaujamus vabzdžius yra labai išaugęs, nes visuomenė reikalauja kuo sveikesnių žmogui ir aplinkai produktų. Visų žemynų mokslininkai aktyviai tiria augalų eterinių aliejų repelentines savybes. Daugiausia dėmesio skiriama tropikų kraštų vabzdžiams, kur jų paplitimas ir užkrėstumo ligų sukėlėjais procentas yra didelis.

Mūsiškiai tikrieji uodai, Culex pipiens, nėra tokie pavojingi kaip jų atogrąžų kraštų giminaičiai, nes nenešioja jokių ligų ir didžiausias jų sukeliamas nepatogumas tėra odos sudirgimas ir niežulys.

Tikruosius „lietuviškus“ uodus (Culex pipiens) atbaido:

Rutulinių eukaliptų (Eucalyptus globulus), levandų (Lavandula angustifolia) (tinka vaikams), rozmarinų (Rosemarinus officinalis) ir čiobrelių (Thymus vulgaris) eteriniai aliejai (Choi, 2002)

Anyžių (Pimpinella anisum); eukaliptų (Eucalyptus camaldulensis) (ypač rausvųjų eukaliptų lapų arba spindulių eukaliptų – tinka ir vaikams); bazilikų (Ocimum basilicum); kiek silpniau veikia pipirmėčių (Mentha piperita) ir laurų (Laurus nobilis) eteriniai aliejai (Erler, 2006)

Kvapų namų eterinių aliejų mišinys „Atbaidantis vabzdžius“, kurio sudėtyje – citronelų, citrininių korimbijų, Kašmyro levandų, Zambijos pelargonijų, bazilikų ir čiobrelių eteriniai aliejai. Šis mišinys gali būti naudojamas ir vaikų apsaugai.

Nuo erkių (Ixodes ricinus) įkandimų saugo:

Kasdienis česnako valgymas, 1,2g per dieną (Stjernberg, 2000)

Citrininių korimbijų (citrinakvapio eukalipto) ekstraktas (Gardulf, 2004) (tinka vaikams)

Citrininių korimbijų (citrinakvapio eukalipto), pelargonijų ir levandų eterinių aliejų mišinys (Jaenson, 2006) (visi šie eteriniai aliejai tinka ir vaikams)

Bitkrėslių (Tanacetum vulgare) eterinis aliejus (Palsson, 2008)

Kokosų aliejus (laurinė riebalų rūgštis) (Schwantes, 2008)

Kunzėjų eterinis aliejus (Kunzea ambigua) (Naujosios Zelandijos gydytojų asociacijos pranešimas) (tinka vaikams)

Kaip naudoti eterinius aliejus apsaugai nuo vabzdžių?

garinkite aromatinėje lempoje ar garintuve;

užlašinkite ant drabužių;

užlašinkite po lašą ant delnų, patrinkite vieną į kitą ir ištrinkite atviras kūno vietas, plaukus, drabužius;

sumaišykite 5 ml pasirinkto eterinio aliejaus ar jų mišinio su 1 valg. š. spirito, 80 ml žolynų vandens-hidrolato (geriausia – to paties augalo kaip ir eterinis aliejus) ir purkškite ant odos ar drabužių;

jautresniems žmonėms ir vaikams (vyresniems nei 2 m.) odą tepkite 10–50 proc. mišiniu su baziniu aliejumi (migdolų, lazdynų riešutų ar panašiai). Vaikams iki 2 m. kvėpinkite tik drabužius arba garinkite eterinius aliejus ore, tačiau netepkite jų tiesiai ant odos.

Ar repelentas, ypač natūralus botaninis, bus efektyvus, priklauso nuo daugybės veiksnių – vabzdžių rūšies ir jų skaičiaus aplinkoje; žmogaus amžiaus, lyties, fizinio aktyvumo ir asmens fizinio-biocheminio „patrauklumo“ kandantiems vabzdžiams; aplinkos temperatūros, drėgnumo ir vėjo greičio. Taigi, tas pats repelentas neveiks visada visų vartotojų vienodai.

„Kvapų namai“ logotipas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius