Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 27d. 10:57

Vaiko raida – svarbu pastebėti, nepralaukti ir nepalūžti

Ieva Viltrakytė
Partnerio nuotr. / Ieva Viltrakytė

Nors yra nustatyti tam tikri sveikos, savalaikės vaiko raidos kriterijai, bet kiekvienas mažylis yra individualus, todėl nereikia skubėti pernelyg nerimauti, jei jis skiriasi nuo bendraamžių. Antra vertus, įtarus vaiko raidos vėlavimą, tikslinga nelaukti, bet kuo greičiau kreiptis į specialistus ir su jais pasitarti. Jie arba nuramins, kad jūsų atžalai viskas gerai, arba, nustatę kokius nors sutrikimus, suteiks patarimų, paskirs specialias paslaugas.

„Labai svarbu laiku pastebėti vaiko raidos vėlavimą, nes pritaikius reikalingą paslaugų spektrą, galima pasiekti, kad raida būtų sklandesnė, nei nieko nedarant, ir vaiko adaptacija gerėtų maksimaliai pagal individualias jo galimybes“, tvirtina vaikų ir paauglių psichiatrė Ieva Viltrakytė, dirbanti Asmens sveikatos klinikos vaiko raidos klinikoje.

Pirmieji požymiai – maždaug nuo 2 metų

Pasak I. Viltrakytės, įprastai tėvų ar ugdymo įstaigų specialistų pirmieji vaiko raidos sutrikimo požymiai pastebimi ir į gydytoją kreipiamasi maždaug tarp antrojo ir ketvirtojo gimtadienio, nes šiame amžiaus tarpsnyje išryškėja jau ne tik specialistui matomi ypatumai.

Dažniausiai kreipiamasi, kuomet mažylis pradeda lankyti ugdymo kolektyvą ar artimieji laukia jo žymesnio kalbos, savarankiškumo progreso. Nereikėtų laukti, jei dvimetis taria daug mažiau prasmingų žodžių nei bendraamžiai ar jų netaria visai. Taip pat, jei atrodo, jog vaikas nesupranta prašymų, jų nevykdo. „Nors tai svarbus signalas, kad reikia susirūpinti vaiko raida ir domėtis, ar sklandžiam jo vystymuisi nėra reikalinga išorinė specialistų pagalba, bet tai dar nebūtinai reiškia nepataisomai sutrikdytą raidą. Neretai būna, kad jokių specifinių požymių nerandama, vaikui tolimesnė pagalba nebūna reikalinga, o tėvai išeina ramesni, gavę naudingų patarimų. Kitiems prireikia nedidelio paslaugų spektro, pavyzdžiui, nustatomas tik kalbos vėlavimas ir užtenka logopedo paslaugų. Jei nustatomi žymesnis vėlavimas ar specifinio pobūdžio sutrikimai, specialių priemonių bei vaiko lavinimo parinkimui telkiama didesnė specialistų komanda“, kalbėjo I. Viltrakytė.

Taip pat svarbus požymis – atsiliekantis stambiosios ar smulkiosios motorikos vystymasis. Tokiais atvejais tėvai patys gali pastebėti, jog vaiko judesiai einant, bėgant, lipant laiptais ar darbas rankytėmis, pirštais atrodo nekoordinuoti, nerangūs. I. Viltrakytė taip pat siūlo nežiūrėti pro pirštus, jei vaikui sunku susitelkti į vieną veiklą, ją tęsti, užbaigti. „Taip pat raginčiau kreiptis į specialistus, kai mažylis tarsi neturi poreikio socialiniam kontaktui – nesidomi bendraamžiais ar suaugusiais, pats neinicijuoja kontakto ar neatsiliepia į kitų inicijuojamą, nežiūri į akis, jei turi „keistų“, bendraamžiams nebūdingų judesių, pomėgių, stiprių, neįprastų baimių“, pataria medikė.

Partnerio nuotr./Asmens sveikatos klinika
Partnerio nuotr./Asmens sveikatos klinika

Suteikia vilties

Asmens sveikatos klinika vaiko raidos sutrikimų diagnostikos ir kompleksinės pagalbos paslaugas teikia 2–12 metų amžiaus vaikams ir jų šeimoms. „Geriausia, kai šeima ateina kuo anksčiau. Tai ir galimybė išsklaidyti abejones, ir, reikalui esant, suteikti kvalifikuotą pagalbą“, tvirtino I. Viltrakytė.

Pasak specialistės, visiems vaikams įmanoma pagelbėti, net ir tiems, kuriems nustatomas ryškus raidos sutrikimas. Parinkus tinkamas priemones, taikant nuoseklią, nuolatinę, tęstinę, ilgalaikę paslaugą, vaikas toliau vystosi pagal savo individualias protines, psichines bei fizines galimybes, ilgainiui jo adaptacija tampa sklandesnė, nei ji būtų, netaikant specializuoto lavinimo.

Partnerio nuotr./Asmens sveikatos klinika
Partnerio nuotr./Asmens sveikatos klinika

Komandinis darbas

Didžiausias tikslumas diagnozuojant bei progresas lavinant vaikus su sutrikusia raida pasiekiamas sutelkus specialistų komandą. Dėl to Asmens sveikatos klinikoje kartu darbuojasi vaikų ir paauglių psichiatrai, vaikų psichologai, logoterapeutas, specialusis pedagogas, ergoterapeutas, kineziterapeutas, ABA terapeutas, slaugytojai, socialiniai darbuotojai. Esant poreikiui, numatomas bendradarbiavimas ir su kitais specialistais: vaikų ligų gydytojais, muzikos, dailės ar šokio-judesio terapeutais, kaniterapeutais.

Kiekvienas komandos narys užima itin svarbų vaidmenį, vertindamas vaiko gebėjimus bei galimybes iš savo srities pusės, pavyzdžiui, vaikų psichologas naudoja raidos vertinimo DISC testą vaikams iki 5 metų amžiaus bei Wechslerio intelekto skalę vaikams nuo 6 metų amžiaus. Tai – diagnostiniai vaiko raidos ar jo gebėjimų vertinimo instrumentai, užduočių rinkiniai, kuriais įvertinamos įvairios raidos sritys, tokios kaip vaiko kalba, kalbos supratimas, socialinis bendravimas, savarankiškumas, dėmesio koncentracija, atsparumas trikdžiams ir pan. Logoterapeutas vertina vaiko kalbos raidos ypatumus, ergoterapeutas – smulkiosios motorikos, kineziterapeutas – stambiosios motorikos išsivystymą.

Partnerio nuotr./Asmens sveikatos klinika
Partnerio nuotr./Asmens sveikatos klinika

Gydytojas, remdamasis vaiko gyvenimo istoriją nuo pat gyvybės užsimezgimo, stebėdamas mažajį pacientą, klinikinę būklę bei raidą vertina pats, taip pat, padedant kitiems specialistams, po išsamaus ištyrimo formuluoja diagnozę bei tolimesnės pagalvos planą. Atliekant ištyrimą, raidos specialistų komandos daug dėmesio skiria pagalbos ir paramos galimybėms šeimoje,, tėvų mokymui, kaip bendrauti su vaiku, skatinti jo raidą ir pritaikyti praktikoje pateiktas rekomendacijas. Esant šeimos poreikiui, stebint ryškiai sutrikusią vaiko raidą, po ištyrimo tėvai gali gauti neįgalumo lygio patikslinimui reikalingus dokumentus.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką