-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vaistininkas pataria: protingai saugodamiesi nuo saulės ne tik sutaupysite, bet ir išsaugosite geras emocijas

Nors lietuviškas pavasaris vis geba nustebinti sniego ir šlapdribos išdaigomis, ilgainiui šilti ir saulėti orai vis vien pasiekia mūsų kraštus. O jei šilumos laukimas užsitęsia, visuomet galime susikrauti lagaminus ir išlėkti ten, kur vasara trunka kone ištisus metus. Tiesa, patekę į pirmąją šildančios saulės atokaitą, turime nepamiršti, jog mūsų šiaurietiškai odai tai gali būti nelengvas išbandymas.
Šeimos vasaros atostogos
Šeimos vasaros atostogos / 123rf.com

Kaip pasiruošti pirmiesiems susidūrimams su saulės voniomis po ilgo šaltojo periodo? Ką turime žinoti apie kompleksinę odos priežiūrą? Galiausiai, kaip išsirinkti tinkamas apsaugos nuo saulės priemones ir neišlaidauti tokioms, kurios netinka, kalbamės su mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ farmacininke Žydrūne Muzikevičiūte.

– Kaip reikėtų pasiruošti pirmiesiems kontaktams su saule po ilgos lietuviškos žiemos?

– Odos priežiūra nesikeičia metai iš metų. Būtini kremai, kurie apsaugo odą nuo saulės spindulių. Jų pasirinkimas priklauso nuo to, kur ruošiatės džiaugtis saulės voniomis – ar tai būtų Lietuva, ar kitos šalys. Tarkime, vykstant į tokias šalis kaip Egiptas, Turkija, kur saulės spindulių kiekis tikrai didesnis, reikės stipresnių apsaugos priemonių.

Svarbu žinoti, jog apsaugos priemonių pasirinkimas priklauso ne tik nuo spindulių kiekio, bet ir nuo to, kokiomis ligomis sergate ir net kokius vaistus vartojate. Sergantis lėtinėmis ligomis žmogus, kuris nuolatos turi vartoti vaistus, gali net neįtarti, kad yra jautresnis saulei. Todėl svarbu pasikonsultuoti su vaistininku, nes yra vaistų, kuriuos vartojant draudžiama degintis saulėje arba reikia naudoti kasdienes priemones, tiek kūno, tiek ir veido apsaugai su didesniu saulės apsaugos faktoriumi.

Tarkime, naudojant tam tikrus - antibiotikus, vaistus nuo skausmo, ar kraujo spaudimą reguliuojančius medikamentus būtina saugotis saulės spindulių. Ir tai nebūtinai turi būti geriami vaistai tabletėmis ar kapsulėmis. Tai gali būti ir tepalai, kurie, esant kontaktui su tiesioginiais saulės spinduliais, gali sukelti fototoksinę ar alerginę reakciją.

Būtina nepamiršti ir to, jog nudega ne tik tokios kūno dalys kaip pečiai, nugara ar kojos, bet ir veido oda.

– Ar veido odą galime teptis tuo pačiu kremu, kuriuo tepame ir visą kūną?

– Pasirinkimas yra įvairus – galime rasti universalių priemonių, galime rinktis tas, kurios yra skirtos vien tik veidui. Renkantis svarbu žinoti, jog priemonė, turinti didesnį SPF (apsaugos nuo saulės faktorių – red. past.), vandens apsaugą dažnai yra riebesnė, todėl jautriai veido sričiai gali netikti.

Norėdami sutaupyti, žmonės dažnai renkasi vieną bendrą kremą, neįvertinę kremo riebumo ir savo odos tipo. Jeigu sunku įvertinti, ar priemonė nuo saulės tinka odos tipui, visada galima pasikonsultuoti su vaistininku.

Tepti reikia pakartotinai kas dvi valandas, mėgaujantis maudynėmis, kas 40 min. Nepatariama būti saulėje nuo 10-11 iki 15-16 val.

– Kaip apsaugos nuo saulės priemonės pasirinkimas yra susijęs su mūsų odos tipu?

– Jeigu jūsų kūno oda yra sausesnė, linkusi šerpetotis, patarčiau rinktis maitinantį, kreminės konsistencijos apsauginį kremą. Jeigu nėra tokia išsausėjusi, galima rinktis ir lengvesnes priemones, kaip losjoną, pienelį.

Į vieną odos tipą ypatingai siūlyčiau atkreipti dėmesį – į riebią veido odą. Jai yra skirtos specialios priemonės. Turintiems riebų odos tipą tikrai nerekomenduoju rinktis visiems odos tipams skirtų priemonių nuo saulės, nes šios, kaip ir minėjau, gali užkimšti poras, sukelti nepageidaujamą reakciją, padidinti odos jautrumą.

Senjorų oda prasčiau atsinaujina todėl jos priežiūra taip pat išskirtinė – apsaugos rodiklis ne mažiau SPF 30, bei drėkinančių priemonių naudojimas kasdieną šiltojo periodo metu.

– Ar užtenka tik pasitepti veidą kremu nuo saulės, ar būtina ir kompleksinė veido odos priežiūra?

– Kompleksinė priežiūra tikrai reikalinga. Svarbiausia, kad kaip ir bet koks kremas, apsauginis kremas būtų tepamas ant švarios, reikiama priemone nuvalytos odas. Būtina pašalinti ant odos susikaupusį riebalų, nešvarumų perteklių, kad oda nesudirgtų.

Taip pat svarbu vakare, prieš einant miegoti viską kruopščiai nusivalyti, nes kremai, kurie apsaugo nuo saulės, savo sudėtyje turi tam tikrų medžiagų, kurios netinka naktiniam naudojimui.

– Ar vaikų odai ir suaugusiųjų odai skirtos apsaugos priemonės nuo saulės skiriasi? Jei taip, ką būtina žinoti?

– Taip, vaikų ir suaugusiųjų kremai skiriasi savo sudėtimi. Mažūjų kremuose yra daugiau lipidų, nes jų oda greičiau išsausėja. Kūdikių oda dar nėra pilnai susiformavusi ir greičiau netenka vandens, todėl ji yra linkusi sausėti. Skiriasi ir kitos sudėtinės dalys – dėl kurių kūdikiams ir vaikams naudojamos priemonės sunkiau tepasi.

Suaugusiam žmogui tokia priemonė gali netikti, nes bus per daug riebi ar sunkiai paskirstoma ant didelio odos ploto.

– Neatsiejamas klausimas – ką daryti, jei jau nudegėme? Ypač, jei tai nutinka keliaujant užsienyje?

– Pirmiausia pasižiūrėkite savo bagažą, galbūt jame turite kremų, gelių kurie yra su alijošiumi ar pantenoliu jie nuramina sudirgusią odą. Taip pat, esant lengvam paraudimui ar perštėjimui, tinka drėkinamieji kremai. Skausmą, jei šis neleidžia ramiai miegoti naktį, gali apmalšinti paracetamolis.

Tačiau jei keleto dienų bėgyje problema išlieka, greičiausiai yra pažeisti gilesni odos sluoksniai. Tokiu atveju būtina kreiptis į vaistininką ar šeimos gydytoją, kuris paskirs priemones, skirtas žaizdų gydymui.

Kad išvengtumėte nudegimų, žaizdų ir blogos nuotaikos, ypač kelionių metu, rekomenduoju rinktis geras, kokybiškas ir, svarbiausia, jums tinkančias priemones nuo saulės. Taip pat svarbu nepamiršti vartoti pakankamai vandens – per mažas vandens kiekis odoje gali lemti greitesnius odos nudegimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius