Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Velykos ligoninėje: šešiolikmetė Kotryna antrą kartą grumiasi su liga – dvasios stiprybė padeda net tada, kai kūnas visai išsenka

Kotryna
Ramintos Maciulevičiūtės nuotr. / Kotryna
Šaltinis: 15min
0
A A

Kas turi nutikti, kad pasakytum, jog ligoninėje jautiesi kaip namie? Šešiolikmetė Kotryna Naujuosius sutiko ligoninėje, čia ji švęs ir šv. Velykas. Gydymo įstaiga tapo antraisiais paauglės namais, nes baltų chalatų apsuptyje mergina praleido kone pusantrų metų. Gyvenimas išmoko priprasti prie visko ir džiaugtis tuo, ką turi.

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Pagal gydymo planą numatyta, kad antrą Velykų dieną Kotrynai bus pradėtas chemoterapijos kursas. Skamba liūdnai, tačiau ne tik chemoterapiją, bet ir spindulinę terapiją bei kaulų čiulpų transplantaciją patyrusi paauglė tiki, kad vieną dieną galų gale viskas baigsis – ji bus sveika, o liga liks tik prisiminimas.

Viskas prasidėjo nuo kaklo skausmų   

Dukros stiprybe ir optimizmu negali atsižavėti net jos mama – Diana Junčienė.

„Didžiausias palaikymas ir energija sklinda būtent iš dukros. Kiekvieną dieną jai ima kraują: jo rodikliai ne gerėja, bet vis prastėja. Aš neišlaikau ir pravirkstu, o ji ramina: „Viskas bus gerai“, – portalui 15min.lt pasakojo D.Junčienė.

Kiekvieną dieną jai ima kraują: jo rodikliai ne gerėja, bet vis prastėja. Aš neišlaikau ir pravirkstu, o ji ramina: „Viskas bus gerai“.

Taip vieni kitus morališkai paremdami Junčai su onkologine Kotrynos liga kovoja nuo 2012 metų spalio, nors pirmuosius jos požymius mergaitė pajuto šiek tiek anksčiau.  

„Rugsėjį Kotrynai pradėjo skaudėti kaklą, žinote, kaip sako – perpūtė kaklą. Iš pradžių ėjome pas šeimos gydytoją, kuris išrašė tepalo. Po dešimties dienų skausmas lyg ir praėjo, tačiau po poros savaičių vėl atsinaujino. Maža to, dukrai ėmė skaudėti ne tik kaklą, bet ir ranką, ją net sunkiai pakėlė“, – ligos ištakas prisiminė D.Junčienė.

Šįkart Kaišiadorių rajone, Darsūniškio kaime, gyvenanti šeima važiavo į Kauną – specialisto apžiūrai privačiame medicinos centre. Apžiūrėjęs jis iškart nukreipė pacientę į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas, ten mergaitė buvo paguldyta į Vaikų neurologijos skyrių.

Ligoninėje sukaustė paralyžius

Ligoninėje Kotryna atsidūrė 2012 metų spalio 17 dieną, trečiadienį. Sekmadienį ją sukaustė paralyžius: ji negalėjo nei pajudėti, nei kvėpuoti, todėl buvo skubiai perkelta į reanimacijos skyrių ir prijungta prie aparatų – buvo intubuota. 

Asmeninio albumo nuotr./Kotryna
Ramintos Maciulevičiūtės nuotr./Kotryna

Visą tą laiką gydytojai atidžiai stebėjo pacientės būklę ir žaibiškai reaguodavo į bet kuriuos pokyčius. Ieškant paralyžiaus priežasties buvo atliekama daugybė nuodugnių medicininių tyrimų: kompiuterinė smegenų tomografija, stuburo punkcija ir pan.

Diagnozės keitėsi kone kas valandą: iš pradžių manyta, kad Kotrynai yra erkinis encefalitas, vėliau kelta mielito versija. Tačiau atlikus magnetinį rezonansą paaiškėjo, kad Kotrynos stuburo smegenis spaudžia svetimkūnis, išaugęs ant penkto kaklo slankstelio.  

„Labai pasitikėjau gydytojais ir buvau jiems dėkinga, kad nieko nuo mūsų neslėpė: sakė viską, ką tuo metu mąstė“, – dėkingumo neslėpė D.Junčienė.

Iš oro uosto – tiesiai į operacinę

Paaiškėjus diagnozei neurochirurgas Vytautas Ragaišis iš pradžių aiškino, kad Kotryna bus operuojama kitą dieną po pietų. Gydytojas neslėpė: operacija sudėtinga – Kotryna gali niekada nebevaikščioti.

„Atsimenu, tada paklausiau: „Ar ji nors gyvens?“ Atsakė: „Taip.“ Tuo metu man to visiškai pakako“, – pokalbį su gydytoju perpasakojo D.Junčienė.

Atsimenu, tada paklausiau: „Ar ji nors gyvens?“ Atsakė: „Taip.“ Tuo metu man to visiškai pakako.

Tačiau po kelių valandų į reanimaciją įžengė Kauno klinikų Vaikų neurochirurgijos skyriui vadovaujantis gydytojas neurochirurgas doc. Algimantas Matukevičius, kurį D.Junčienė vadina daktaru iš didžiosios raidės.

„Jis pranešė, kad nuspręsta Kotryną operuoti nedelsiant, nelaukiant rytojaus, nes prie darinio matomas pakraujavimas, kuris gali pabloginti būklę. Tuo metu jau buvo formuojama medikų brigada: juk operacinė – tai ne vienas žmogus, bet visa komanda. Be to, reikėjo sulaukti Stuburo neurochirurgijos skyriaus vadovo dr. Broniaus Špakausko, kuris buvo kažkur išskridęs. Įsivaizduojate, iš oro uosto jis atskubėjo tiesiai į operacinę!“ – gydytojų atsidavimu savo darbui džiaugėsi pašnekovė.

Spartus gijimas stebino net gydytojus     

Kotrynos operacija prasidėjo apie 19 valandą ir truko apie 2–3 valandas. Jos metu neurochirurgai pašalino auglį – tiek, kiek vizualiai jis buvo matomas.

Asmeninio albumo nuotr./Kotryna
Ramintos Maciulevičiūtės nuotr./Kotryna

„A.Matukevičius aiškino, kad teko išgramdyti ir nemažai penkto slankstelio, nes darinys buvo ir kaulinėje dalyje. Mano giminaitė paklausė, kokie auglio krašteliai, mat buvo girdėjusi, kad piktybinio krašteliai būna banguoti. Gydytojas pasakė, kad iš akies negalima spręsti – verčiau sulaukti tyrimų rezultatų“, – įvykius atkūrė D.Junčienė.

A.Matukevičius lanko kasdien – ryte, per pietus ir vakare. Manau, kad būtent dėl jo dėmesio mes nepatyrėme šoko, išgirdę diagnozę – jis mus psichologiškai ruošė ir drąsino.

Tam prireikė maždaug dvylikos dienų. Per tą laiką Kotryna ne tik pakilo iš patalo, bet ir žengė pirmuosius žingsnius.

„Jos gijimas buvo neįtikėtinai spartus, – dukters užsispyrimu didžiuojasi motina. – Vaikų neurochirurgijos skyriuje gulinčius pacientus A.Matukevičius lanko kasdien – ryte, per pietus ir vakare. Manau, kad būtent dėl jo dėmesio mes nepatyrėme šoko, išgirdę diagnozę – jis mus psichologiškai ruošė ir drąsino: „Jei bus vienoks rezultatas: pasigydysite, tada – į sanatoriją  ir namo. Jei kitoks: ilgiau pasigydysite – į sanatoriją ir namo“, – šypsojosi D.Junčienė.

Antra stadija, agresyvi forma

Atlikus biopsiją paaiškėjo, kad Kotryna serga Ewingo sarkoma. Tai yra kaulų ir minkštųjų audinių piktybinis navikas.

Medicininių tyrimų karuselė įsisuko iš naujo: paimti kaulų čiulpai, atlikta pilvo organų kompiuterinė tomografija ir pan. Viso to reikėjo įsitikinti, ar nėra metastazių.

Asmeninio albumo nuotr./Kotryna
Asmeninio albumo nuotr./Kotryna 2012 metų birželį.

„Daktarė sakė, kad mums antra stadija, o pagal piktybiškumą tai – pats pikčiausias auglys“, – konstatavo D.Junčienė.

Kotrynai buvo paskirtas intensyvus gydymas: paauglė atlaikė šešis paprastos, nors, kaip sako mama, ji ne tokia ir paprasta, chemoterapijos kursus. Septintas ir aštuntas kursas buvo agresyvi chemoterapija. Tada sekė kaulų čiulpų transplantacija, o po jos 25 dienas taikyta radioterapija – spinduliuotė.

Liga smogė antrąkart

Kaulų čiulpų persodinimo operacija Kotrynai atlikta lygiai prieš metus – 2013 metų balandžio 22 dieną.

Kas dedasi Kotrynos kakle? Ogi va kas :)

Dar po keturių mėnesių, rugpjūčio 21-ąją, buvo pasiekta ligos remisija. Atrodė, kad auglys jau įveiktas, o Junčų gyvenimas grįš į įprastas vėžes.

Spalį, lapkritį ir gruodį Kotrynai atliktų tyrimų rezultatai buvo geri. Tačiau šių metų sausį merginai pradėjo skaudėti mentę. Magnetinio rezonanso tyrimas rodė, kad kažkas vėl ne taip.

Konsultuojantis su Vilniaus ir Švedijos specialistais nuspręsta atlikti dar vieną operaciją. Jos metu Kotrynai buvo visai pašalinti penktas ir šeštas kaklo slanksteliai. Vietoje jų įdėtas tam tikras cilindras ir titaninės plokštės.  

Rentgeno nuotrauką Kotryna yra įdėjusi į savo „Facebook“ profilį. „Kas dedasi Kotrynos kakle? Ogi va kas :)“, – rašo mergina, nuo draugų ir bendramokslių neslepianti savo ligos.  

rentgenas2
Kotrynos kaklo rentgeno nuotrauka.

„Nuo pat pradžių nusprendėme, kad neslėpsime, kuo sergame, nes supratome, kad gydymas truks ne savaitę ar mėnesį. Ir pačiai Kotrynai viską tiesiai sakėme, aiškinome, kas ir kaip bus atlikta, ko galima tikėtis. Kotrynai gulint reanimacijoje, kai ji net kvėpuoti pati negalėjo, veikė tik dešinė jos ranka. Ant lapelio surašiau abėcėlę, o ji baksnodavo pirštu į raides ir taip užduodavo klausimus“, – bendravimo schemą atskleidė D.Junčienė.

Svarus paramos fondų indėlis

Ištyrus išoperuotus kaklo slankstelius nuogąstavimai pasitvirtino – liga grįžo. Mergaitei vėl paskirti šeši chemoterapijos kursai. Tiesa, anksčiau vartotiems vaistams navikas tapo atsparus, todėl būtina taikyti kitus, tačiau jų ligonių kasos nenori apmokėti.

Asmeninio albumo nuotr./Kotryna
Asmeninio albumo nuotr./Kotryna 2013 metų sausį.

Pirmąją ir antrąją vaistų dozę Kotrynai finansuos labdaros ir paramos fondas „Rugutė“, globojantis vaikus, sergančius piktybiniais navikais. Tai padės išlošti laiko: Kotrynos gydytoja Giedrė Rutkauskienė dar kartą teiks prašymą Valstybinei ligonių kasai, mat įstaiga pareikalavo pagrįsti, ar paskirtas gydymas pacientei tikrai būtinas. Biurokratinės procedūros gali trukti apie du mėnesius.

Užplūsta baisios emocijos, bet kitos išeities nėra, todėl imi ir pasirašai.

Po chemoterapijos kursų Kotrynai bus atliekamas Lietuvoje įstatymiškai neįteisintas, tačiau ES ir JAV plačiai taikomas gydymas dendritinėmis ląstelėmis. Šis gydymas kainuos 8 tūkst. eurų. Surinkti ir Kotrynai paaukoti šią sumą pažadėjo paramos ir labdaros fondas „Mamų unija“.

Kotrynos gydymui lėšų galima paaukoti, pervedant auką į labdaros ir paramos fondo „Mamų unija" sąskaitą: LT 51 7400 0322 6692 3810, įrašant nuorodą „Kotrynai".  

Svarbiausia – žiūrėti į priekį

D.Junčienė tikisi, kad šis kompleksinis gydymas bus efektyvus ir Kotrynai nereikės atlikti dar vienos kaulų čiulpų transplantacijos. Pirmoji visiškai nualino mergaitės organizmą.

„Kiekvienai procedūrai turi pasirašyti, kad sutinki ją atlikti. Ligoninėje davė tokius lapus, sako, atidžiai perskaitykite, susipažinkite ir nuspręskite, ar sutinkate. Lyg galėtum atsisakyti... O ten rašoma, kad dėl procedūros gali sutrikti širdis, inkstai, kepenys, absoliučiai viskas, o paskutinis sakinys apibendrina – žmogus gali net mirti. Užplūsta baisios emocijos, bet kitos išeities nėra, todėl imi ir pasirašai, – atsiduso D.Junčienė, tačiau tuoj pat susitvardė ir vėl nusiteikė pozityviai. – Užtat ligoninėje puiki atmosfera, mes čia kaip namuose. Iš personalo, sesučių, gydytojų, rezidentų, net iš aptarnaujančio personalo, valytojų, sulaukiame tiek gerų emocijų. Svarbiausia – žiūrėti į priekį.“

Asmeninio albumo nuotr./Kotryna
Asmeninio albumo nuotr./Kotryna.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką