Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gruodžio 1d. 19:00

Vilniaus pataisos namuose bausmę atliekantis Ruslanas: gal reiktų pradėti ikiteisminį tyrimą dėl įstaigoje platinamo viruso?

Vilniaus pataisos namuose
Valdo Kopūsto / 15min nuotr. / Vilniaus pataisos namuose

„Aš manau, kad Vilniaus pataisos namuose yra COVID-19 židinys, tačiau nėra imamasi priemonių. Kad būtų atliktas testas, prašiau nuo praėjusios savaitės pradžios“, – 15min sakė Vilniaus pataisos namuose esantis Ruslanas Januševičius. R.Januševičius į 15min skambino ne mobiliuoju telefonu, tačiau iš pataisos namuose esančio taksofono. Tuo tarpui Vilniaus pataisos namai atsako, kad židinio nėra, nuteistieji ir suimtieji izoliuoti laikantis tvarkos.

Į Vilniaus pataisos namus R.Januševičius perkeltas iš Marijampolės pataisos namų. Vyras įtaria, kad Vilniaus pataisos namai tapę COVID-19 židiniu.

„Situacija pataisos namuose yra nekontroliuojama, žmonės netestuojami. Mane tik pirmadienį testavo. Po savaitės laiko, nors ir jaučiau simptomus, blogai jaučiausi“, – kalbėjo nuteistasis.

Pasak jo, dešimt žmonių šiuo metu yra izoliuotų buvusiuose pasimatymų kambariuose, visi jie jaučia vienokius ar kitokius koronaviruso simptomus.

„Mus, dešimt žmonių, uždarė kartu. Tik po savaitės laiko pradėjo testuoti. Kai uždarė, nepaaiškino, kokia pataisos namuose yra situacija. Vieni karščiuoja, kiti praradę skonio, uoslės pojūčius. Aš pats blogai jaučiausi praėjusią savaitę. Dabar manau, kad gal jau persirgau“, – kalbėjo R.Januševičius.

Vyras pasakojo, kad vienas iš nuteistųjų taip pat visą savaitę skundėsi dėl suprastėjusios sveikatos: „Bet čia niekas nereagavo. Iš Vilniaus pataisos namų jį pervežė į Kauno tardymo izoliatorių. Utenoje turėjo būti teismas. Jam padarė testą, tačiau, nesulaukę atsakymo, iš Kauno vėl grąžino į Vilnių.

Kitą nuteistąjį, kuris irgi toje pačioje byloje (ir turėjo kontaktą), sugrąžino į būrį pas nuteistuosius. Administracija nevaldo situacijos. Reikia žmones masiškai testuoti, nes čia gali būti židinys.“

Pasak pašnekovo, dešimt žmonių – tie, kurie izoliuoti – buvo ištirti tik po ilgų prašymų. Devyni iš jų – pirmadienį, vienas – penktadienį. Atsakymų kol kas nėra.

R.Januševičius taip pat atkreipia dėmesį, kad nuo kovo mėnesio įkalinimo įstaigose draudžiami ilgalaikiai pasimatymai.

„Todėl jei užsikrėtėme, tai įvyko čia. Gal geriau leistų pasimatymus? Jau geriau užsikrėsti nuo žmonų, nei nuo pareigūnų“, – nelinksmai juokavo R.Januševičius.

Nuteistasis pasakojo dėl tokios situacijos rašęs skundą administracijai, jis taip pat kelia klausimą, ar nereikėtų pradėti ikiteisminio tyrimo dėl užkrečiamų ligų platinimo pataisos namuose. Be to, R.Januševičiaus pastebėjimu, administracija turi užtikrinti čia atvežamų asmenų izoliavimą: „O ką jie daro? Jie į būrius kelia nepatikrinę, netestavę. Pirštinių pareigūnai nedėvi. Durų rankenos juk yra, kiti paviršiai.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./COVID-19 tyrimai
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./COVID-19 tyrimai

Pataisos namų atsakymai: židinio nėra

15min kreipėsi į Kalėjimų departamentą ir Vilniaus pataisos namus. Įstaigai pateikti tokie klausimai: kiek Vilniaus pataisos namuose yra nuteistųjų? Kiek žmonių yra izoliacijoje (jaučiančių galimai COVID simptomus)? Kur jie yra izoliuojami? Per kiek laiko, nuteistajam informavus apie prastą savijautą, atliekamas testas? Kodėl nuteistieji, kurie apie simptomus pranešė praėjusios savaitės pradžioje, nebuvo testuoti ir testuoti tik pirmadienį? Kiek šiuo metu žmonių yra nustatytas COVID-19? Kiek iš jų nuteistųjų, kiek pareigūnų ar administracijos darbuotojų? Kiek per šį mėnesį buvo atlikta COVID testų? Kas kiek laiko testuojami įstaigos darbuotojai?

Gavome tokį atsakymą:

„Vilniaus pataisos namuose šiuo metu yra laikoma 398 asmenys (nuteistieji ir suimtieji).

Izoliacijoje yra 40 nuteistųjų ir 6 suimtieji, kaip turėję kontaktą su sergančiuoju COVID-19. 14 nuteistųjų ir 6 suimtieji izoliuoti atskirai (pasimatymų ir kamerų tipo patalpose), kiti nuteistieji izoliuoti savo sekcijose.

Nuteistieji (suimtieji) pajutę simptomus kreipiasi į sveikatos priežiūros specialistus. Jų sveikatos būklę pirmiausia turi įvertinti šeimos gydytojas ir tik jis, nustatęs indikacijas, paskiria diagnostinius tyrimus. Tyrimai atliekami sveikatos priežiūros specialistų nustatyta tvarka, atsižvelgus į paciento būklę.

Nuo rugsėjo vidurio 13 nuteistųjų, 1 suimtajam ir 31 darbuotojui (iš jų 8 pasveikę) yra nustatyti COVID-19 atvejai. Per šį laikotarpį atlikti 108 testai nuteistiesiems.

Pagal Kalėjimų departamento Ekstremalių situacijų operacijų centro rekomendacijas ir Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu patvirtintą planą darbuotojai testuojami grįžę po atostogų, jaučiantys simptomus, esant būtinumui, kas 14 dienų, jeigu turi tiesioginį kontaktą su nuteistaisiais ir suimtaisiais“, – rašoma 15min pateiktame atsakyme.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką