Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 01 21, 09:40

Vitaminų perdozavimo grėsmės: nežaiskite vaistininkų

Galvos skausmas, bėrimai, raumenų spazmai – tai tik dalis simptomų, kuriuos gali sukelti vitaminų perdozavimas. Nežinodami, kokių vitaminų trūksta, žmonės dažnai juos pasirenka savo nuožiūra. Kaip teisingai papildus suderinti tarpusavyje, kad nesukeltų šalutinių efektų, pasakoja vaistininkė Jūratė Vaičiūnienė.
Maisto papildus vartoti reikėtų atsakingai
Maisto papildus vartoti reikėtų atsakingai / 123RF.com nuotr.

Žiemos metu, ypač mūsų regiono gyventojams, trūksta įvairių vitaminų ir mineralinių medžiagų, rašoma „Headline“ atsiųstame pranešime spaudai. Cinkas, vitaminai C ir D – tai pagrindiniai maisto papildai, kuriuos renkamasi imunitetui, nervinei sistemai stiprinti.

Vis dėlto kaip teigia vaistininkė J.Vaičiūnienė, nežinant tikslaus vitaminų kiekio organizme, galima jų perdozuoti. Todėl renkantis svarbu atsižvelgti į įvairias aplinkybes.

„Pirmiausia tam, kad vitaminų vartojimas būtų veiksmingas, svarbu įsivertinti, kokios grupės vitaminų trūksta. Yra du tipai – tirpūs vandenyje, kaip vitaminai B ar C, arba riebaluose, kaip A, D, E, K. Dėl riebalų atsargų organizme, pastarųjų gali susikaupti daugiau. Todėl geriausiai vitaminų trūkumą įsivertinti padės kraujo tyrimai“, – primena specialistė.

123RF.com nuotr./Vitaminai
123RF.com nuotr./Vitaminai

Perdozavimas dažniausiai įvyksta netyčia

Sužinojus, kokių vitaminų trūksta, pasak J.Vaičiūnienės, svarbu atkreipti dėmesį į visas vartojamų preparatų sudėtis:

„Būna, žmogus nusiperka žuvų taukus ir nepastebi, kad juose jau yra vitamino, kurį dar geria papildomai. Taip pradeda vartoti dvigubą jo dozę. Todėl svarbu pasikonsultuoti, skaityti etiketes ir pasigilinti į visų vartojamų papildų komponentus, jog neįvyktų perdozavimas.“

Skirtingų vitaminų perdozavimas, anot vaistininkės, pasireiškia daugmaž panašiais simptomais: gali skaudėti galvą, mirgėti akyse, žmogus pradeda viduriuoti, jį pykina.

„Jeigu pastebimas bėrimas, raumenų silpnumas, kažkokia neaiški būklė – galima įtarti vitaminų perdozavimą. Pavyzdžiui, perdozavus vitamino D, gali pasireikšti hiperkalcemija – pradėti kauptis akmenys inkstuose, kalkėti kraujagyslės, atsirasti kiti su kalcio pertekliumi susiję nepageidaujami reiškiniai.

Todėl, net jeigu ir mūsų platumų žmonėms, tradiciškai ypač žiemą, trūksta vitamino D atsargų, rekomenduočiau prieš pradedant jį vartoti dar pasitikrinti jo kiekį organizme“, – akcentuoja vaistininkė.

Rinkitės jau subalansuotus derinius

Kaip teigia J.Vaičiūnienė, maitinantis sveikai, gerti vitaminų papildomai gal ir nereikėtų. Tačiau šiandien, gyvenant greitesniu tempu, patiriant stresą, valgant ne pačių užsiaugintą maistą, organizmas nebegauna visų reikiamų vitaminų. Tad verta jį aprūpinti papildomai.

„Galima rinktis į veikimo grupes suklasifikuotus multivitaminus, kurie normuojami ir sugrupuojami pagal tarpusavyje derančias veikliąsias medžiagas. Jie gali būti skirti nervinei sistemai, raumenų veiklai atstatyti ar imunitetui stiprinti.

Subalansuoti taip, ko reikia augančiam vaikų organizmui, paaugliams ar vyresnio amžiaus žmonėms. Pasirinkę multivitaminų kompleksą, būsite užtikrinti, kad gausite saugią ir tinkamą jų dozę“, – sako J.Vaičiūnienė.

123RF.com nuotr./Omega-3
123RF.com nuotr./Omega-3

Vitaminų nereikia vartoti nuolat

Pasak vaistininkės, nereikėtų tų pačių vitaminų kompleksų gerti metai iš metų.

„Vartojant vitaminus du ar tris mėnesius, vėliau vertėtų padaryti pertrauką. Vitaminų perteklius neatsiranda iš karto – jų prisikaupia su laiku.

Pajutus perdozavimo simptomus, reikėtų ne tik nutraukti jų vartojimą, bet ir kreiptis į specialistus, pasidaryti kraujo tyrimus. O iki tol vertėtų gerti daugiau skysčių, kad perteklius sparčiau pasišalintų“, – patarimais dalinasi vaistininkė J.Vaičiūnienė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką