Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kurtuvėnuose žirgo žingsniai padeda atsistoti ant kojų ir vaikams su negalia

Žirgų terapija. Jurgita Rutkienė.
Alvydo Januševičiaus nuotr. / Žirgų terapija. Jurgita Rutkienė.
Šaltinis: 15min
0
A A

Žirgas ramiai žingsniuoja takeliu ir ant savęs neša du raitelius – didelį ir mažą. Raitelis prieky savęs laiko kone metukų amžiaus mažylį. Mažam žmogui su negalia tai ne tik pramoga, bet ir gydymas. Ne – jokių stebuklų čia nėra. Žirgas iš tiesų yra puikus treniruoklis ir sveikatos šaltinis. O vienintelis Lietuvoje hipoterapijos centras yra Kurtuvėnuose (Šiaulių r.).

Daugiau 15min Gyvenimas naujienų – mūsų Facebook puslapyje!

Šiaulių universiteto hipoterapijos centras yra vienintelė Lietuvoje tokio pobūdžio įstaiga, oficialią veiklą pradėjusi tik praėjusį rudenį. Šalyje yra keletas entuziastų, kurie uoliai tuo domisi, bando įgyvendinti teoriją praktikoje, tačiau tik Kurtuvėnuose žirgų terapiją lydi mokslas ir kineziterapijos specialistai.

Hipoterapija iš tiesų naudinga

Šiaulių universiteto asistentė Jurgita Rutkienė visas jėgas ir žinias skiria hipoterapijai. Žirgai – jos aistra, o darbas – mokslinė veikla su neįgaliaisiais. Centro misija – teikti kvalifikuotas hipoterapijos paslaugas, atlikti mokslinius tyrimus, siekiant įvertinti ir šviesti visuomenę, suburti visus bendraminčius, kuriuos domina šita veikla.

Specialistas nustato – sėdėti ar gulėti. Kartais žmonės keliami ir guldomi ant žirgo šonu.

Šiuo metų hipoterapijos centrą rečiau ar dažniau lanko apie 30 žmonių. Geografija neapsiriboja vien Šiauliais. Amžius taip pat neribojamas, tačiau daugiausia tai yra vaikai iki šešerių metų. Jauniausiam – vieneri.

Yra ir suaugusiųjų. Nuo šiol vyresnio amžiaus klientų bus gerokai daugiau, nes centras įsigijo ir jau sumontavo keltuvą, kuriuo neįgalieji užkeliami ant žirgo.

J.Rutkienė griauna didžiausią mitą apie hipoterapiją – tai nėra gydymas žirgo žvilgsniu, emociniu santykiu ar kitokia stebuklingai perduodama forma. Visų pirma, tai fizinis kontaktas su žirgu.

Kaip tai veikia? Paslaptis jojime. Jodamas žmogus, nori ar nenori, privalo kūną derinti prie žirgo žingsnio. Taip lavėja raumenys, ištempiamos sausgyslės. Ne visi pacientai joja vienodai. Specialistas nustato – sėdėti ar gulėti. Kartais žmonės keliami ir guldomi ant žirgo šonu.

Žirgų terapija tinka insulto ištiktiems, po stuburo traumų, sergantiems cerebriniu paralyžiumi. Jodinėdamas žmogus palengva atstato savo fizines galias. Kiekvienas žmogaus sveikatos pokytis hipoterapijos centre yra fiksuojamas.

Žirgas – idealus treniruoklis

„Žirgas – tarsi didelis guminis kamuolys, ant kurio kineziterapeutas padeda atlikti pratimus. Nė vienas specialistas nepajėgtų ant kamuolio pusvalandį atlikti tą patį ritmingą judesį. Tai įmanoma tik ant žirgo. Kai kur pasaulyje naudojami dirbtiniai mechaniniai žirgai. Šioje vietoje dar prasideda ir emocinė terapija. Kai žmogus sėdi ant aparato – jis gydosi. Kai joja ant žirgo – gydosi ir pramogauja. Be to, žirgas skleidžia šilumą ir džiugina sielą. To dalyko nepamatuosi, bet aš tuo tikiu“, – sako J.Rutkienė.

Terapijai naudojami žirgai yra visai nebaikštūs. Jie nereaguoja, jei pacientą ištiko kokie spazmai.

Ar visi žirgai tinka terapijai? Tik specialiai apmokyti ir atrinkti. Terapijai naudojami žirgai yra nebaikštūs. Jie nereaguoja, jei pacientą ištiko spazmai. Nesibaido staigių judesių ar spalvų.

„Hipoterapijai mes naudojame tris žirgus ir jie labai skiriasi. Jie specialiai apmokyti nereaguoti į nevalingus judesius, labai santūrūs ir nieko nebijo. Tik ypatingais atvejais, kai pacientas pakankamai stiprus, galima terapijai naudoti paprastą žirgą. Tuomet turime visiškai pasitikėti žmogaus jėgomis ir žirgo charakteriu“, – pasakoja hipoterapijos specialistė.

Vienas iš žirgų – palyginti kratus. Jis tinka tiems, kurių raumenų tonusas žemas. Žirgas priverčia įsitempti.

Jei žmogui kaip tik reikėtų atpalaiduoti raumenis, universiteto specialistai jį sodina ant lėto žirgo, kurio judesiai migdo. Praktiką Kurtuvėnuose atlieka Šiaulių universiteto kineziterapijos specialybės studentai.

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie GYVENIMO rubriką