Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2013 balandžio 20d. 13:43

Aleksandras Rimdžius. Kokią žiniasklaidos ateitį byloja Bostono įvykiai?

Anaiptol ne tik lietuviai piktinasi savo žiniasklaida, kritikos strėlėmis jos nemažiau nevengia apšaudyti ir vakariečiai. Tragedijos niekada nebūna džiaugsmingos, antra vertus,...

Anaiptol ne tik lietuviai piktinasi savo žiniasklaida, kritikos strėlėmis jos nemažiau nevengia apšaudyti ir vakariečiai. Tragedijos niekada nebūna džiaugsmingos, antra vertus, jos dažnai tampa visuomenės katalizatoriumi, parodydamos ir net išspausdamos pritvinkusias negerovių votis arba įtempdamos visuomenės jėgas tarsi lanką leidžia joms parodyti visą, ką turi geriausio.

Nesenai teko žiūrėti tipinį holivudišką veiksmo filmą „Act of Valor“. Kovotojams už Amerikos laisvę skirto filmo siužetas ir pagrindinė mintis gana paprasta: čečėnų teroristas siunčia į valstijas krūvą savižudžių kovotojų, kad šie, žinoma, apsikarstę ne kokiomis dešrelėmis, sprogdintų strateginius taškus įvairiuose JAV miestuose. Teroristo tikslas sprogimais sukelti naują ekonominę krizę, po kurios JAV jau nebepakils ir kartu numanoma filmo kūrėjų pagrindinė mintis, jog dėl pasaulinės ekonominės krizės kalti rugsėjo 11-osios įvykiai galbūt kiek naivoka, tačiau šis filmas kažkuo priminė Bostono tragediją, kurios epicentre buvo du jauni Amerikos ir Rusijos nekenčiantys Dagestaniečiai.

Tai, kas savaitės pradžioje įvyko Bostone nepaliko abejingų, tačiau tai taip pat pademonstravo keletą įdomių ir net teigiamų (prašau bent keletą minučių nepasiduoti pagundai apmėtyti mane akmenimis, nes viską jums išdėstysiu) dalykų, apie kuriuos ir norėčiau pakalbėti.

Visų pirma, labai simptomatiškas pats nusikaltimo žmogiškumui įvykdymo pobūdis. Sprogimams pasirinkta ne tam tikra, galbūt dar didesnius nuostolius ir aukų skaičių  garantavusi tokią neeilinę dieną keliautojų srautų persotinta transporto jungtis, o maratono finišo prieigos. Šias mintis tik dar labiau pakurstė informacija apie kitoje JAV valstijoje įvykusi dar vieną panašų išpuolį taip pat sporto varžybose. Išpuolio taikiniu tapo renginys, kuriame tiesiog knibžda žiniasklaidos atstovų, operatorių ir fotografų. Dievaži, visa tai priminė rugsėjo 11-ąją. Pirmaisiais naujojo tūkstančio metais įvykęs dar neregėto masto kitataučių surengtas išpuolis JAV žemėje, buvo bene pirmasis teroro aktas, tiesiogiai demonstruotas tikriausiai daugelio, jei ne visų pasaulio televizijos kanalų. Kartu tai buvo pirmasis masinėms medijoms skirtas teroristinis išpuolis, tapęs lūžio tašku daugelyje vis globalėjančio pasaulio sričių, įskaitant ir masines informavimo priemones. Ir net dabar, euronews kanalu stebėdamas prierašu „no comments“ paženklintus vaizdus iš karščiausių pasaulio taškų, prisimenu tiesiogiai transliuojamus ir jokiais specialistų komentarais neiliustruojamus vaizdus iš 2001-ųjų Niujorko. Sakau, kad tai buvo pirmasis masinėms medijoms skirtas teroro aktas todėl, kad jo adresatu buvo ne tik rengėjams oponuojančios valdžios struktūros, tačiau ir paprasti Amerikos piliečiai. Jiems siųsta žinutė buvo aiški ir subtili it mulo akompanuojama serenada: „Matote, ką mes galime? Žinokite, kad reikalui esant pakartosime tai“

Kalbant jau apie įvykius Bostone, galima net sakyti, jog tai, kas turėjo būti tikra mirties ir panikos simfonija, tapo žmogiškumo triumfu. Šiuo atveju svarbiau yra ne tai, kas įvyko, tačiau tai, kas sekė po to: informacija apie įvykį žaibiškai pasklido naujienų informacijos priemonių profiliuose Facebook portale, straipsniuose veikdavo patogi forma, skirta įvykio liudininkų detalėms, beveik iškarto kiekvienam internautui tapo prieinamas pats nelaimę įamžinęs vaizdo įrašas, o kur dar potencialaus kandidato į metų fotožurnalistikos konkurso vardą vertas Associated press fotografo fotoreportažas, įamžinęs visą įvykio dramatiškumą. Galima sakyti, kad toks šių žmonių darbas, tačiau atsikėlę ryte jie galvojo apie tai, kad jiems reikės įamžinti kasmetinio maratono dvasią, o ne paniką, siaubą ir išgąsti. Lyg to būtų maža, savo žodį tarė paprasti amerikiečiai, socialinių tinklus pavertę agora, kurioje aktyviai ir kolektyviai bandė suvokti, kas įvyko. Žmonės dalinosi įspūdžiais, pastebėjimais, nuotraukomis ir kita informacija, domėjosi kraujo donorystės poreikiu ir kvietė kitus taip kilniai prisidėti. Žodžiu, viskas buvo padaryta labai kokybiškai, profesionaliai ir jautriai. Tikrai norisi tikėti, kad panašių įvykių akivaizdoje sugebėtume kažką daugiau, nei komentaruose žaisti „strazdanėles“ ir tapšnoti vienas kitą savo frustracijų, kompleksų ir kartais net šiurpinančių patologijų persisėmusiomis fekalijomis.

Tiesa, buvo ir tokių, kurie priminė, kad nuo teroro aktų kenčia ne tik amerikiečiai ir žuvusiųjų skaičius karčiausiuose taškuose dešimtimis kartų viršiją sprogdinimų Bostone aukų rodiklius. Siūlymas į problemą pažvelgti platesniame kontekste anaiptol nėra smerktinas veiksmas, antraip tektų pripažinti, kad žmogaus gyvybė ne visur verta vienodai. Manyčiau, esmė vėlgi tame, kad šis teroro aktas buvo įvykdytas JAV teritorijoje ir tuo labiau atrodytų niekaip nesusijusioje su valdžios ir milititaristinėmis struktūromis vietoje, neveltui žurnalistų kalbintas maratono stebėtojas sakė, kad kažko panašaus galima tikėtis ten, bet ne čia.

Tikriausiai todėl itin jautriai į įvykius reagavo ir lietuviai. Nekalbant apie bendražmogiškus dalykus, šitoks akibrokštas mūsų sąjungininkės teritorijoje klibina ir mūsų saugomo jausmą, ir nereikia čia su perdėtų patosu dvasingai virkauti ar kaltinti oponentus „subinės dėdėm už Atlanto laižymu“, o tiesiog pripažinti, kad ir mes turime saugumo poreikių ir turime teisę būti pragmatiškais. Neteko matyti panašių epitafijų kalimu ant kitataučių antkapių užsiimančiu tautiečių (nebent tuo užsiimtu savų ir dažnai ne pačių geriausių tikslų turintys veikėjai), todėl nesinori tikėti, jog vienos tautos atstovų gyvybė yra svarbesnė nei kitų, o tai būtų labai liūdna. Taip pat gerokai stebina amžinai regima JAV ir Rusijos priešprieša, tikriausiai dažnam lietuviui atrodo, kad šios šalys viena kitai yra tarsi koks šešėlis arba ambivalentiškų jausmų kamuojamas gerbėjas, nes tikrai sunku rasti straipsnį apie kurią iš šių šalių, kurio komentaruose nebūtų minimas jos „šešėlis“, nors, atrodo, kad jis čia visai ne vietoje.

Kol, kilniam tikslui socialinius tinklus gebantys pasibalnoti, užsienio žiniasklaidos šaltiniai džiugino, mūsiškiai kėlė gana dvejopus jausmus. Užteko vienai ekscentriškai poniutei savo Facebook profilyje patalpinti laboratorijoje suguldytų katinėlių nuotrauką su verstiniu tekstu apie tai, kad šie meilūs gyvūnėliai yra kankinami grožio priemonių gamyboje ir vienas žiniasklaidos portalas pasigavo šią „naujieną“, akylesni internautai pastebėjo, kad nuotrauka paimta iš straipsnio apie šių augintinių sterilizaciją. Pasirodo, suformuluoti užklausą google paieškos sistemoje mūsų komunikacijos ir informavimo specialistams arba per sunku, arba tiesiog nėra laiko dėl didžiąją darbo dalį užimančios informacinėmis šiukšlėmis vadintinų trivialių straipsnių vertimo. Nustebino ir iš neaiškios anketos išskridusi antis apie Eugenijus Ostapenko mirtį. Na, dar prezidentės spaudos tarnybos išplatinta ir interneto šmaikštuolių išeskaluota kartu su paprastais mirtingaisiais į Londoną skrendančios prezidentės nuotrauka. Vykusiai ir produktyviai integruoti skaitytojus, sukurti grįžtamąjį ryšį, išgryninti atrankos kriterijus ir pasikinkyti socialinių tinklų eržilus – tokia turėtų būti pagrindinė mūsų žiniasklaidos veiklos gairė.

Žinoma, ne viskas ir tame užsienyje buvo taip jau šviesu: štai vienas amerikiečių dienraštis labai jau užtikrinta retorika dalyvavimu teroro akte įtarinėjo vieną nuo sprogimų nukentėjusį ir ligoninėje atsidūrusį Saudo Arabijos pilietį. Nemaloniai nustebino ir iš Rusijos iždo gyvastį palaikantis „Russia today“ portalas, išpuolį įvykdžiusius brolius iš Dagestano tikriausiai iš politinių paskatų pakrikštijęs čečėnais. Manyčiau, jog pats laikais pasimokyti iš nesenos ir vis dar vykstančios istorijos (kalbu apie kontraversiškąjį Irako karą) ir nebekartoti šių klaidų. Juk terorizmas neturi tautybės, ne viskas yra juoda-balta, o pasaulis nesibaigia Rusija prieš JAV kolizija. Būtų šaunu, jei tai suvoktų ir mūsų lengvų populiarumo taškų ir taiklių šūvių šalininkai.

Gyvename pačiais įdomiausiais, pokyčių kupinais laikais – būkime jų dalimi, atsisakykime atgyvenusių mąstymo kategorijų, nebebūkime vis atgal riedančio vežimo keleiviais.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Dėl I.Strazdauskaitės nužudymo kaltę prisiima tik vienas pusbrolis, kiti įrodinėja buvę stebėtojais

Verslas

„Luminor“ bankas klientus paliko be pervedimų

Aktualu

Planuotas NSGK posėdis neįvyko – Algirdas Butkevičius paaiškinimus pateikė raštu

Aktualu

Gabrielius Landsbergis apie premjero elgesį: „Skvernelis yra juokelis“

Vardai

15 dalykų, kurių nebegali daryti Meghan Markle: sudie, asmenukės ir ryškūs nagai

Mokslas.IT

Paradoksas: asmens privatumą saugantis reglamentas užkimšinėja pašto dėžutes

Aktualu

Lietuvos politikai Europos Parlamente: vienas pasisakė tūkstantį kartų, o kitas turi 17 pagalbininkų, bet neveikia beveik nieko

Aktualu

Naujasis teisingumo ministras: kalėjimų sistema pribrendo vadovų rotacijai

Pasaulis kišenėje

Išganytojo bažnyčia – Sapiegų rūmų ansamblio perlas

Verslas

Ką galime veikti su savo duomenimis, įsigaliojus įmones gąsdinančiam reglamentui, ir ko bijo verslas

Maistas

6 būdai, kaip užmarinuoti šašlyką

Naujosios banglentės ekstremalams leis „skristi“ virš vandens

Gyvenimas

Modelio G.Hadid grožio paslaptys: kokį triuką naudoja plaukams ir kam praverčia dantų pasta?

Kelionė baidare ledyno upe Kanadoje

Vardai

64-ąjį gimtadienį švenčianti Birutė Petrikytė: „Mūsų trumpas gyvenimas yra labai puikus“

Sportas

Čempionų lygos sezono atomazga: penki svarbiausi finalo klausimai

Vardai

Edita Daniūtė – apie gyvenimą Italijoje, sužadėtinio meilę cepelinams ir įkurtuves naujuose namuose

Aktualu

Už bandymą prie Kauno „Molo“ apiplėšti senolę jaunuolis už grotų praleis 12 metų: moteris mirė

Gazas

Ką daryti, kai stabdžiai laikosi „ant garbės žodžio“?

Gazas

15min reportažas iš rytinių spūsčių: kiek vairuotojų šiandien pavežė savo kaimyną?

Naujienos

Aktualu

Uteniškių šventę sutrikdė pasireklamuoti nusprendę socialdemokratai

Verslas

„Luminor“ bankas klientus paliko be pervedimų

Aktualu

Dūrė pirštu: Australija ir Nyderlandai oficialiai apkaltino Rusiją dėl MH17 reiso lėktuvo numušimo Rytų Ukrainoje

Aktualu

Dėl I.Strazdauskaitės nužudymo kaltę prisiima tik vienas pusbrolis, kiti įrodinėja buvę stebėtojais

Vardai

15 dalykų, kurių nebegali daryti Meghan Markle: sudie, asmenukės ir ryškūs nagai

Aktualu

Gabrielius Landsbergis apie premjero elgesį: „Skvernelis yra juokelis“

Aktualu

Planuotas NSGK posėdis neįvyko – Algirdas Butkevičius paaiškinimus pateikė raštu

Mokslas.IT

Paradoksas: asmens privatumą saugantis reglamentas užkimšinėja pašto dėžutes

Aktualu

Lietuvos politikai Europos Parlamente: vienas pasisakė tūkstantį kartų, o kitas turi 17 pagalbininkų, bet neveikia beveik nieko

Aktualu

Naujasis teisingumo ministras: kalėjimų sistema pribrendo vadovų rotacijai

Pasaulis kišenėje

Išganytojo bažnyčia – Sapiegų rūmų ansamblio perlas

Naujosios banglentės ekstremalams leis „skristi“ virš vandens

Verslas

Ką galime veikti su savo duomenimis, įsigaliojus įmones gąsdinančiam reglamentui, ir ko bijo verslas

Kelionė baidare ledyno upe Kanadoje

Maistas

6 būdai, kaip užmarinuoti šašlyką

Vardai

64-ąjį gimtadienį švenčianti Birutė Petrikytė: „Mūsų trumpas gyvenimas yra labai puikus“

Gyvenimas

Modelio G.Hadid grožio paslaptys: kokį triuką naudoja plaukams ir kam praverčia dantų pasta?

Aktualu

Per sprogimą Kanados restorane sužeista 15 žmonių

Verslas

Lietuvoje yra per 20 tūkstančių laisvų darbo vietų, pusė jų – Vilniaus regione

Gyvenimas

Lietuviškų švenčių ypatumai: ko iš mūsų mokosi vaikai ir kokios šventės jiems iš tikrųjų reikia

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt