TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar tokios paramos buvo laukta?

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Kantrybė trūko. Nebegalima ramiai stebėti tyčiojimasi iš gyventojų ir ypač gyvenančių kaime. Žemės ūkio ministerija ir NMA jau atvirai parodė, kaip rūpinamasi šalies gyventojais, kam ir kaip „racionaliai“ naudojamos ES lėšos.

Kantrybė trūko. Nebegalima ramiai stebėti tyčiojimasi iš gyventojų ir ypač gyvenančių kaime. Žemės ūkio ministerija ir NMA jau atvirai parodė, kaip rūpinamasi šalies gyventojais, kam ir  kaip „racionaliai“ naudojamos ES lėšos.

Pati idėja buvo tokia, jog gyventojas, norėdamas pasikeisti asbestinę stogo dangą, užpildo paprastą paraišką, nurodant patalpų savininką, adresą ir reikiamos keisti stogo dangos plotą(pateikus asbesto gaminių inventorizacijos aprašą).Nusiperka „šiferį“ ar kitą ekologišką dangą,pateikia NMA sąskaitą, atvyksta komisija patikrai, ar tikrai yra sena asbestinė stogo danga, ir žmogelis, metų bėgyje pasikeitęs stogo dangą, pakviečia tą pačią komisiją , kad įsitikintų, jog danga pakeista ir belieka laukti kol atgaus žadėtus 50 ar 80 procentų kompensaciją.

Pernai pats ėjau per savo gyvenvietę  dalindamas ir rinkdamas  asbesto inventorizacijos aprašus. Daugiau kaip pusė „norinčiųjų“ yra garbaus amžiaus, todėl aprašą, kuris, kaip žinia, nėra labai sudėtingas, užpildžiau pats, gal kažkiek suteikdamas žmonėms vilties. Kai  kurie jau tada sakė: netikim, apgaus. Taip ir įvyko

Kas vyksta dabar?

2011 m. gruodžio 27 d. ŽŪ ministras  patvirtino „supaprastintas“ taisykles, kurias silpnų nervų žmonėms nereikėtų skaityti. Sarkastiškai kyla klausimas - tai kaip tada atrodo „nesupaprastintas“ variantas.

Paraišką, kurią sudaro net 16 lapų, privalo pildyti pats „norėtojas“ ir ne šiaip ranka, o kompiuteriu ir dar rekomenduojama naudoti „Times New Roman šriftą, ne mažesnį kaip 10 dydžiu“. Dar vyliausi, jog nuoroda „**[1] Pildo Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos.....administravimo skyriaus tarnautojas“  yra teisinga, bet to paties skyriaus darbuotojai, jiems paskambinus, pranešė, jog įsivėlė klaidelė - pildyti reikia pačiam pareiškėjui t.y paprastai kaimo močiūtei su dieduku, kurie dorai net „kompo“ nematę. Visą klaidos prasmę suprasime tada, kai gale paraiškos pamatysite štai tokią antraštę:  „Jei projektą parengė ir paraišką padėjo užpildyti konsultantas, nurodykite.“

Tačiau tai ne svarbiausia. Šioje paraiškoje, be visų kitų nesąmonių, Jūs dar ir įsipareigojate:

15.4. be Agentūros rašytinio sutikimo neįkeisti turto, kuriam įsigyti yra suteikiama parama, penkerius metus nuo sprendimo skirti paramą priėmimo datos

15.5. jeigu stogo danga bus sunaikinta arba sugadinta, atstatyti jį savo lėšomis; (aut.5 metus)

15.6. įsigyti prekes, paslaugas ar darbus, kuriems įsigyti suteikiama parama, laikydamasis.....paslaugų ar darbų pirkimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 5 d. įsakymu ..... ir.....  Įvykdyto (-ų) konkurso (-ų) ir (arba) apklausos (-ų) dokumentaciją pateiksiu Agentūrai įvertinti prieš teikdamas atitinkamą mokėjimo prašymą.

15.9. vykdyti visuomenės informavimo ir Paramos viešinimo veiksmus vadovaudamasis Informavimo apie Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programą ir suteiktos paramos viešinimo taisyklėmis,

15.16...... Pasikeitus teisės aktų, reglamentuojančių paramos teikimą ir administravimą, nuostatoms, nuo pat jų įsigaliojimo dienos įsipareigoju vykdyti projektą pagal šią paraišką laikantis pasikeitusių teisės aktų reikalavimų ir prisiimti visą atsakomybę už iš to kylančias pasekmes.

Ir jeigu  dar vis norėsite gauti keletą tūkstančių iš Agentūros, privalėsite „be rašytinio Agentūros sutikimo nekeisti projekto įgyvendinimo vietos ir sąlygų, neparduoti ir kitaip neperleisti kitam asmeniui už paramos lėšas įgyto turto mažiausiai penkerius metus nuo sprendimo skirti paramą priėmimo.“ Ir dar: „paramos gavėjui nesilaikant paramos suteikimo reikalavimų ir pažeidžiant įsipareigojimus, numatytus šiose Taisyklėse ir paramos paraiškoje, taikomos sankcijos, numatytos Administravimo taisyklėse.“

Danga bus kompensuojama (priminsiu, 50 procentų ir nedaugiau kaip 10.000Lt) tik gyvenamiesiems namams ir,  paprastai kalbant, tik kaimuose. Beje, apie tvartus ar ūkinius pastatus nėra kalbos.Taisyklių kūrėjai  „supranta“, jog tvarte ar ūkinuke  beveik nebūnama, todėl asbestas čia nekenkia.

Pasikalbėjus su žmonėmis, jau dabar aišku, kad tokiomis sąlygomis (taisyklėmis), kurios dar ir prasilenkia su konstitucijos nuostatomis, o  paramos dydis  neadekvatus siūlomiems įsipareigojimams, nedaug kam kils noras naudotis tokia parama.

Mano manymu, tokie projektai, neva gyventojam skirti, leidžia suturėti tam tikras lėšas, kurios ateityje, valstybei sėdint „dugne“, gali būti sėkmingai panaudotos, pavyzdžiui, atsinaujinančių energijos šaltinių (vėjo jėgainių) energijos nuostolių kompensavimo elektrinei statyti, įvairiom kompensacijom ir t.t.Kodėl gi ne , juk liaudis nepanoro pasinaudoti ES parama  stogo dangai pakeisti, liks lėšų nuo kaimo plėtros projektų, svarbu tinkamai  paruošti  „supaprastintas“ taisykles .

Žmonės, prieš žengdami šį žingsnį, gerai pasvarstykite.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt