Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 spalio 11d. 13:44

Laiškas A.Kubiliui: kiek dar konservatorių valdomame Alytaus rajone stovės sovietiniai paminklai?

Sovietiniai paminklai Alytaus rajone
Roberto Ožalinsko nuotr. / Sovietiniai paminklai Alytaus rajone

Gerb. Andriau Kubiliau, pamėginkime įsivaizduoti tokią situaciją: Lietuvą sumaniusio aplankyti Vakarų Europos turisto automobilis prie Lazdijų kerta Lenkijos-Lietuvos sieną ir krašto keliu nr. 132 (Lazdijai – Seirijai – Alytus) pajuda Dzūkijos sostinės link, nes tai pirmas didesnis miestas jo kelyje link Vilniaus.

Gerb. Andriau Kubiliau, pamėginkime įsivaizduoti tokią situaciją: Lietuvą sumaniusio aplankyti Vakarų Europos turisto automobilis prie Lazdijų kerta Lenkijos-Lietuvos sieną ir krašto keliu nr. 132 (Lazdijai – Seirijai – Alytus) pajuda Dzūkijos sostinės link, nes tai pirmas didesnis miestas jo kelyje link Vilniaus.

Prieš įvažiuojant į Alytų, reiktų stabtelėti, susitvarkyti, pasitikslinti maršrutą ir šiek tiek atsipūsti po siaurų Lenkijos kelių. Vairuotojo akis užkliūva už asfaltuotos tvarkingos pakelės aikštelės prie Miroslavo. Čia jis ir stabtels, išlips įkvėpti gryno oro, pasiraivys, apsidairys aplinkui, o jo dėmesį prikaustys įdomus paminklas – maždaug trijų metrų aukščio granitinė sovietinio kario galva, išdidžiai žvelgianti į kelią nuo šalimais esančios kalvos. Sovietinis karys jį Lietuvoje pasitiks vienas iš pirmųjų. Deja, tai ne dvidešimties metų senumo istorija. Taip vyksta šiandien, kasdien, čia, nepriklausomoje Lietuvoje, Alytaus rajone.

Roberto Ožalinsko nuotr./Sovietiniai paminklai Alytaus rajone
Roberto Ožalinsko nuotr./Sovietiniai paminklai Alytaus rajone
 

Sovietinis karys turistą Lietuvoje pasitiks vienas iš pirmųjų. Deja, tai ne dvidešimties metų senumo istorija. Taip vyksta šiandien, kasdien, čia, nepriklausomoje Lietuvoje, Alytaus rajone.

Bet apie viską iš pradžių...

Alytaus rajonas yra ta vieta, kur jau daugybę metų be trikdžių galėjo ir turėjo prigyti, skleistis ir suklestėti TS-LKD propaguojamos idėjos, nes šis rajonas yra vienas iš tų, kur savivaldybių rinkimus įtikinamu skirtumu nuolat laimi būtent ši partija.

Būtent jūsų partijos atstovas jau nuo neatmenamų laikų yra Alytaus rajono meras. Ne tik formaliai, bet ir realybėje TS-LKD ir mero Algirdo Vrubliausko įtakoje yra bemaž visi Alytaus rajono valdymo instrumentai.

Alytaus rajono savivaldybės darbas yra šimtu procentų efektyvus, visi reikalingi sprendimai priimami sklandžiai, greitai ir dažniausiai vienbalsiai, nes opozicijos beveik nėra. Ar reikia statyti naujus objektus, ar griauti senus, gauti leidimus, suderinimus, keisti įstaigų vadovus, visa tai atliekama greitai, be didelių viešų diskusijų ir svarstymų – it sviestu patepus. Kai norima...

Ne paslaptis, kad Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai visuomet buvo ta partija, kuri aiškiausiai iš visų pabrėžė valstybingumo stiprinimo, patriotinio ugdymo svarbą, aiškiausiai ir anksčiausiai iš visų kalbėjo apie grėsmes iš Rusijos, taigi logiška, jog kas jau kas, bet Alytaus rajonas neturėtų stebinti pasaulio sovietiniais paminklais.

Nuo pat jūsų partijos atėjimo į Alytaus rajono valdžią prieš daugybę metų jais galėjo būti sėkmingai nusikratyta. Tačiau taip niekada ir nenutiko. Šiandien Alytaus rajoną „reprezentuoja“ ne tik minėta sovietinio kario galva šalia tarptautinio kelio, tačiau ir dar vienas paminklas stribams toje pačioje Miroslavo seniūnijoje bei paminklas pagarsėjusiam tarpukario komunistui Juozui Vitui Santaikoje.

Roberto Ožalinsko nuotr./Sovietiniai paminklai Alytaus rajone
Roberto Ožalinsko nuotr./Sovietiniai paminklai Alytaus rajone

Nuo pat jūsų partijos atėjimo į Alytaus rajono valdžią prieš daugybę metų jais galėjo būti sėkmingai nusikratyta. Tačiau taip niekada ir nenutiko.

Tiesa, šalia paminklo Miroslave, po to, kai jis vis garsiau tapo linksniuojamas spaudoje, atsirado informacinė lentelė su lietuviška tų įvykių versija, taip de facto įteisinant dvi istorines tiesas (sovietinę ir lietuvišką) ir suteikiant galimybę diskusijas dėl paminklo pašalinimo atidėti ir nutęsti iki begalybės (bent jau iki ateinančių savivaldybių rinkimų?).

Taigi turime tokią situaciją: Alytaus rajono valdžia dviejų sovietinių paminklų tiesiog nemato ir konkrečiai į užduotus klausimus apie juos neatsako (tame tarpe ir apie minėtą įspūdingą kareivio galvą), o kito nukėlimą, mano nuomone, įvairiais būdais vilkina. Vilkina iš pradžių ilgus metus nieko nedarydama, o po paminklo išviešinimo šiaip ne taip sugebėdama šalia pridėti lentelę, kurioje, žinoma, nerasite informacijos, kad šis paminklas – tai sovietinės propagandos pavyzdys.

Gerb. A.Kubiliau, lygiai tokia pati situacija buvo Trakų rajono savivaldybėje, kurią valdė jūsų ideologiniai oponentai. Apie ketverius metus jie sėkmingai vilkino partizanus šmeižiančio paminklo prie Onuškio nukėlimą. Nukeltas jis buvo tik pasikeitus valdžiai. Tačiau ar taip turėtų būti ir Alytaus rajone, valdomame patriotiškumą pabrėžiančios partijos? Kokios dar politinės jėgos čia turi lemiamą įtaką, jeigu tiek rajono meras, tiek jo pavaduotojas, tiek ir dauguma tarybos narių – TS-LKD nariai?

Kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių. Pasirodo, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, sumanę pastatyti paminklą Dainavos apygardos partizanams Alytaus rajone, taip pat susidūrė su sprendimų atidėliojimu, vilkinimu, neapsisprendimu dėl vietos ir t.t., kol galiausiai dėl nesusikalbėjimo buvo nutarta jį statyti nebe Alytaus rajone.

Gerb. A.Kubiliau, ar jūs esate įsitikinęs, kad TS-LKD Alytaus rajono skyrius vykdo TS-LKD programą? O galbūt jis vykdo kokių nors kitokių partijų antilietuvišką ir antipatriotinę programą, kurioje numatomas sovietinio paveldo išsaugojimas, partizanų atminimo įamžinimo vengimas? Juk tai gryni faktai, kurie mums, rajono gyventojams, tikėjusiems jūsų partijos idėjomis ir ilgus metus balsavusiems už TS-LKD, badyte bado akis. Kaip manote, kodėl apie mano pradžioje minėtą paminklą – kareivio galvą, taip gražiai nušienauta žolė? Neatspėsite. Miroslavo seniūnija, vadovaujama taip pat TS-LKD nario, oficialiai pripažino, kad tai jų darbas. Juk visi supranta, kad žolės šienavimas aplink paminklus – tai vienas iš pagrindinių jų priežiūros darbų.

Gerb. A.Kubiliau, ar niekuomet nesusimąstėte, kodėl pastaruoju metu nekyla jūsų partijos reitingai? Ar nemanote, kad kardinalus neatitikimas tarp to, kas deklaruojama, ir to, kas vyksta realybėje, galėtų būti viena iš to priežasčių?

Savo socialinio tinklo paskyroje jūsų partijos narys Kęstutis Masiulis yra minėjęs, kad „skyriai savivaldybėse turi savo lyderius ir vykdo savo politiką. Didžiojoje politikoje veikiančios politinės etikos tabu čia betarpiškai ir tiesiogiai neveikia“.

Ar galėtumėte patvirtinti, kad Alytaus rajone TS–LKD taip pat vykdo savo politiką, o ne jūsų partijos? Jeigu ne, kodėl šis rajono skyrius per beveik dvidešimt rajono valdymo metų taip ir nesugeba atsikratyti sovietinių okupacijos ženklų? Metų metus „sprendžia“, „aiškinasi“, „derina“, gražiai kalba, žada išvežti į Grūto parką (juk pažadais karts nuo karto reikia pamaitinti ir prieš sovietų paminklus nusistačiusius rinkėjus, kitaip šie gali ir nebalsuoti), tempia laiką net ir po to, kai parlamentinės grupės „Už istorinę atmintį ir teisingumą“ grupės pirmininkas dr. A.Anušauskas visai neseniai savivaldybes viešai paragino nuimti okupacinius ženklus.

Roberto Ožalinsko nuotr./Sovietiniai paminklai Alytaus rajone
Roberto Ožalinsko nuotr./Sovietiniai paminklai Alytaus rajone

Ar galėtumėte patvirtinti, kad Alytaus rajone TS–LKD taip pat vykdo savo politiką, o ne jūsų partijos? Jeigu ne, kodėl šis rajono skyrius per beveik dvidešimt rajono valdymo metų taip ir nesugeba atsikratyti sovietinių okupacijos ženklų?

Galbūt atsakymas visai paprastas? Galbūt prieš savivaldybių rinkimus tiesiog bijoma prarasti savo pagrindinį elektoratą? Kaipgi dabar nukelsi paminklus, jeigu žmonės su jais užaugo, prie jų priprato? Kaipgi nuimsi, jeigu jų pačių krauju suteptas sovietinio kareivio žvilgsnis jiems tapo mielas ir savas... Juk jeigu valdžia padarys tokį akibrokštą, ar už juos kas bebalsuos? Todėl manau, kad ir toliau Alytaus rajono valdžia laviruos, bandydama įtikti visiems.

O galbūt apskritai Alytaus rajono savivaldybė vadovaujasi ne tais prioritetais? Juk net pats A. Vrubliauskas neseniai minėjo, kad sprendžiant paminklo klausimus nematė ypatingos skubos!

Taip, žinoma, prioritetai yra kiti. Tai Europos Sąjungos lėšų „įsisavinimas“ ir daugybė su tuo susijusių ir panašių projektų. Juk Alytaus rajono savivaldybė viena iš geriausiai įsisavinančių Europos Sąjungos lėšas visoje Lietuvoje!

Bėda ta, kad šioje savivaldybėje ir nedarbas yra vienas iš didžiausių Lietuvoje. Kitaip tariant, lėšų įsisavinimas praktiškai nesudaro prielaidų kurtis naujoms darbo vietoms, nes arba atliekami darbai, kurių gyventojai apskritai nepageidauja, arba darbų sąmatos yra išpučiamos dešimteriopai, o kokybė neretai tokia, kad galop projektas iki galo neveikia ir yra nenaudingas bendruomenei.

Nepaisant bendruomenės valios ir interesų pastatyta policijos nuovada vietoje pagrindinio miesto paplūdimio, atliekų aikštelė ežero pakrantės apsaugos zonoje, rekreacinių teritorijų įrengimas naudojant itin žemos kokybės medžiagas už sunkiai protu suvokiamas pinigų sumas, nekokybiškai atliekami vandentiekio ir kanalizacijos tiesimo darbai (beje, išrausiant naujai už kelis ES milijonus prieš tai išasfaltuotas gatves – puikus darbų planavimo pavyzdys!) – tai tik maža šios savivaldybės darbų dalis. Kai yra vykdomi tokie rimti projektai, kurgi čia bekreipsi dėmesį į kažkokius sovietinius paminklus?

Jeigu partija nori išlaikyti skaidrią reputaciją rajonuose, o kartu ir savo rinkėjų ratą, tai partijai reikia nuolat valytis iš vidaus, kad jos politinėje veikloje neįsivyrautų išskirtinai vienadienės materialinės naudos principu paremtas mentalitetas.

Mentalitetas, kurio požymiai yra pamatinių tautinių dalykų nesuvokimas, nesidomėjimas jais ir nustūmimas į šoną. O jeigu gerb. K.Masiulis yra teisus (teigdamas, kad rajonuose partijos su savo lyderiais vykdo savarankišką politiką), galbūt šiam skyriui tiesiog pasiūlytumėte nedelsiant prisijungti prie kokios nors kitos partijos, kurios programa labiau atitinka tą veiklą, moralės normas ir prioritetus, kurie yra įsivyravę šiame skyriuje?

Tiesiog tam, kad ir toliau žemyn nebūtų tempiami jūsų „motininės“ partijos reitingai ir nedegraduotų jūsų, kaip valstybingumo stiprinimą ir patriotinio ugdymo svarbą pabrėžiančios partijos, įvaizdis.

O kol kas, kol ir toliau svarstome, deriname, rūpinamės, ką pagalvos gyventojai, t.y. rajono valdžios elektoratas (tarp jų ir stribų giminės bei jiems prijaučiantys), tol paminklai stovi ir veikia. Ir tikriausiai dar ilgai ilgai stovės. Juk jie tam ir buvo statomi, kad dešimtmečius veiktų savo dydžiu, žvilgsniu, sovietinėmis įvykių versijomis, kad ištisos kartos užaugtų globojamos budraus sovietų kareivio, kad be jo šios neįsivaizduotų savo kasdienybės, kad užaugtų paklusniais tarybiniais piliečiais...

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Seime aršūs debatai dėl KGB bendradarbių viešinimo: „Visi, kurie balsuosit už šitą projektą, padėsit Kremliui“

Gyvenimas

Joninės bus šaltos ir šlapios: karščiai iškeliauja iš Lietuvos

Tiesiogiai Sportas

Paskutiniai startai: Japonijos kamikadzės prieš be dievuko likusią Kolumbiją

Aktualu

Po kalinių vakarėlio Kybartuose krito pataisos namų direktoriaus ir skyriaus vadovo galvos

24sek

Lyg atsisveikinimo kalbą rėžęs V.Micičius – apie Šarą, nuostabius potyrius ir ateitį Kaune

Aktualu

Bandydama pasiteisinti VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė apsimelavo

Kultūra

Monika Gimbutaitė: Ką darom? Kultūrą!

Pasaulis kišenėje

Papasakojo apie keistenybes Švedijos viešbučiuose: kambarys po žeme, spintoje arba depresijoje

Mokesčių reforma Verslas

S.Jakeliūno smūgis saviems: vos rastas kompromisas, registravo priešingą siūlymą

Sportas

Pasaulio čempionato tendencijos: mažiau atakų – daugiau standartinių padėčių

Aktualu

STT sulaikė Panevėžio merą R.M.Račkauską, jo patarėją

50 žalių atspalvių: Birštono apylinkės, užfiksuotos iš oro baliono

Vardai

Justinas Bieberis atnaujino romaną su modeliu Hailey Baldwin

„Vieni vartai“: anglų pabėgimas nuo sensacijos ir tiesos diena Rusijai

24sek

Vilniaus „Lietuvos ryto“ vasaros dėlionė: kuriomis kryptimis pasuks žaidėjai?

Gazas

BMW pristatė 8 serijos kupė – pirmi modeliai į garažus iškeliaus rudenį

Sportas

Tamsūs įtarimai: nukeltos A lygos Klaipėdos „Atlanto“ ir „Kauno Žalgirio“ rungtynės

Gyvenimas

A.Gilytės deriniai dejuojančioms, kad neturi ką apsirengti: pakanka 5 drabužių

Verslas

Architektas G.Natkevičius apie savo darbą: tai nėra nekaltas žaidimas

Aktualu

Po nelaimės Kauno funikulieriuje svarstoma jame įrengti alkobloką

Naujienos

Aktualu

Seime aršūs debatai dėl KGB bendradarbių viešinimo: „Visi, kurie balsuosit už šitą projektą, padėsit Kremliui“

Gyvenimas

Joninės bus šaltos ir šlapios: karščiai iškeliauja iš Lietuvos

Tiesiogiai Sportas

Paskutiniai startai: Japonijos kamikadzės prieš be dievuko likusią Kolumbiją

Aktualu

Po kalinių vakarėlio Kybartuose krito pataisos namų direktoriaus ir skyriaus vadovo galvos

24sek

Lyg atsisveikinimo kalbą rėžęs V.Micičius – apie Šarą, nuostabius potyrius ir ateitį Kaune

Aktualu

Bandydama pasiteisinti VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė apsimelavo

Kultūra

Monika Gimbutaitė: Ką darom? Kultūrą!

Pasaulis kišenėje

Papasakojo apie keistenybes Švedijos viešbučiuose: kambarys po žeme, spintoje arba depresijoje

Mokesčių reforma Verslas

S.Jakeliūno smūgis saviems: vos rastas kompromisas, registravo priešingą siūlymą

Sportas

Pasaulio čempionato tendencijos: mažiau atakų – daugiau standartinių padėčių

Aktualu

STT sulaikė Panevėžio merą R.M.Račkauską, jo patarėją

50 žalių atspalvių: Birštono apylinkės, užfiksuotos iš oro baliono

Vardai

Justinas Bieberis atnaujino romaną su modeliu Hailey Baldwin

„Vieni vartai“: anglų pabėgimas nuo sensacijos ir tiesos diena Rusijai

24sek

Vilniaus „Lietuvos ryto“ vasaros dėlionė: kuriomis kryptimis pasuks žaidėjai?

Gazas

BMW pristatė 8 serijos kupė – pirmi modeliai į garažus iškeliaus rudenį

Sportas

Tamsūs įtarimai: nukeltos A lygos Klaipėdos „Atlanto“ ir „Kauno Žalgirio“ rungtynės

Gyvenimas

A.Gilytės deriniai dejuojančioms, kad neturi ką apsirengti: pakanka 5 drabužių

Verslas

Architektas G.Natkevičius apie savo darbą: tai nėra nekaltas žaidimas

Aktualu

Po nelaimės Kauno funikulieriuje svarstoma jame įrengti alkobloką

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt