Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2014 08 17, 16:59

Festivalis „Karklė 2014“ – ar tikrai verta viską „nurašyti“ blogam orui?

Po šių trijų festivalio dienų nusprendžiau netylėti ir išsakyti visas mintis apie šių metų „Karklė 2014“ renginį. Nesu nei žurnalistas, nei koks rašytojas, tad tikiuosi skaitysite turinį, o ne ieškosite stiliaus ar gramatinių klaidų.
Karklės festivalis 2014
Festivalio akimirka / Lukas Balandis / BNS nuotr.

Po šių trijų festivalio dienų nusprendžiau netylėti ir išsakyti visas mintis apie šių metų „Karklė 2014“ renginį. Nesu nei žurnalistas, nei koks rašytojas, tad, tikiuosi, skaitysite turinį, o ne ieškosite stiliaus ar gramatinių klaidų.

Po užpernai ir pernai surengtų festivalių „Karklė 2012“ ir „Karklė 2013“ šiemet jau iš anksto buvau suplanavęs, kur švęsiu Žolinę. Pirmas nusivylimas buvo tada, kai organizatoriai paskelbė, kad dėl tam tikrų priežasčių mes neišvysime Charli XCX. Tačiau tai pasitaiko visiems, o „line up“ vis tiek buvo vertas dėmesio. Paskelbus galutinį atlikėjų sąrašą susidėliojau, kur keliausiu, ką norėsiu būtinai išgirsti. Atvykau paklausyti, mano manymu, geriausio Lietuvoje atlikėjo Marijono Mikutavičiaus, geriausios Lietuvos atlikėjos Jazzu bei pasaulinio garso atlikėjo Tinie Tempah. Jie buvo mano favoritai. Tačiau apie atlikėjus pakalbėsime vėliau.

Nebuvome naivūs, jog atvažiavę nerasime eilių, kai paskelbė, kad festivalyje dalyvaus 15 000 žmonių.

Dėl darbo ir keleto kitų nenumatytų aplinkybių išvykome iš Kauno apie 9 valandą ryte. Buvo keturi ekipažai po 4 žmones. Nebuvome naivūs, jog atvažiavę nerasime eilių, kai paskelbė, kad festivalyje dalyvaus 15 000 žmonių. Taip ir buvo.

Na ką, pamaniau, reikia pasiimti porą palapinių ir keliauti užsiimti vietas, kol kolegos per keletą valandų pasieks kelionės tikslą. Tai buvo vienas geriausių sprendimų festivalio metu, nes eilė judėjo vėžlio greitumu. Iškyla klausimas, kodėl tokiai didelei masei žmonių, kurie atvyko su bilietais į kempingą, padarytas vos vienas įėjimas? Kodėl tiek mažai savanorių, kurie padeda sureguliuoti nepatenkintą minią?

Toliau – bilietų patikrinimas. Važiavau su sese, kuriai yra 17 metų. Pasiruošiau savo ir sesės asmens dokumentus, nes taisyklėse buvo parašytą, jog aš turiu pasirašyti, kad esu atsakingas. Nieko negavau, niekas netikrino tapatybių, o sesė laisvai galėjo praeiti su limituotu 0,7 l stipraus alkoholio buteliu. Bet šios spragos neišnaudojom, visgi ne maži vaikai. Tai kyla klausimas, kam tada tos taisyklės?

Kodėl tokiai didelei masei žmonių, kurie atvyko su bilietais į kempingą, padarytas vos vienas įėjimas? Kodėl tiek mažai savanorių, kurie padeda sureguliuoti nepatenkintą minią?

Apsauginiai, kiek turėjo kantrybės,  tiek sugebėjo tikrinti, kas ką įsineša į kempingus, bet tas draudimas, kad galima atsivežti tik 0,7 l stipraus ar 2 l silpnųjų gėrimų tebuvo mitas. Per tvorą skraidė krepšiai ir maišai, žmonės ėjo  po kelis reisus. Šaunu, jaunimas mėgsta pasilinksminti ir tai nėra blogai, bet jei jau taip lengvai galima įsinešti viską, ką nori, kam tada tie nuodugnūs patikrinimai? Be jų galbūt nebūtų tokių eilių?

Pradėjus statyti palapines, viskas buvo gerai, nes dar galybė žmonių laukė eilėse už apsauginių tvorų. Kas rado vietas, kur yra nedidelis žmonių srautas, tam pasisekė, nes aplink buvo sausa, po pirmo lietaus pliūpsnio.

Tačiau kas darėsi, kai grįžome į palapines po Tinie pasirodymo! Žmonės ropojo purve, nes buvo sunku rasti, kur miegi, o dar viską apsunkino žmonių ištrypti keliai, kurie virto purvo takais. Keleto žmonių palapinės buvo sulygintos su žeme, nes kiti, neturėdami kaip praeiti, jas trypė. Kas penkta palapinė buvo apgadinta, arba skendėjo purve. Tada prasidėjo antra liūtis, kuri palapinių miestelius pavertė pelkynu. Klausimas, ar nebuvo verta padaryti dar keleto kempingų su dideliais plotais, sumažinti žmonių srautus? Jau vien toks paprastas sprendimas būtų išgelbėjęs bent tuos, kurių palapinės buvo sutryptos.

Keleto žmonių palapinės buvo sulygintos su žeme, nes kiti, neturėdami kaip praeiti, jas trypė. Kas penkta palapinė buvo apgadinta, arba skendėjo purve.

Atlikėjai buvo fantastiški, puikiai atidirbo už organizatorių padarytas klaidas, o ir karts nuo karto pasirodanti saulė išsaugojo festivalininkų geras nuotaikas. Labai gaila dėl Jazzu pasirodymo. Taip, tai buvo sprendimas dėl saugumo (nutraukti pasirodymą), bet ar nebuvo galima labiau pasiruošti ir apsaugoti sceną? Juk tai tebuvo stiprus vėjas ir lietus, kas prie jūros dažnai vyksta. Ką, organizatoriai niekada nepagalvojo, kad gali sušlapti laidai ir juos geriau paslėpti? O pačią sceną labiau apsaugoti? Na, bet dėkui Jazzu, kad atidavė visą save.

Kiti minusai, tai į aktyvią zoną įsinešami draudžiami daiktai, tokie kaip psichotropinės medžiagos, lietsargiai, ar buteliai, kurie teršė aplinką. Papildomų veiklų vėlavimas, nesilaikymas grafikų. Savanoriai paskendo 15 000 minioje, jų ryškai buvo per mažai. Papildomos rankos ir didesnis atsakingumas būtų bent kažkiek pagerinę situaciją.

Iš esmės festivaliui parašyčiau stiprų 6. Taip, tai papiktino žmones, palapinės plaukė, bet viso to dėka buvo sukurta kažkokia neeilinė atmosfera. Jei patys organizatoriai būtų tai išnaudoję ir padarę daugiau veiklos, jei būtų patiekę nemokamą sriubą kempinguose arba bent jau šiltos arbatos, jei būtų išsprendę dušų problemą ir jų pastatę bent po du vienetus kempinguose daugiau, jei būtų apgalvoję žmonių srautus, realiai pažvelgę į erdvės poreikį, pasamdę daugiau apsaugos bei įdėję širdį, o ne „protą“, kuris rėkė, kad tai bus įspūdingas festas, tai oras būtų buvęs geriausias šio festivalio akcentas per visus šiuos 5 metus. Tada žmonės labiau mėgautųsi lietumi nei skęstų purve.

Ir, tikiuosi, neieškosite pasiteisinimų, priimsite kritiką bei nenurašysite visko ant blogo oro. Lauksiu kitąmet dar didesnės gausos atlikėjų, erdvesnės festivalio teritorijos bei organizuotumo ir šimtaprocentinio atsidavimo žmonėms, o ne pinigams.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt