TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kada uždrausime kakavą?

Karštas gėrimas
Fotolia nuotr. / Karštas gėrimas
Šaltinis: ikrauk.lt
0
A A

Pradžiai citata iš vieno laikraščio: „Tačiau p. Mikutienė pabrėžė, kad kavoje ar stiprioje arbatoje yra gerokai mažiau kofeino nei energiniuose gėrimuose: „Europos Komisijoje...

Pradžiai citata iš vieno laikraščio: „Tačiau p. Mikutienė pabrėžė, kad kavoje ar stiprioje arbatoje yra gerokai mažiau kofeino nei energiniuose gėrimuose: „Europos Komisijoje notifikuota energinio gėrimo sąvoka nustato, kad tai toks nealkoholinis gėrimas, kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino. Tuo metu viename kavos puodelyje yra apie 60 mg/l kofeino. Todėl čia jokios problemos nėra.““

P. Mikutienė tokiu pasakymu nori pasakyti, kad energiniai gėrimai yra baubas, o kava – tai nekaltas gyvybės eliksyras. Beje, ten dar ir klaida yra („puodelyje yra apie 60 mg/l kofeino“). Abu produktus sieja kofeinas. Būtent dėl kofeino ir uždraudžiami energiniai gėrimai nepilnamečiams. Bet jei jie uždraudžiami dėl kofeino, o kava – ne, galima manyti, kad kavoje nėra kofeino arba jo yra labai mažai. O kaip yra iš tikrųjų?

P. Mikutienė tokiu pasakymu nori pasakyti, kad energiniai gėrimai yra baubas, o kava – tai nekaltas gyvybės eliksyras.

Viskas yra labai paprasta. Beveik visų gamintojų energiniuose gėrimuose yra 32 mg/100 ml kofeino (galite patikrinti rytoj parduotuvėje). Vadinasi, skardinėje (250 ml) sparnus suteikiančio gėrimo yra 32*2,5=80 mg kofeino. O kiek yra kavoje? Gėrime, ta prasme. Arabikos kavos pupelėse kofeino yra apie 1,2 proc. kofeino, o Robusta rūšies – 2,2 (Caffeine by Gene A. Spiller; CRC Press). Espreso kava ruošiama iš 7-10 g maltų kavos pupelių puodeliui. Skaičiuojame (Arabica, 7 g): 1,2*7/100=84 mg kofeino puodelyje. Taigi kavos puodelis ir skardinė energinio gėrimo – lygu lygu. P. Mikutienė nebuvo teisi, sakydama, „kad kavoje ar stiprioje arbatoje yra gerokai mažiau kofeino nei energiniuose gėrimuose“. Atkreiptinas dėmesys į tą faktą, kad energinis gėrimas jau yra tas, kuriame viename litre (!) yra 150 mg kofeino (jau toks gėrimas nepilnamečiams bus neparduodamas), nors toks kiekis kofeino jau bus tik dviejuose kavinės kavos puodeliuose ir toks kiekis kavos nebus draudžiamas pirkti. Tiesa, jei kavą ruošime iš Robustos pupelių, tai ohohoooo, kofeino kavoje bus dar daugiau, beveik dvigubai.

Kitas portalas cituoja VMVT poziciją: „Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba netruko atsišaukti. Jos teigimu, kava, arbata arba iš jų pagaminti gėrimai nėra energiniai. Tai – kita maisto produktų kategorija.“

Aukščiausio laipsnio demagogija ir biurokratiniai išvedžiojimai. Juk niekas neslepia, kad energinius gėrimus nepilnamečiams uždraudžia tik dėl neigiamo kofeino poveikio jaunam organizmui. O va, kodėl kofeinas iš energinių gėrimų darys žalą, o kavos kofeinas – nedarys, man, nebūnant Seimo nariu, yra nesuprantama.

Kodėl kofeinas iš energinių gėrimų darys žalą, o kavos kofeinas – nedarys, man, nebūnant Seimo nariu, yra nesuprantama.

Tūlas gali pasakyti, kad energiniuose gėrimuose yra dar kitų stimuliuojančių medžiagų, kurios žaloja organizmą. Kokių? Citata: „Įstatymas taip pat apibrėžia, kas laikoma energiniu gėrimu – nealkoholinis gėrimas, kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino, nesvarbu, iš kokio šaltinio, arba kuriame yra daugiau kaip 150 mg/l kofeino ir vienos ar kelių kitų centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų (gliukurono laktono, inozitolio, guaranino, ginsenozidų, ginkmedžių ekstrakto, taurino ar kt.).“

Nuo kada ginkmedis yra CNS stimuliatorius? O taurinas? Taurinas yra labiau slopintojas, relaksantas, o ne stimuliatorius. Jei žmonės vartotų daugiau taurino – būtų kur kas sveikesni. Beje, kas yra guaraninas? Ogi tas pats kofeinas, tik iš kito augalo (Paulinia cupana, kitaip – guarana). Bet kodėl išskirtas atskirai? Todėl, kad biurokratai to nežino. Ir tai man taip juokinga.

Įdomus dalykas, kurį ne visi supras. Bet paaiškinsiu. Jei ant maisto papildo su ženšeniu pakuotės (ar reklamoje) parašysi, kad ženšenis (jis kaupia tuos minimus ginsenozidus) stimuliuoja CNS – bauda garantuota. Tas pats nutiks, jei taip parašysite apie ginkmedį ar tauriną. Kodėl? Todėl, kad tokie įstatymai. Todėl, kad Europos komisija nepatvirtino tokių teiginių. O už nepatvirtintų teiginių vartojimą – bauda. Gali būti net keliolika tūkstančių litų. Aš neapsirikau. Gali būti net keliasdešimt. Bet įstatymas kažkodėl tas medžiagas jau įvardija kaip stimuliatorius, nors verslo subjektams tas medžiagas patiems reklamoje įvardinti stimuliatoriais draudžiama.

Reziumė – energinius gėrimus nepilnamečiams uždraudžia dėl kofeino. Kavoje (gėrime) – kofeino yra žymiai daugiau, bet jos neuždraudžia, lyg toks kofeinas iš kavos neveiktų vargšų paauglių psichikos. Aš ne prieš draudimą. Tiesiog jau atsibodo tokie absurdai, dviprasmybės.

Energinius gėrimus nepilnamečiams uždraudžia dėl kofeino. Kavoje (gėrime) – kofeino yra žymiai daugiau, bet jos neuždraudžia, lyg toks kofeinas iš kavos neveiktų vargšų paauglių psichikos.

Dar galima pasakyti, kad kai kurių rūšių kakavmedžių kakavos milteliuose, iš kurių mamytės ir babytės vaikučiams ruošia karštą gėrimą, kofeino yra ... 860 mg/100 g miltelių. Į puodelį dažnas vaikas kakavos sumeta 2-3 arb. šaukštelius. Vadinasi, 80-120 mg kofeino garantuota. Taigi, neduokite vaikučiams energinių gėrimų, nes juose kofeino jau labai mažai... Girdykite kakava. Nu ir kas, kad kenkia psichikai, svarbiausia – nedraudžia įstatymai.

O, varge, nepaminėjau arbatos. Arbatžolėse kofeino yra labai daug (net iki 3,5 proc.), bet mes į puodelį dedame tų arbatžolių nedaug. Armijoje ir ligoninėse anksčiau buvo tokia norma – stiklinei arbatos – 1 gramas arbatžolių. Taigi stiklinėje kofeino ne tiek jau ir mažai – 35 mg. Nepatingėjau pažiūrėti, kokia arbata mano spintelėje. Ogi radau vienkartiniuose mirkomuose maišeliukuose po 1,5 ir 2 gramus. Ką gi, tai juk 50-70 mg kofeino. Įdėkime cukraus – ko jums ne energinis gėrimas. Tik neuždraustas nepilnamečiams.

Galvoju, ką rytoj uždraus.

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 3 taurinas Kakava Kava
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt