Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugsėjo 26d. 13:45

Lietuvos feministės Fiokla Kiurė, Aira Niauronytė ir Ramunė Brundzaitė: moterys Lietuvoje tebėra fiziškai nesaugios, dar bandoma jas ir nutildyti (video)

Šiandien Lietuvoje valstybės aparatas nepajėgus užkirsti kelio žiauriems nusikaltimams. Ypač pažeidžiamos išlieka moterys. Tuo tarpu neseniai teisėsaugos dėmesio sulaukė...

Šiandien Lietuvoje valstybės aparatas nepajėgus užkirsti kelio žiauriems nusikaltimams. Ypač pažeidžiamos išlieka moterys. Tuo tarpu neseniai teisėsaugos dėmesio sulaukė menininkių grupė, atlikusi feministinį performansą „Po Kudirka, arba patriarchams paliepus, mums panorėjus“. Performansas vyko 2012 m. birželio mėn. 16 d., Vilniuje, „Kultūros nakties“ renginių programoje (žr. vaizdo klipą).

Kriminalinė policija reaguodama į Tautininkų sąjungos Kauno pramonės skyriaus pirmininko Mariaus Jonaičio skundą tiria, ar menininkių spektaklis galėjo būti nusikalstamas. „Nusikaltimo įkaltis“ – daugiau nei prieš metus internete publikuotas vaizdo įrašas su  ištrauka iš performanso (žr. vaizdo klipą).
 
Reikia pažymėti, kad tas pats M. Jonaitis, dėl to viešai grasina susidorojimu. Jo įraše internete „Šliaužianti radikali kairė peržengia visas ribas“ rašoma: Tikėkimės, kad nors kartą į tai [nepagarbą lietuvių tautos simboliams] bus reaguojama. Kitu atveju nebeliks nieko kito, kaip tik pačiai tautai apsivalyti nuo šiukšlių.
 
Pagal baudžiamojo kodekso (BK) 127 straipsnį (Valstybės simbolių išniekinimas) menininkėms iškeltos baudžiamosios bylos, pradėti ikiteisminiai tyrimai, taip siekiant įbauginti ir apriboti žodžio laisvę. Didžiausia bausmė pagal BK 127 straipsnį – du metai laisvės atėmimo.
 
Kriminalinė policija tiria, ar interaktyvaus performanso „Po Kudirka, arba patriarchams paliepus, mums panorėjus“ metu nebuvo išniekintas LR himnas. Tačiau performansas buvo meninė praeities rekonstrukcija cituojant XIX antroje pusėje – XX a. pirmoje pusėje gyvenusių kultūros veikėjų mintis apie moters vaidmenį visuomenėje. Pagal spektaklio scenarijų pabaigoje buvo naudojama V. Kudirkos eilėraščio, turinčio panašumų į dabartinį Lietuvos valstybės himną, ištrauka. 
 
Mizoginiškai mąstantiems asmenims daina, panaši į „Tautišką giesmę“ su žodžiais „dukros“ vietoj „sūnų“ sukėlė pasipiktinimą, bet negi su moters lytimi susiję žodžiai Lietuvoje jau laikomi įžeidžiamais? Ši situacija yra rimtas simptomas, kad nesantaiką visuomenėje kurstantys asmenys piktnaudžiauja valstybės teisine sistema ir ją pasitelkia  politinių oponentų persekiojimui, o kriminalistai, užuot skyrę laiką sunkių nusikaltimų prevencijai, tiria meno aktus.  
 
Tenka pripažinti: negana to, kad moterys Lietuvoje tebėra itin fiziškai nesaugios, dar bandoma jas ir nutildyti.
 
Pasirašo performanso „Po Kudirka, arba patriarchams paliepus, mums panorėjus“ dalyvės: Fiokla Kiurė, Aira Niauronytė, Ramunė Brundzaitė.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt