Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 16d. 18:34 , atnaujinta: 2014 vasario 16d. 18:35

Mindaugas Pliauga. Negalima kvestionuoti tautos suvereniteto

Mindaugas Pliauga
Mindaugas Pliauga

Vasario 16-oji simbolizuoja stiprią valstybės dvasią ir tikėjimą, neatsiejamą nuo pagarbos tautai ir jos istorijai. Istorinė patirtis liudija, kad visuomenė pažangiai vystosi,...

Vasario 16-oji simbolizuoja stiprią valstybės dvasią ir tikėjimą, neatsiejamą nuo pagarbos tautai ir jos istorijai. Istorinė patirtis liudija, kad visuomenė pažangiai vystosi, kai žmonės gali realiai naudotis savo turimomis teisėmis, laisvai tenkinti materialinius ir dvasinius poreikius bei interesus.

Šių dienų išsivysčiusių valstybių demokratija yra grindžiama prigimtinių teisių ir tautos suverenumo principais, o valdymo formai būdinga veiksminga ir aktyvi pilietinė visuomenė. Ši demokratija, susidedanti iš daugybės organizacijų, sąjungų, piliečių susibūrimų ir judėjimų, garantuoja efektyvų įvairių interesų formavimą, realizacijos būdus, priemones ir gynimą. Valstybė privalo užtikrinti piliečių teises ir ir laisves bei individo gynimą nuo valdžios organų savivalės ir diktato, o viso to pagrindas yra konstitucija, įtvirtinanti teisinių normų veikimą visuomenėje nepriklausomai nuo vienadienių politinių ir teisinių aktualijų.

Lietuvos Konstitucija nėra valdžios ar Konstitucinio Teismo nuosavybė ar Dievo valdžiai suteikta privilegija. Todėl  pagal siaurą požiūrį ir interesus negali būti naudojama ir aiškinama. Tai taip pat reiškia, kad Lietuvoje negali būti suverenus parlamentas ar, tuo labiau, teisinis suverenitetas.

Lietuvos Respublikos Konstitucijoje yra įtvirtinta Tautos suvereniteto idėja. Ši tautos suvereniteto idėja grindžiama visų piliečių teise dalyvauti valstybės valdyme ir spręsti jos santvarkos ir kitus esminius klausimus.

Politikų, teisėjų, valdininkų ir valdžios įstaigų galimi bandymai riboti tautos suverenumą turi būti vertinami kaip  nusikalstami ir antidemokratiniai. Piliečių iniciatyvos koreguoti ir keisti Konstituciją yra visiškai teisėtos, galimos ir atitinka jų prigimtines teises. Dar daugiau - galima sakyti, kad piliečių demokratinių teisių ir laisvių padėtis rodo, kiek kurioje valstybėje pripažįstamas tautos suverenitetas, kiek piliečiai faktiškai veikia valstybės valdymą, kaip išreiškiama ir gerbiama valia.

Turime negniaužti pilietinių iniciatyvų keisti Lietuvos Konstituciją, o ieškoti bendros vizijos, susitarimo, susikalbėjimo. Tik diskusijos, argumentai ir vienodas susidariusios padėties supratimas leis sumažinti priešpriešą, konfliktą ir surasti šviesų Lietuvos kelią.

Sveikinu brangius Lietuvos piliečius su Valstybės atkūrimo diena!

Mindaugas Pliauga
www.totas.lt

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt