Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prieš duodami vardą pagalvokite, o ką gi jis reiškia

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Vaido vardadienis birželio 23-iąją. Pastebėjote datą? Vaidas, Vaidys – trumpinys iš Vaidginas, Vaidmantas, Vaidotas: vaidytis, vaidentis – „tas, kuris rodosi, vaidenasi“.

Vaido vardadienis birželio 23-iąją. Pastebėjote datą? Vaidas, Vaidys – trumpinys iš Vaidginas, Vaidmantas, Vaidotas: vaidytis, vaidentis – „tas, kuris rodosi, vaidenasi“. Tėvai, duodami tą vardą, kažin, ar žinojo jo reikšmę? Mano žmona Gintarė. Pagalvojote, jog jos vardas susijęs su gintaru. Taip, bet ir ne tik tai. Manoma, jog tai nuo žodžio ginti, gintis ir, žinoma, nuo brangakmenio gintaro. Taigi mano žmonai dažnai tenka gintis nuo mano įkyrių kalbų. Mano dukra Smiltė – lietuvių: „smiltelė“ – „mažytė smėlio kruopelytė“. Sūnus Ąžuolas. Ąžuolas, Ąžuolė, Ąžuolis – lietuvių ąžuolas, „stiprus, stipri kaip ąžuolas, stiprybės simbolis“.

Rinkdami vardą turėtume pasidomėti nors apie reikšmę, aš jau nebekalbu apie vardo kilmę. Vardas tarsi vizitinė kortelė visam gyvenimui. Renkant vardą reiktų atkreipti dėmesį į tai, kaip jis bus trumpinamas. Egidijus - Egyda, Stanislovas - Stasys, Veronika - Vera, Simonas - Simas, Aurelijus - Auris, Edmundas - Edmis. Reiktų sužinoti, kaip skamba šis vardas išvertus į kitas kalbas.

Labai dažnai vaikui duodamas  senelio ar močiutės vardas. Tai yra kilnu. Tik atminkite, jog jūsų vaikas bus su jais ir tapatinamas, jūsų vaikas nebus originalas. Giminaičiai jį lygins su „originalu“ ir tapatins su tuo žmogumi, kurio vardą davėte. Na, nebent norite, kad senelis užrašytų palikimą. Galite bandyti. Dabar madinga vaikui duoti retesnį vardą, kad jis visuomenėje būtų išskirtinesnis. Išskirtinumas gerai, tik gali vaikystėje pakenkti bendraujant su bendraamžiais. Turiu tokį kaimyną vardu Klevas. Nors vardas keistas, man gražus. Tik kodėl tą vardą išrinko tėvai - nes jis į tą klevą nepanašus? Klevus senovėje sodindavo prie namų, kad saugotų nuo žaibų, kad būtų kaip žaibolaidis. Nekart teko matyti prie senų sodybų apdegusius klevus - tai ženklas, kad į jį kažkada trenkė žaibas. Kaip žmogus jis geras, tik ne jis, o jį saugo žmona nuo žaibų ir alaus bokalo...

Vardas yra tėvų dovana vaikui visam gyvenimui. Rinkdami vardą savo augintiniui ir tai pagalvojame, kad jis atitiktų gautą vardą. Rudis  turėtų būti rudos spalvos, Margis turėtų būti margas. Dabar tėvai labai gainiojasi madas. Buvo laikas, kai madingas buvo vardas Lukas, tik va, kai pamąstai, kaip jis skambės, kai žmogui bus 70 metų? Lukas iš lotynų kalbos išvertus reiškia „Lukanietis, Lukanijos (Italijoje) gyventojas“. Suteikdami vardus tubūt nelabai ir žinojo, jog savo vaikus pavadino italais. Neseniai madoje buvo vardas Matas, kuris, išvertus iš hebrajų, senovės žydų, kalbos, reiškia Dievo dovaną. Tie, kurie pavadino šiuo vardu, turbūt labai religingi...

Papasakosiu apie populiariausius vardus, kurių Lietuvoje yra daugiausia. Jonas - išvertus iš senovės žydų kalbos, „Jahvės (Dievo) išklausytas, palaimintas. Arba „Johannes“  yra graikiška forma hebraiško Yochanan (יוחנן) ir reiškia „Dievas (Jahvė) yra gailestingas“. Katalikai turi apie 200 šventų Jonų. Tai tikrai ne lietuviškas vardas. Pavadindami tokiu vardu jūs pamąstykite, ar esate tikras katalikas, ar jūsų vaikas bus juo. Vardą Jonas turi visos šalys: Yvan, John, Jan, Janis, Jonas, Jahvė. Petras, Ona, Tadas, Antanas, Juozas - visi šie vardai laikomi šventais, o tiksliau - žydiškais.

Lietuviškų vardų mes irgi turime ir manau, jog juos turėtume naudoti. Ar nevertėtų vaikams duoti lietuviškų vardų, jeigu norime išlikti savimi? Nesivaikykime idiotiškų madų. Pateiksiu keletą vardų reikšmių. Garbingiausi yra mitologiniai vardai. Tai lietuvių mitologijos dievybių ir būtybių vardai: Aušrinė, Gabija, Laima,  Rasa, Žemyna, Vaiva, Milda, Saulė, Perkūnas, Lauma, Vėjas ir t. t. Rašytojų sugalvoti neegzistuojantys literatūriniai vardai yra: Gražina, Daiva, Živilė, Šarūnas. Vietovardiniai vardai yra upių, miestų pavadinimai: Alna, Deimena, Irtuona, Luknė, Minija,  Neringa, Nida, Rusnė, Vilnius, Kaunas.

Duodami vietovardį turėtumėte pagalvoti,  kuo jūsų atžala yra su šia vietove susijusi. Pasitaiko ir juokingų atvejų, kai tėvai nori vaikui suteikti vardą Fekalijus. Skamba gal ir gražiai, tik ar vardo reikšmė labai jau didinga? Fekalija - išmata, ekskrementas, o dar kitaip tai būtų šūdas. Gražu?  Jie tikrai nenori savo vaikui blogo. Tokius tėvus dabar padaro dabartinė sistema, kuri sąmoningai nori, kad mes taptume idiotų armija.

Vardų yra daug, maždaug 40000 variantų. Iš pradžių buvo tik pagoniški vardai. Krikščionims užgrobus Lietuvą atsirado visokie krikščioniški ir maišyti užsienietiški vardai. Mūsų laikais pasidarė šaunu vardus skolintis iš serialų, filmų. Aš vis primenu, kad tai, kas vyksta aplink mus, nėra šiaip sau. Visi šie procesai yra kažkieno valdomi. Tie, kurie tai valdo, turi naudos...

Vaidas Lekstutis

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt