Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Senas žmogus – nebereikalingas?

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Žiniasklaidoje vis daugiau girdima apie moraliai degraduojančią visuomenę, jos vertybių smukimą bei tradicijų nepaisymą. Jaunystės kultas po truputį užvaldo viską, kas mus supa. Jauni žmonės pamiršta, kad visuomenėje jie - ne vieni, ir yra, toli gražu, ne svarbiausia jos dalis. Ne veltui sakoma, kad visuomenė - tai tautos atspindys.

Žiniasklaidoje vis daugiau girdima apie moraliai degraduojančią visuomenę, jos vertybių smukimą bei tradicijų nepaisymą. Jaunystės kultas po truputį užvaldo viską,  kas mus supa. Jauni žmonės  pamiršta, kad  visuomenėje  jie - ne vieni, ir yra, toli gražu, ne svarbiausia jos dalis. Ne veltui sakoma, kad visuomenė - tai tautos atspindys.  Tačiau ar galima kokybiškai ir prasmingai gyventi ten, kur nėra lygybės bei paprastos pagarbos senam žmogui? Ar senas žmogus šalyje, kurioje atrodo visada užteko vietos visiems,  jau nebevertinamas, diskriminuojamas  ir nebegerbiamas?

Senas žmogus šiuolaikinėje visuomenėje yra  pamirštas ir nereikalingas. Tai maža dalelė to, ko mes lėkdami ir skubėdami galbūt net nebepastebime. Stebina tai, kad mokslininkai visomis išgalėmis ieško būtų kaip prailgintį gyvenimo trukmę bei kokybę, tačiau ar mums to reikia? Ar visa tai ne tam,  kad seni žmonės ir  toliau būtų nepastebimi ir nevertinami?

Skaudu, tačiau net patys vaikai nesugeba pasirūpinti savo senais tėvais. Lietuvoje senelių namų prieglaudos dygsta kaip ant mielių. Šiuo metu  šių institucijų skaičius šalyje  jau peržengė šimtą. Baisu pagalvoti, bet atiduoti senyvą mamą ar tėtį prieglaudon tampa normalu. Ar tai ne lengviausias būdas atsikratyti rūpesčiais? Gal daug lengviau užmerkti akis ir  jų nematyti, atsiriboti?

Kaip bebūtų, Lietuvoje yra daugybė organizacijų, padedančių senyvo amžiaus žmonėms. Viena iš jų- „Maltos" ordinas bei jų rengiama akcija- „Lėkštė sriubos". Akcijos dėka šimtai, o gal ir tūkstančiai senolių yra aplankomi kiekvieną dieną. Jiems atnešama maisto produktų, padedama buityje. „Maltos" ordino savanoriai sakė, kad svarbiausia, ko reikia senam žmogui - bendravimas, draugiškas pasišnekėjimas bei šiluma. Atrodo tiek nedaug, tačiau tai tampa didele kliūtimi visuomenėje. Taigi, senas žmogus neturėtų būti pamirštas ir nereikalingas. Apmaudu, kad nerandame, o gal tiesiog net neieškome laiko, senoliams skirti bent kruopelytę savo dėmesio.

Valdžios abejingumas senoliui - pačių savęs negerbimas. Nuo pačių seniausiųjų nusisukus visuomenei, nusisuka ir valdžia. Ne paslaptis, kad tik artėjant rinkimams yra prisimenama, jog mūsų šalyje yra senesnio amžiaus žmonių, galbūt patiklesnių, lengvai įtikinamų rinkiminių kampanijų šūkiais bei siekiais. O kas nutinka, kai rinkiminės agitacijos nutyla? Nesuklysiu to pavadinusi tyla prieš audrą. Senesnieji paliekami prie suskilusios geldos, tikėtis neįvykdytų pažadų tesėjimo. Be to, kad valdžia nevykdo  ką dar prieš kelias dienas žadėjo, jie mažindami šalies biudžetą „nukarpo" pensijas tiems, kurie niekada nesakys, kad jiems blogai, nerengs streikų ir mitingų. Bet tai be galo patogu valdantiesiems. Tačiau ar tai vadinama pagarba sau, kaip atsakingam valdžios asmeniui už kitus žmones, jų gyvenimą, o šiuo atveju likimą? Apie šiuos protu nesuvokiamus dalykus yra kuriami ir ankedotai. Kaip:

- Ar girdėjote, kad pensininkams suteiktos papildomos lengvatos.

- Kokios?

- Dabar jie gali stovėti po krano strėle, vaikščioti bėgiais ir pereiti gatvę degant raudonai šviesoforo šviesai.

Liūdina ir  tai, kad daugelis žmonių XXI amžiaus pradžioje gyvena žemiau skurdo ribos. Teko pasidomėti, kad kai kuriuose parduotuvėse šiuo metu daugiau negu pusę vagysčių atlieka senoliai, kurie vagia paprasčiausius maisto produktus, duoną, dešrą, makaronus arba veterinarijos vaistinėse perka  vaistus ne augintiniams, bet sau, nes šie ten yra pigesni. Taigi, norint, kad tave gerbtų kiti,  pirmiausia pats turi gerbti save, būti atsakingas už savo veiksmus, ypač jei nuo tavo sprendimų priklauso kitų žmonių gyvenimai.

Taigi, joks žmogus nenusipelno būti diskriminuojamas dėl amžiaus, nesvarbu senas jis ar jaunas. O visuomenė, neigianti senatvę bei pamirštanti rūpintis tais, kuriems labiausiai reikia pagalbos, privalėtų suprasti, kad laikui bėgant bei karuselei sukantis visi atsidursime toje pačioje padėtyje. Juk senoliai- tai žmonės, kuriuose susijungia mūsų praeitis, dabartis bei ateitis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt