TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Skaitytojo nuomonė. Kada bus sukurta jaunimui palanki sveikatos priežiūra?

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Kokia mintis šauna išgirdus frazę „jaunimui palankios paslaugos“? Gal tai sukurta nuolaidų sistema laisvalaikio praleidimo įstaigose, o gal tai specialiai paaugliams įrengtos pasilinksminimo vietos? Deja ne, viskas yra kur kas rimčiau! Paaugliai turi teisę gauti reikiamas sveikatos paslaugas saugioje ir malonioje aplinkoje, patogioje vietoje bei patogiu laiku, kai užtikrintas privatumas ir konfidencialumas. Jaunimui palankios paslaugos turi būti prieinamos, veiksmingos, saugios, įperkamos, atitinkančios jaunų žmonių poreikius – būtent taip šias paslaugas apibrėžia Pasaulinės sveikatos organizacija (PSO).

Kokia mintis šauna išgirdus frazę „jaunimui palankios paslaugos“? Gal tai sukurta nuolaidų sistema laisvalaikio praleidimo įstaigose, o gal tai specialiai paaugliams įrengtos pasilinksminimo vietos? Deja ne, viskas yra kur kas rimčiau! Paaugliai turi teisę gauti reikiamas sveikatos paslaugas saugioje ir malonioje aplinkoje, patogioje vietoje bei patogiu laiku, kai užtikrintas privatumas ir konfidencialumas. Jaunimui palankios paslaugos turi būti prieinamos, veiksmingos, saugios, įperkamos, atitinkančios jaunų žmonių poreikius – būtent taip šias paslaugas apibrėžia Pasaulinės sveikatos organizacija (PSO).

Kodėl gi būtent paaugliams reikia palankių sveikatos priežiūros paslaugų? Paaugliai yra viena jautriausių socialinių grupių visuomenėje, o brendimas – sudėtingas gyvenimo tarpsnis, tad kodėl nepalengvinus šio ir taip sudėtingo laikotarpio sukuriant patikimesnę, patogesnę ir palankesnę sveikatos priežiūrą? Sveikatos priežiūros specialistų teigimu, nuo šiuo laikotarpiu pradėjusių formuotis įpročių ir gyvenimo būdo itin priklauso būsima žmogaus sveikata bei asmenybės raida. Paaugliai patiria fizinių, psichologinių ir socialinių permainų brendimo metu, todėl palankios sveikatos paslaugos padėtų užtikrinti saugų perėjimą į suaugusiųjų gyvenimą ir įgalintų saugiai išgyventi šiuos pasikeitimus.

Paaugliai, ketinantys pradėti saugų lytinį gyvenimą, turi gauti patikimą informaciją apie apsisaugojimą nuo neplanuoto nėštumo bei lytiškai plintančių infekcijų.  2011 m. apklausos duomenimis, 40 proc. vaikinų ir 38 proc. merginų teigė drovėjęsi kitų asmenų pasiteirauti apie kontracepciją, todėl to nepadarę. Lietuvos merginos, nurodė, kad norėdamos gauti informacijos apie kontracepcijos metodus, kreiptųsi į ginekologą (34 proc.). Vaikinai informacijos dažniausiai ieško interneto svetainėse ir tinklaraščiuose (30 proc.). Kaip žinia, internete apstu netikslios, vienpusiškos ir klaidinančios informacijos, todėl nepatyrusiam paaugliui susigaudyti pačiam yra nepaprastai sunku. Šiais klausimais jaunimui turėtų padėti specialistai, pas kuriuos jaunuoliai galėtų patekti lengvai ir be baimės.

Paaugliai, kaip ir kiti pacientai, norintys patekti pas specialistą turi iš anksto užsiregistruoti ir dažnai jiems tenka laukti vizito kelias savaites. Apsilankymo pas gydytoją laikas trunka vos 15 minučių - tas nėra pakankama, kad jaunuolis būtų išklausytas ir jam būtų suteikta visa reikiama informacija. Dauguma gydytojų neskiria ypatingo dėmesio paaugliams, nėra parengti tinkamai dirbti su jaunimu, jų priėmimo valandos būna nepatogios.  Paaugliams svarbu, kad jie galėtų apsilankyti pas gydytoją jiems patogiu metu – po pietų, vakarais ar savaitgaliais. Prisiminkime save – ar drąsiai stovėdavome eilėje prie registratūros arba laukdami sausakimšame koridoriuje prie gydytojo kabineto? Ne vieną jaunuolį atbaido smalsios vyresniųjų akys poliklinikoje, tad paprastai norisi šias įstaigas apeiti kuo didesniu lanku, o griežto ginekologo baimė yra dar didesnė nei grąžtais apsiginklavusio dantisto. Paaugliai į gydytojus nesikreipia arba kreipiasi labai retai, nes jais dažnai  nepasitiki, nesitiki konkrečios pagalbos arba nenori ilgai laukti prie kabineto, sveikatos priežiūros įstaigoje vengia susitikti pažįstamus. Atėjęs į gydymo įstaigą, paauglys nėra tikras, ar gaus gydytojo konsultaciją be tėvų sutikimo, ar apie jo vizitą nesužinos tėvai – įstatymuose nėra aiškiai apibrėžta, ar informacija apie 16-18 m. paciento vizitą turėtų būti teikiama tėvams, šiems to pareikalavus. Nerimas dėl galimo konfidencialumo pažeidimo yra vienas esminių barjerų, sulaikančių jaunus žmones nuo kreipimosi į sveikatos priežiūros įstaigas.

>Konservatyvių pažiūrų gydytojai su paaugliais, pradėjusiais lytinį gyvenimą, dažnai elgiasi nemandagiai, moralizuoja dėl jų lytinės elgsenos. Paaugliai jiems skirtas sveikatos paslaugas turėtų gauti atskirai nuo suaugusiųjų, o jas teikiantys gydytojai, registratūros darbuotojai ir kiti specialistai turėtų žinoti šiuolaikinio jaunimo poreikius, nebūtų smerkiantys, o būtų jautrūs, kompetentingi, galintys adaptuoti sveikatos stiprinimo, ligų prevencijos, gydymo ir priežiūros paslaugas paaugliams. Maloni ir jaunatviška aplinka taip pat itin svarbi jauniems žmonėms – apklausos rodo, kad nepatogus, nuobodus, privatumo neužtikrinantis gydymo įstaigos laukiamasis sulaiko paauglį nuo kreipimosi į gydytoją.

Šiuolaikinė kontracepcija yra brangi, todėl paaugliams sunkiai prieinama. Kontraceptinės tabletės kainuoja nuo 30-40 litų, panašiai per mėnesį lytiškai aktyvus jaunuolis išleidžia ir prezervatyvams, tad iš kur nedirbančiam žmogui tam gauti pinigų? Lytiškai plintančių infekcijų tyrimai taip pat nėra pigūs – ŽIV, ŽPV, chlamidijų, ureaplazmų tyrimai kainuoja nuo 45 iki 150 litų, o ką jau kalbėti apie LPI gydymą. Geriausia prevencijos priemonė nuo gimdos kaklelio vėžio moterims ir merginoms – vakcina, kuri yra nemokama kai kuriose Europos šalyse, JAV. Mūsų šalyje skiepai (3 injekcijos) kainuoja apie 1500Lt. Pati paauglė vargu ar galėtų pasiskiepyti, nes nedirba ir neturi pajamų.

Galima vienareikšmiškai teigti, kad Lietuvoje jaunimui sveikatos priežiūros paslaugos, ypač reprodukcinės, yra nepalankios. Jaunimui palankios sveikatos paslaugos, įteisindamos jauno žmogaus teisę į sveikatos priežiūrą, yra viena esminių prielaidų, užtikrinančių Vaiko teisių konvencijoje išdėstytų nuostatų bei Tūkstantmečio vystymosi tikslų įgyvendinimą. Paaugliams palanki sveikatos priežiūra nėra reglamentuota Lietuvoje, tačiau šalyje galiojantys teisiniai nuostatai iš esmės neprieštarauja paaugliams palankių paslaugų teikimui. Jaunimui palankios paslaugos yra įdiegtos šiose Europos šalyse: D. Britanijoje, Vokietijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Ukrainoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Gruzijoje.

Siekiant įdiegti jaunimui palankias sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvoje, reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį į šias sąlygas: ·      sveikatos paslaugos paaugliams turi būti teikiamos atskirai nuo suaugusiųjų, malonioje aplinkoje, kur dirbtų specialiai parengtas personalas; ·      vizito laikas pas gydytoją paaugliams turėtų trukti bent 30min.; ·      16-18 metų paauglys reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugas turėtų gauti be tėvų sutikimo. Informacija apie paauglio apsilankymą, sveikatos būklę ir pan. būtų teikiama tėvams tik su jo leidimu; ·      kontraceptinės priemonės – prezervatyvai, hormoninė ir skubioji kontracepcija - paaugliams būtų kompensuojamos; ·      LPI testai bei gydymas paaugliams būtų kompensuojamas; ·      neplanuoto nėštumo nutraukimas 16-18 metų merginoms būtų atliekamas be tėvų sutikimo, ši operacija būtų kompensuojama; ·      paauglių mergaičių vakcinavimas nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) būtų kompensuojamas.

Jaunimui būtinas privatumas ir konfidencialumas, lengvai pasiekiamos paslaugos, nedidelės kainos, tinkamas laikas, ir personalas, kuris ne smerktų, bet padėtų.  Jaunimui palankios paslaugos turėtų būti visapusiškos, turėtų atitikti kiekvieno paauglio fizinius, socialinius ir psichologinius sveikatos bei vystymosi poreikius. Jaunuoliai turėtų dalyvauti  palankių paslaugų vertinime ir turėtų prisidėti prie jų tobulinimo, nes kas kitas, jei ne pats jaunimas, geriausiai žino savo poreikius. Kol kas viso šito nėra, būtent dėl to privalome apie tai garsiai kalbėti.

Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos projektų koordinatorė Akvilė Daubaraitė,

Jaunimo grupės narė Alisa Grebinskytė

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt