Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 16d. 17:13

Skaitytojo nuomonė. Ponas Zenonai iš VRK, prabusk!

Nuotraukos pavadinimas
Nuotraukos pavadinimas

2012 m. spalio 14 d. įvyko Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai. Kaip ir visuomet per rinkimus buvo visko – ir pykčių, ir provokacijų, ir nepatenkintų balsuotojų, o taip pat ir...

2012 m. spalio 14 d. įvyko Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai. Kaip ir visuomet per rinkimus buvo visko – ir pykčių, ir provokacijų, ir nepatenkintų balsuotojų, o taip pat ir stebėtojų, linksmų ir nusivylusių rinkėjų... Kaip ir visuomet tuos, kuriuos išrinko – sako, jog rinkimai buvo teisingi, tie, kurie liko “už borto”, aiškina - viskas yra nupirkta, spektaklis ar iš anksto sudeliota dėlionė.

Tačiau čia noriu išreikšti nuomonę apie Vyriausios rinkimų komisijos darbą ir pastabas, kurias pažėrė apygardų ir apylinkių komisijų nariams.

Kaip visi turbūt skaitėme, p. Zenonas Vaigauskas pareiškė, kad šių rinkimų organizavimą vertina neigiamai. Pasak jo, balsai skaičiuojami per ilgai. Taip pat p. Zenonas komentavo, jog “Iš tikrųjų truputį turime būtinumą rinkimų apylinkes mažinti”.

Tai mano klausimas, p. Zenonai – ar nevertėtų peržiūrėti VRK darbą, jei jau pats pirmininkas vertina savo komisijos darba neigiamai?

Seimo rinkimų įstatymas nurodo, jog rinkimus organizuoja Vyriausioji rinkimų komisija. Ir kai tos komisijos pirmininkas sako, jog tą organizavimą vertina neigiamai, tai aišku, jog jis nepatenkintas savo komisijos ir savo asmenišku darbu. Manau, reiktu apie tai susimastyti...

Nenoriu gilintis į neesminias VRK darbo organizavimo spragas - apylinkių aprūpinimu seifais, telefonais, interneto ryšiu ir kitom būtinom priemonėm, neaiškiomis instrukcijomis ir perdėtu biuroratizmu, bet noriu papasakoti kaip dirba pati pirmoji grandis – apylinkių komisija, kuri atlaiko ir rinkėjus, ir stebėtojus, ir yra “patrankų mėsa” visiems, kurie ateina "išleisti garo".

Vidutiniškai apylinkėje dirbo 7 komisijos nariai. Neskaitant to, jog turėjo išnešioti balsuotojų korteles (iš viso neaišku kam jos reikalingos, jei gali atsispausdinti jas vietoje ar namuose), turėjo surinkti informaciją apie išsikėlusius kandidatus, partijų sąrašus, stebėti rinkimų politinę reklamą, visgi didžiausias darbas, žinoma, yra rinkimų diena.

Komisija susirenka sekmadienį į darbą nuo 7.00 valandų ryte ir priema balsuoti norinčius rinkėjus iki 20.00 valandos vakare. 7 komisijos nariai ir 3 500 (vidutiniškai) balsuotojų. Priminsiu, jog vienas iš komisijos narių turi dalinti atvykusių lapelius, kitas privalo antspauduoti biuletenius, dar yra komisijos pirmininkas, kuris atsakingas už viską, kas vyksta rinkimuose. Ir lieka 4 nariai, kurie aptarnauja balsuoti atėjusius. Kaip Jums atrodo, ar įmanoma per diena 4 – riems nariams išdalinti biuletenius 3500 balsuotojų? Tai vidutiniškai po 12 sekundžiu kiekvienam rinkėjui. Atsiprašau, tačiau tai yra nesveika.

Bet čia dar neviskas. Visą laiką aplink komisija sukasi partijų stebėtojai – atstovai, kurie stebi, jog nebūtų pažeidimų. Ir turiu pripažinti, kad kai kurie iš jų yra visiškai pakrikusiais nervais, nesilaiko absoliučiai jokių padorumo normų ir tiesiogiai trukdo komisijos darbui. Primenu, jog komisijos narys turi per 12 sekundžių sudaryti sąlygas balsuotojui balsuoti. O jei dėl nepatyrimo ar žingeidaus rinkėjo to nepadaro, susidaro spūstys. Jei senesnio amžiaus žmogus balsavimo kabinoje taip pat užtruko ilgiau nei 12 sekundžiu, pradeda susidarinėti spūstys, balsuotojai ima pykti, kad bloga organizacija, kyla triukšmas. Rinkėjai nepatenkinti, kad balsavimo kabinos tik keturios, klausinėja - ar negali būti pastatyta daugiau? Tačiau VRK nurodymu, jos stovi tik keturios. Tuomet rinkėjai pradeda balsuoti nebe kabinose, bet kur papuole ir čia stebėtojai pradeda šaukti, kad tai pažeidimai ir tuoj rašys protestus! Kur tu žiūri, komisijos pirmininke? o laikas tai eina. 12 sekundžių limitas nesustoja tiksėjęs...

Tačiau ir čia dar ne pabaiga. 20.00 valanda, kai pradeda rimti aistros, uždaromos balsavimo patalpų durys, ir baigiasi 7 komisijos narių 12 valandų įtemptas darbas su rinkėjais su 12 sekundžių laiko limitu, prasideda balsų skaičiavimas. Noriu pažymėti, jog tie patys 7 žmonės, po 12 valandų streso, sėda skaičiuoti. Normalu, jog galva jau dirba nebe taip, kaip ryte, tačiau tokia tvarka ir duomenys turi būti kuo skubiau perduoti į VRK, kad Lietuva sužinotų ką ji pasirinko. Balsų ir reitingavimo balų skaičiavimas  yra pakankamai painus, sudėtingas ir daug dėmesio reikalaujantis darbas – visa informacija suvedama į informacinę sistemą, kurioje negali būti nei klaidų nei netikslumų. Ir tai laiko užtrunka, nes atsiradus net mažiausiai kladai, sistema duomenų nepriema. Tuomet reikia ieškoti klaidų arba vėl viską skaičiuoti iš naujo.

Mažesnėse apylinkėse tie duomenys suskaičiuojami greičiau, tačiau didesnėse jie gali strigti pakankamai ilgai, nes nuovargis dažnai nugali budruma. Šiemet Vilniuje viena apylinkė savo duomenis galutinai pateikė tik pirmadieni 15.00 valanda. Atkreipiu dėmesį, jog žmonė dirbo nuo sekmadienio 7.00 valandos ryto – tai 32 valandos streso, nemigos, darbo ir nuovargio.

Ir po kelių valandų miego išstoja Zenonas su pareiškimu – rinkimų organizavimą vertinu neigiamai, nes per ilgai skaičiavo balsus!

Tai gerbiamasis Zenonai, ar tik nereikėtų pagalvoti apie rinkimų sistemos pertvarką, apie tinkamą atlygį žmonėms už šį sunkų ir atsakingą darbą, apie pakankamą techninį aptarnavimą, kad nelūžinėtų serveriai ir apie VRK komisijos atsakomybę organizuojant rinkimus? Ar nereikėtų VRK nariams bent kartą pabūti apylinkėse per naktį, padirbėti kartu su komisija ir pagaliau suprasi, kur vyksta rinkimai. Jie vyksta ne VRK būstinėje, jie vyksta čia – apylinkėse.

Beja apie atlygį. Už šį 3 mėnesių darbą apylinkės rinkimų komisijos narys vidutiniškai gaus 500 litų. (VRK nariai panašius pinigus gauna už vieną posėdį). Ne į mėnesį, bet už visą darbą. Nenuostabu, jog dauguma kalbėjo, jog kituose rinkimuose jie jau nebedirbs. Ir rinks VRK naujų darbuotojų gretas. Partijos siūlys nepatyrusius, nemotyvuotus ir nesuprantančius atstovus, kuriuos reikės iš naujo mokinti perprasti biurokratinį aparatą, išmokti visas formas, pildymo tvarkas, lipduku klijavimo įpatumus ir t.t. Taigi, ar taip turėtų būti organizuojami rinkimai XXI a.?

Zenonai, prabusk!

 

 

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt