Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 10 29 /12:53

Tomas Makruckas: politikai supranta, kad „pensininkų gelbėtojo“ vaidmuo yra galingas ginklas tiek prieš rinkimus, tiek ir po jų

Kai apie gana sudėtingus dalykus kalba apie jų esmę nelabai nutuokiantis žmogus – rezultatas gali būti ne itin geras. Kai tas pats žmogus dar bando viską supaprastinti pagal save...
 Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Vyresnioji karta
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Vyresnioji karta / BFL nuotr.
Temos: 1 Politika

Kai apie gana sudėtingus dalykus kalba apie jų esmę nelabai nutuokiantis žmogus – rezultatas gali būti ne itin geras. Kai tas pats žmogus dar bando viską supaprastinti pagal save – rezultatas gali būti net komiškas. Bet apie viską iš pradžių.

Pensijos gali būti ir turi būti aktualus klausimas daug kam. Net ir jaunam žmogui. O šiuo atveju noriu išsakyti savo nuomonę apie populistus ir pensijas. Taip, šie du dalykai šiuo metu itin susiję.

Pareiškimai apie pensijas – be argumentų

Viena iš šiuo metu ryškiausių mūsų politikių prieš kurį laiką pareiškė: „Jei uždirbi iki 2 tūkst. litų – marš atgal į „Sodrą“ (skaitykite čia). Priminsiu, kad kalbame apie tuos žmones, kurie iki šių metų lapkričio 30 d. turi atlikti sprendimą, kokiu būdu kaups pensijai arba nutraukti kaupimą savo senatvei ir, kaip teigia mūsų Seimo pirmininkė, su džiaugsmu grįžti į „Sodros“ glėbį.

Kalbant apie bendras politikų elgesio tendencijas, turbūt niekas labai nenustebo dėl tokio pareiškimo. Juk naujai iškeptai partijos ir Seimo lyderei reikia surasti vis naujų temų, kuriomis būtų galima reikšti nuomonę, o ją cituotų žurnalistai. Tik vis pasikartojantis reitingų siekimo dėsnis vėl kiša koją – per didelis noras reikštis „visur ir apie viską“ atrodo mažų mažiausiai juokingai.

Pats pareiškimas, jei neskaitytume jo turinio, o tik antraštes, gal ir atrodo įdomiai, tačiau argumentų čia nerasime. Tik apibendrinimus. Blogiausia – būtent jais ir tiki ne tik kai kurie mano bendraamžiai, bet ir mano tėvų kartos žmonės. Juk sukramtyta informacija priimama žymiai lengviau. Mąstyti pačiam yra sunkiau.

Tarsi kontrastas šiam skambiam politikės pareiškimui yra tylesnis, tačiau žymiai daugiau argumentų savyje talpinantis Vilniaus universiteto docento, ekonomisto Teodoro Medaiskio komentaras (skelbtas Delfi.lt portale), kuris turėtų paneigti bet kokį norą lengvabūdiškai spekuliuoti kaupimo pensijai žala gyventojams. Būtent tokių skaičiavimų ir galima pasigesti visoje įvairių nuomonių, neargumentuotos kritikos, gandų ir savamokslių teorijų fone.

Noriu pacituoti vieną šios publikacijos mintį (vis dėlto labai patariu perskaityti visą T.Medaiskio tyrimą): „Tiesą sakant, net ir be skaičiavimų akivaizdu, kad papildoma asmens įmoka ir dar plius valstybinė subsidija turi pralenkti tai, kas būtų įgyjama vien „Sodroje”. Todėl jokios 2 tūkst. litų ribos čia nėra ir būti negali“.

Bet ar tikrai tam, kad būtų įrodyta nauda, mūsų politikams užtektų argumentų ir skaičiavimų? Matyt, kad ne, nes jų pasaulyje egzistuoja kitos taisyklės, kurių pirmoji skelbia: „Bet kokia garsiai išreikšta nuomonė yra geriau už tylą“.

Svarbu klausytis finansus išmanančių ekspertų

Čia pateiktas Seimo lyderės pasisakymo pavyzdys yra tik lašas jūroje. Politikai supranta, kad „pensininkų gelbėtojo“ vaidmuo yra galingas ginklas tiek prieš rinkimus, tiek ir po jų, todėl beveik nesvarbu, ar turimų žinių apie, tarkime, pensijų fondų veiklos principus ir mūsų „Sodros“ laukiančias, su demografija susijusias, problemas pakanka, ar ne – svarbiausia yra tarti savo žodį. Šis politikų pasisakymų choras vis gausėja ir gausėja, o turinys visiškai nesikeičia.

Svarbiausia šioje situacijoje, manau, yra pabandyti atsiriboti nuo įvairaus plauko gelbėtojų, reformuotojų ir reitingų siekėjų bei pasidomėti, ką sako finansus išmanantys ekspertai, kurių daugelis, kaip taisyklė, apie pensijų kaupimą asmeninėje pensijų fondo sąskaitoje kalba kaip apie būdą padidinti savo pensiją ir kartu bent iš dalies sumažinti krūvį skolose skęstančiai „Sodrai“.

Nors informacijos apie tai, kas yra kaupimas pensijai ir kokiais būdais tai galima daryti, yra daugiau nei pakankamai, tačiau bent jau savo pažįstamų, neseniai pradėjusių karjeras, tarpe vis išgirstu nuomonių, kurias suformuoja skambios antraštės, o ne argumentuoti skaičiavimai.

Pradžiai rekomenduočiau pradėti nuo pensijų skaičiuoklės, kuria nadojantis turbūt greičiausiai būtų galima pamatyti, kokias alternatyvas siūlo kaupimas pensijai. Vėliau siūlau pasidomėti, kaip veikia pensijų fondai, nes šią informaciją suteikia visos pensijų kaupimu užsiimančios bendrovės ir už tai atsakingos valstybės institucijos. Blogiausias scenarijus šiuo atveju būtų tiesiog pasikliauti „politikų reitingų teatru“ ir nedaryti nieko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius