Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 25d. 15:03

Vilija Janulevičienė: ES fondo lėšos projektams – džiaugsmas ar bausmė gyventojams?

Keliaujant Lietuvos keliais galime pamatyti iškabas, kurios informuoja, kad  statinys pastatytas iš ES fondo lėšų. Mokyklų renovacijos, keliai, aikštelės tarsi įgavo naują kvė...

Keliaujant Lietuvos keliais galime pamatyti iškabas, kurios informuoja, kad  statinys pastatytas iš ES fondo lėšų. Mokyklų renovacijos, keliai, aikštelės tarsi įgavo naują kvėpavimą. Tačiau kurdami projektus, siekdami jų finansavimo ar visada pagalvojame apie tuos, kurie gyvena ir gyvens šalia tų naujų statinių?

Dar žiemą Prienų rajono laikraščių skaitytojai, galėjo pasidžiaugti Prienų „Vietos veiklos grupės“ (VVG ) darbais. ES fondo lėšomis finansuojami projektai įgyvendinami jau ir Prienų rajone. Aštuoniose seniūnijose vykdoma 15 projektų. Keturi jų vykdomi Veiverių seniūnijoje.

Smagu, atsirado galimybė seniūnijoms susitvarkyti savo aplinką. Tačiau šiuo metu Veiverių rajono gyventojai yra sunerimę dėl vieno vykdomo projekto, pavadinimu – ,,Viešosios erdvės Veiverių miestelyje sutvarkymas“ (miestelio centras, Šviesos ir Pažėrų gatvių sankryža) skaidrumo. Šis projektas vykdomas pagal priemonę – ,,Visuomeninės paskirties viešosios erdvės sutvarkymas“, kuriam skirta 241,948 litų parama.

Projektų vertintoja Jolanta Marija Malinauskaitė apie šį projektą teigia: ,,Gražus projektas ir matoma nauda. Tokie viešųjų erdvių sutvarkymo projektai – visiems matomai yra ir prieinami.“ (,,Naujasis Gėlupis“, 2013.01.26 Nr. 8 (1422)). Ar tikrai taip yra?

Balandžio mėnesį vykusiame miestelio seniūno Vaclovo Ramanausko ataskaitiniame susirinkime, projektų žinovė bei VVG vietos bendruomenės grupės narė, viena iš projekto sumanytojų, Veiverių seniūnijos bendruomenės centro vadovė, Daiva Venclovienė, pateikusi projekto vaizdinį, gyventojus ramino  žadėdama, kad šalia numatomo projekto įgyvendinimo vietos esantis kanalas, kuriuo teka nemalonų kvapą skleidžiantis vanduo, bus sutvarkytas ir dalinai uždengtas. Gyventojai džiaugėsi – bus vaikų žaidimo aikštelė, estrada, treniruokliai, pavėsinė, įrengti pėsčiųjų takai, apšvietimas, tvora.  Tikėjosi, kad šalia esantis kanalas pagaliau nekels problemų.

Daliai miestelio gyventojų, toks buvusios Veiverių gimnazijos direktorės D.Venclovienės entuziazmas  pasirodė įtartinas, nes prieš keletą metų, viena iš priežaščių kodėl ši ponia turėjo palikti gimnazijos direktorės postą – negebėjimas tvarkytis su lėšomis (Gimnazijos veiklos ir valdymo vidaus audito išvados, 2008 m.).

Šiuo metu jau pradėti aikštelės statybos darbai. Gyventojai piktinasi – kanalo tvarkymo darbų nei matyti, nei girdėti. Veiverių seniūnijoje gyvenantys tarybos nariai, užklausti dėl  projekto bei šalia esančio kanalo sutvarkymo, nieko negalėjo atsakyti, tik skėsčiojo rankomis. Kažką matė, kažką girdėjo ir nieko daugiau. Nuvykus į vietą pamatėme: kanalas apaugęs piktžolėmis, sklinda nemalonus  kvapas. Kodėl rengiant projektą nebuvo atsižvelgta į aplinką, šalia gyvenančius žmones? Tarybos nariams, miestelio seniūnui neliko abejonių, kad tai – problema ir ją reikia spręsti kuo greičiau. Tačiau kaip?

Kito kanalo pusėje, vos už poros žingsnių, iškastas tvenkinukas, gražiai sutvarkyta sklypo aplinka. Sklypo savininkė Rita Valaitienė pasakojo, kad ji ir kaimynai sužinoję apie projektą tik iš laikraščių, džiaugėsi.  Pagaliau baigsis jų nuolatiniai skambučiai seniūnui bei rajono valdžiai. Kanalas bus sutvarkytas įdėtas naujas nutekėjimo vamzdis, pastatyta puiki laisvalaikio pramogoms skirta vieta. ,,Kai Veiveriuose buvo tvarkoma lietaus nubėgimo kanalai čia sutvarkyti neužteko pinigų. Dabar gerai palijus bent 20 minučių, kanale esantis turinys pakyla ir upeliais teka mums į tvenkinį, užlieja mūsų pievas. Todėl tikėjomės projektas viską pakeis ir galėsime džiaugtis švariu tvenkinio vandeniu“, –  kalbėjo moteris.

Gyventoja Vida Martinkevičienė pasakojo, kad 2010 m. balandžio mėnesį kreipėsi į  seniūną, tuometinį merą A. Vaicekauską. ,,Kreipiausi gyventojų vardu su prašymu, nes po gausesnio lietaus kanalu miestelio paviršinis vanduo, kartais ir švarus, bet dažniausiai skleidžiantis nemalonų kvapą,  suteka pro Šviesos gatvę link Vingio gatvės, o dėl nutekamojo vamzdžio mažo skersmens, vanduo nespėja subėgti į reikiamus melioracijos įrenginius ir semia mūsų rūsius ir sklypus. Esame neviltyje, kadangi genda mūsų turtas, negalime naudotis rūsiais ir savo sodybiniais sklypais. Esame nesaugūs dėl namų elektros instaliacijos rūsiuose. Šąlame kai apsemia šildymo katilus.“

Gautas atsakymas patvirtino problemą ir buvo numatyta suprojektuoti lietaus nuvedimo sistemą šalikele ir dalimi sklypų. Gyventoja teigia, kad, tik 2012 m. sausio mėnesį elektroniniu paštu buvo gautas pranešimas iš Prienų rajono savivaldybės Statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vyriausiojo specialisto Juozo Šiugždinio. Rašoma, kad projektas ,,Lietaus kanalizacijos rekonstrukcija nuo Kauno g. iki Veiverių tvenkinio Veiverių mstl.“ parengtas ir dėl projekto įgyvendinimo reikia kreiptis į Veiverių seniūniją. Ji sprendžia kokius objektus įtraukti Veiverių sen. kelių priežiūros ir plėtros programos objektų sąrašą, kurio darbai yra finansuojami iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos lėšų“.

„Deja, niekas nepasikeitė, bet sužinojome apie aikštelės statymą, apsidžiaugėme. Tačiau kanalo  tvarkymo darbai nevyksta, nėra lėšų. Kaip gali atsirasti aikštelė šioje vietoje? Žais vaikai, įvairių švenčių metu rinksis žmonės, o šalia tyvuliuos dvokiantis vanduo”, – piktinosi gyventoja.

Vos prieš kelias dienas, vieta, kurioje bus aikštelė, sulaukė rajono svečių. Aplinkui dairėsi rajono meras Vytas Bujanauskas, administracijos direktorius Algis Marcinkevičius,  mero patarėjas Raimundas Markūnas, statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vedėjas Henrikas Vepštas, vienos iš bendruomenių vadovė Daiva Venclovienė, seniūnaitė Jūratė Girniuvienė, dar keletas savivaldybės atstovų. Kaip įsisavinamos ES fondų lėšos, kodėl turi kentėti šalia gyvenantieji ir kt. klausimai buvo užduodami savivaldybės atstovams.

Gyventojai jau dabar mato,  kad sutvarkius ir pakėlus aikštelės paviršių, pavasarį ar po stipraus lietaus bus sulaukta dar didesnio sklypų apliejimo dvokiančiu kanalo turiniu. Paklausus kodėl nebuvo atsižvelgta į gyventojus ir prieš statant aikštelę nesutvarkytas kanalas, savivaldybės administracijos direktorius piktinosi: ,,... buvo atsižvelgta į bendruomenės nuomonę, bendruomenė nusprendė...“. Deja, direktorius negalėjo įvardinti kuri bendruomenė (seniūnijoje yra bent 6 ) nusprendė sutikti su aikštelės statymu, kai šalia nėra jokių sanitarines bei higienos normas tinkamų vietų. ,,Yra parengtas kanalo tvarkymo projektas, tačiau jam įgyvendinti nėra lėšų“, – kartojo atvykusieji. 

Veiverių seniūnijos bendruomenės centro vadovė, projekto kūrėja Daiva Venclovienė, tarsi tik dabar pastebėjo problemą. Pasiūlė, jos manymu, genialią mintį: gyventojus sukviesti į bendrą susirinkimą, draugiškai susirinkti pinigus, nusipirkti vamzdį, o dėl jo patiesimo – ,,kaip nors“. 

Norisi paklausti: ar visų kaimo žmonių gyvenimas gerėja dėl „Vietos veiklos grupės“ projektų? O ką galvoja tie, kurie patvirtino ir pritarė šiam projektui? Ką galėtų pasakyti projektų vertintoja Jolanta Marija Malinauskaitė, VVG valdybos pirmininkė Virginija Žliobienė, Nacionalinės mokėjimo agentūros prie ŽŪM Kauno skyriaus vyr. specialistė Alma Šukaitytė, Aplinkos apsaugos departamentas?

Pirmiausia, rengiant projektus būtinas viešumas (informaciniai stendai, lankstinukai, plakatai), įvairių tarnybų leidimai. Atliekami projektų vertinimai, priežiūra, tačiau dažniausiai mūsų pažinčių ar lankstaus įkyrumo dėka, viskas vyksta taip greitai, kad nėra kada dairytis, kas supa būsimą teritoriją. Nėra, kada pagalvoti apie gyvenančius šalia tokių statomų vietų žmones. Kas jie tokie, kad vertėtų jų įsiklausyti? Gal tai, ta mažuma, kuri privalo būti tik tylus stebėtojas?

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Valstybė nusprendė geriau už Valentiną žinanti, kuo jai gydytis: moteris jaučiasi bandomuoju triušiu

Aktualu

A.Juozaičio politinio judėjimo pristatyme – kandidato grūmojimai neoliberalizmui

Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Pasaulis kišenėje

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa

„Ginčas“ dėl meilės „Žalgiriui“: kurie žaidėjai nepateisina Šaro lūkesčių?

Aktualu

Kauniečių šeimą išardė praeivio skambutis: atėmė vaikus dėl pliaukštelėjimo per ranką

Aktualu

Tomas Viluckas: Skausminga istorija rašoma Ukrainoje

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Aktualu

VMVT pareikalavo „Maisto banko“ nedalinti iš „Pontem“ pirktų vištienos konservų

Aktualu

Gausios ugniagesių pajėgos Kaune gesina buvusio Radijo fabriko sandėlį

15min iš Berlyno Kultūra

Ką būtinai norėjo papasakoti Florianas Illiesas apie 1913-uosius

Aktualu

Ugniagesiai gelbėtojai perspėja: pajūryje vėjo gūsiai gali siekti 24 metrus per sekundę

„Skrieja kamuolys“: stadiono miražas, „Sūduva“ ir „Žalgiris“, „Panevėžys“, J.Mourinho, J.Lopetegui, Milanas ir Miunchenas

15min recenzija Kultūra

MO startas: nuo dėmesio buMO iki nuoboduMO

Verslas

Paskutinė laida: „Small Planet Airlines“ sustabdė pilotų-kadetų mokymo programą

24sek

Lauktas sugrįžimas – Chrisas Krameris padės „Rytui“ Europos taurėje

Vardai

Dominyko Vaitiekūno mama: „Reikia užkirsti kelią viduramžius primenančių homoseksualių vaikų „gydymui“

Aktualu

Už triukšmingą vakarėlį Telšių politikus nubaudusi policija: „Įstatymai galioja visiems“

Deuce

WTA finalai: „US Open“ čempionių dvikovą laimėjo Sloane Stephens

Aktualu

Namo nepatekusi kaunietė šaukėsi gelbėtojų: bute – apsvaigę ir sąmonės netekę 17-mečiai

Naujienos

Gyvenimas

Valstybė nusprendė geriau už Valentiną žinanti, kuo jai gydytis: moteris jaučiasi bandomuoju triušiu

Interviu Kultūra

Berlyno kino festivalio programos konsultantas W.Speckas: kinas yra politiškas menas

Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Pasaulis kišenėje

Unikali Lietuvos vieta, kurios turėtų pavydėti visa Europa

„Ginčas“ dėl meilės „Žalgiriui“: kurie žaidėjai nepateisina Šaro lūkesčių?

Aktualu

Tomas Viluckas: Skausminga istorija rašoma Ukrainoje

Aktualu

A.Juozaičio politinio judėjimo pristatyme – kandidato grūmojimai neoliberalizmui

Aktualu

Kauniečių šeimą išardė praeivio skambutis: atėmė vaikus dėl pliaukštelėjimo per ranką

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Aktualu

VMVT pareikalavo „Maisto banko“ nedalinti iš „Pontem“ pirktų vištienos konservų

Aktualu

Gausios ugniagesių pajėgos Kaune gesina buvusio Radijo fabriko sandėlį

Gazas

Pristatė ateities technologiją – papildytos realybės projekcinį ekraną

„Skrieja kamuolys“: stadiono miražas, „Sūduva“ ir „Žalgiris“, „Panevėžys“, J.Mourinho, J.Lopetegui, Milanas ir Miunchenas

15min iš Berlyno Kultūra

Ką būtinai norėjo papasakoti Florianas Illiesas apie 1913-uosius

15min recenzija Kultūra

MO startas: nuo dėmesio buMO iki nuoboduMO

Verslas

Paskutinė laida: „Small Planet Airlines“ sustabdė pilotų-kadetų mokymo programą

Vardai

Dominyko Vaitiekūno mama: „Reikia užkirsti kelią viduramžius primenančių homoseksualių vaikų „gydymui“

Aktualu

Britanijos premjerė Th.May pranešė parlamentui, kad suderinta 95 proc. „Brexit“ susitarimo

Aktualu

Už triukšmingą vakarėlį Telšių politikus nubaudusi policija: „Įstatymai galioja visiems“

24sek

Lauktas sugrįžimas – Chrisas Krameris padės „Rytui“ Europos taurėje

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt